Gospodarka cyfrowa

Source
Autorzy nowego badania analizują, w jaki sposób decyzje polityczne na różnych poziomach zarządzania kształtowały reakcję na pandemię w Europie.
Udane loty demonstracyjne pokazują, jak system wykrywania i unikania (ang. detect and avoid, DAA) na pokładzie bezzałogowego pojazdu powietrznego (ang. uncrewed aerial vehicle, UAV) sprawdza się w rzeczywistych scenariuszach kolizji.
Naukowcy prezentują, w jaki sposób lasery sieciowe mogą emitować światło w kontrolowanych kolorach lub kombinacjach kolorów.
Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Europejskich Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC) skupia europejskie zespoły i zasoby, by zapewnić Europie czołową pozycję w światowym wyścigu w dziedzinie superkomputerów. W najnowszej broszurze CORDIS Projects Info Pack przedstawiamy dziewięć projektów mających na celu promowanie energooszczędnych i ekologicznych komputerów oraz wspieranie dążeń do niezależności technologicznej Europy.
Nowe narzędzie pozwoli na obniżenie kosztów operacyjnych i poprawę wydajności pływających morskich farm wiatrowych.
Innowacyjna morska platforma wiatrowa przeszła pomyślnie pierwszy test u wybrzeży Wysp Kanaryjskich, stając się tym samym obiecującym rozwiązaniem, które pozwoli na budowę bardziej zrównoważonych i przyjaznych środowisku elektrowni wiatrowych.
Architektury sieci komórkowych stają się bardziej wydajne i zrównoważone dzięki innowacyjnemu podejściu zastosowanemu w jednym z finansowanych ze środków UE projektów.
Pewien unijny projekt, którego nazwa pochodzi od nazwiska twórczyni współczesnego pielęgniarstwa, ma na celu opracowanie innowacyjnego zestawu narzędzi dla służb niosących pierwszą pomoc ofiarom zdarzeń nadzwyczajnych.
W ramach projektu finansowanego ze środków UE naukowcy zewnętrzni mają możliwość korzystania z najwyższej jakości europejskich instalacji do badania trzody chlewnej. Drugie zaproszenie do składania wniosków jest już otwarte.
Nadszedł czas, by myśląc o mobilności miejskiej przestać ograniczać się do samochodów, pociągów i autobusów – jej przyszłość to transport powietrzny. Tak więc gdy znowu utkniesz w korku, spójrz w niebo.
Badacze wspierani przez UE badają potencjał zasobów pokarmowych znajdujących się na głębokości do 1000 metrów pod powierzchnią morza, aby ustalić, czy będzie można je wykorzystać w sposób zrównoważony.
Czy możliwe jest bezpieczne włączenie dronów do europejskiej przestrzeni powietrznej? Projekt wspierany przez Unię Europejską pokazał, że tak.
W ramach nowego badania naukowcy przyjrzeli się bliżej planom 15 państw członkowskich dotyczącym wdrożenia nowych unijnych systemów dopłat, których celem jest przekonanie rolników do stosowania zrównoważonych praktyk.
Hybrydowy model łączący dwa symulatory kwantowe oraz dwa superkomputery toruje drogę do ery systemów post-eksaskalowych.
Przemysł włókienniczy i spożywczy należą do sektorów najbardziej dochodowych, ale i szkodliwych dla środowiska. Zastosowanie architektury blockchain do tworzenia skalowalnej, elastycznej platformy umożliwiającej bezpieczne przetwarzanie danych o produktach może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.
W ramach jednego z unijnych projektów badacze pracują nad godną zaufania sztuczną inteligencją, wykorzystując plan działania, w którym określono główne wyzwania badawcze, oraz podręcznik zawierający najważniejsze terminy naukowe i techniczne związane z SI.
Podejścia do lądowania na ruchliwych lotniskach mają stać się bardziej energooszczędne i mniej hałaśliwe dzięki zintegrowanemu systemowi, który pomoże pilotom w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących zarządzania konfiguracją samolotu.
Podczas testów przeprowadzonych na lotnisku w Pontoise symulowano manewry unikania w trzech różnych rzeczywistych scenariuszach, udowadniając, że możliwy jest bezpieczny lot statkami powietrznymi miejskiej mobilności lotniczej (ang. Urban Air Mobility, UAM).
Według badaczy gdy plotka jest szczera, może sprzyjać współpracy między ludźmi. Jednak kiedy jesteśmy bardziej skłonni do rozpowszechniania szczerych plotek? Zespół wspieranego przez UE badania szuka odpowiedzi na to pytanie.
Czy potrafisz wyznaczyć bezpieczną trasę podróży łazika po powierzchni Srebrnego Globu? W ramach wspieranego przez UE projektu zostały ogłoszone trzy wyzwania skierowane zarówno do ekspertów, jak i amatorów. Ich cel? Zwiększanie świadomości na temat opracowywanych narzędzi naukowej eksploracji Księżyca.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności