Projekt miesiąca: Pierwsze wykonanie zaginionej opery Liszta od 170 lat

Franciszek Liszt jest jednym z najbardziej znanych kompozytorów XIX wieku i cieszy się niezmienną popularnością w swoim kraju pochodzenia – na Węgrzech. W 1845 roku muzyk podjął próbę skomponowania włoskiej opery, jednak siedem lat później, w 1852 roku zawiesił wszelkie prace nad projektem. Badacze i specjaliści doszli do wniosku, że partytura zapisana w dużej mierze skrótami jest niemożliwa do wykonania ze względu na fragmentaryczność materiału i niemożność jego odczytania.

Pomimo tego, w ramach badania DTHPS finansowanego przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych jeden wytrwały naukowiec, dr David Trippett, poświęcił wiele lat na odszyfrowanie 115-stronicowego rękopisu, dzięki któremu udało mu się odtworzyć pierwszy akt włoskiej opery „Sardanapalo” opartej na dramacie George’a Byrona „Sardanapalus” opublikowanym w 1821 roku.

Światowa prapremiera opery miała miejsce w Weimarze w dniach 19-20 sierpnia 2018 roku i spotkała się z powszechnym uznaniem krytyków. Po emisji przez rozgłośnię Deutschlandfunk Kultur, pierwsze oficjalne nagranie utworu zostało wydane publicznie 8 lutego 2019 roku, planowane są również kolejne wykonania dzieła w Ameryce, na Węgrzech oraz w Serbii.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie https://www.cam.ac.uk/Lisztopera

„W przeciwieństwie do innych niedokończonych dzieł sztuki, niedokończone dzieła muzyczne muszą zostać wykonane, aby mogły być doświadczane zgodnie z intencją twórcy. A zatem są one osadzone w kontekście czasowym. Już na wczesnym etapie prac nawiązałem współpracę ze śpiewakami z Covent Garden, aby umożliwić im podejmowanie prób wykonania odszyfrowanych linii melodycznych, a także poznanie tempa oraz artykulacji, oraz aby zrozumieć, jak muzyka pasuje do głosów. Prezentowana muzyka stanowiła realizację ogromnych ambicji i dokładnie tak brzmi – jest wyjątkowym połączeniem włoskiego liryzmu i innowacyjnej harmonii. To jedyne takie dzieło w świecie opery”.
- dr David Trippett

Jeśli chcesz żeby twój projekt został zaprezentowany w rubryce „Projekt miesiąca” w kolejnym wydaniu magazynu wyślij wiadomość na adres editorial@cordis.europa.eu i opowiedz nam o nim.

opublikowano: 2019-03-30
Komentarze
Polityka Prywatności