Jak zaplanować przyszłość mediów społecznościowych?

Nowe cyfrowe forum będzie gromadzić dane na temat sposobów korzystania z mediów społecznościowych w ramach otwartej debaty.

Przypomnij sobie ostatni dzień bez sprawdzania swoich kont na Instagramie i Facebooku. Nie pamiętasz? Być może korzystasz z mediów społecznościowych, aby utrzymywać kontakt z bliskimi lub jesteś częścią sieci zawodowej, która umożliwia ci rozwój kariery. Firmy wykorzystują media społecznościowe do znajdowania klientów i nawiązywania z nimi kontaktów, zwiększania sprzedaży, oceny trendów konsumenckich lub oferowania usług, podczas gdy rządy i politycy wykorzystują je, by dotrzeć do wyborców.

Udostępnianie zdjęć i blogowanie, dołączanie do społeczności,prowadzenie działalności komercyjnej, jak i dzielenie się pomysłami i poglądami politycznymi – to wszystko umożliwiły nam media społecznościowe, które stały się dzięki temu nieodzowną częścią naszego życia. Dzięki mediom społecznościowym komunikacja wciąż ewoluuje i nabiera zupełnie nowego znaczenia. Pozostaje pytanie: w jaki sposób można odzwierciedlić ich dynamikę w ramach platformy? Finansowany przez UE projekt HELIOS ma na celu stworzenie zdecentralizowanej platformy mediów społecznościowych peer-to-peer (p2p), która umożliwi osiągnięcie tego celu w trzech wymiarach: kontekstowym, przestrzennym i czasowym.

Zbudowana w sposób modułowy platforma HELIOS będzie realizowała funkcjonalność mediów społecznościowych p2p dostępną dla zewnętrznych programistów dzięki rozszerzeniom dla mobilnych systemów operacyjnych. Jak wyjaśniono na stronie internetowej projektu, projekt wprowadzi nowe „koncepcje tworzenia i zarządzania społecznościami, które będą opierać się na zaufaniu i przejrzystości. Koncepcje te zostaną zweryfikowane w ramach projektu pilotażowego wraz z nowatorskimi funkcjami mediów społecznościowych, , takimi jak innowacyjna technologia opinii oraz wspólne przestrzenie”.

Na platformie możliwe będzie również tworzenie i udostępnianie treści. Wprowadzone zostaną też metody kontroli kanałów i sposobów monetyzacji. Dzięki swej zdemokratyzowanej wizji, interesująca platforma open-source opracowana w ramach projektu HELIOS pozwoli na występowanie konstruktywnych interakcji wewnątrz ciągle ewoluującej, heterogenicznej architektury sieci.

Otwarta debata

W ramach projektu HELIOS naukowcy z Trinity College w Dublinie (TCS) oraz Centrum ADAPT, będących partnerami projektu,zorganizują debaty społeczne dotyczące kwestii związanych z mediami społecznościowymi w ramach nagrywanych rozmów z poszczególnym użytkownikami. Przedstawiciele społeczeństwa będą mieli również możliwość wzięcia udziału w transmitowanej na żywo debacie pomiędzy głównym wizjonerem i badaczem mediów społecznościowych oraz w obywatelskich burzach mózgów, podczas których będą mogli wyrazić swoje opinie w ramach panelu – osobiście lub cyfrowo. Działania te zostaną przeprowadzone za pośrednictwem niedawno uruchomionego forum cyfrowego o nazwie Heliosphere.

W informacji prasowej TCD informuje, że głównym celem Heliosphere jest badanie potrzeb użytkowników dotyczących mediów społecznościowych. „Zainspirowana unijnym projektem HELIOS idea ostatecznie powinna wpłynąć na użytkowników, decydentów politycznych, projektantów oraz podmiotów odpowiedzialnych za finansowanie i sprawić, że w większym stopniu skupią się na potrzebach współczesnych obywateli UE dotyczących mediów społecznościowych.”

Cytowany w informacji dr Kevin Koidl, główny badacz ze School of Computer Science and Statistics TCD, mówi: „Koncepcja Heliosphere jest inspirowana etosem »Społecznego Uniwersytetu«, który wyewoluował w europejskich kawiarniach we wczesnych latach współczesności. Nasze cyfrowe forum oddaje hołd temu etosowi poprzez zachęcanie ludzi z każdego zakątka globu i wszelkich środowisk do zaangażowania się w debatę”.

Partnerzy projektu HELIOS (HELIOS: A Context-aware Distributed Social Networking Framework) mają nadzieję, że opracowany przez nich model zmniejszy koszty wytwarzania oraz stopień złożoności wdrażania aplikacji zbudowanych na jego podstawie.

Więcej informacji:
strona projektu HELIOS


data ostatniej modyfikacji: 2019-09-21 17:15:03
Komentarze
Polityka Prywatności