Projekt miesiąca: Ważne odkrycie jednego z największych na świecie zbiorów prehistorycznej sztuki naskalnej

Badacz korzystający z grantu Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERBN) wniósł kluczowy wkład w prace zespołu, który dokonał zaskakującego odkrycia w samym sercu kolumbijskich lasów deszczowych Amazonii. Odkryta przez badaczy kolekcja składa się z dziesiątków tysięcy obrazów przedstawiających ludzi i zwierzęta namalowanych na ścianach klifów rozciągających się na przestrzeni 12-13 kilometrów rozbudziła zbiorową wyobraźnię ludzi na całym świecie.

Zbiór dzieł nazywany przez niektórych „Kaplicą Sykstyńską czasów starożytnych” powstał około 12 500 lat temu i przedstawia zarówno dawno wymarłe zwierzęta z czasów epoki lodowcowej, takie jak mastodonty, konie, wielbłądy i gigantyczne leniwce, jak i różnorodne ryby, żółwie, jaszczurki, jeżozwierze, małpy, ptaki, nietoperze oraz inne istoty. Inne obrazy przedstawiają ludzi trzymających się za ręce, tańczących i odprawiających różne rytuały.

Naukowcy dokonali odkrycia w 2019 roku, jednak pozostawało ono w tajemnicy do grudnia 2020 roku, gdy zostało zaprezentowane w serialu dokumentalnym „Jungle Mystery: Lost Kingdoms of the Amazon” w brytyjskiej telewizji publicznej Channel 4.

Naukowcem, który otrzymał wsparcie ERBN w ramach projektu LASTJOURNEY (The End of the Journey: The Late Pleistocene-Early Holocene Colonisation of South America), jest José Iriarte, profesor archeologii na Uniwersytecie w Exeter, światowej klasy specjalista zajmujący się Amazonią oraz prekolumbijską historią tego regionu. Jego zespół obejmuje również współpracowników z Kolumbii – Javiera Aceituno i Gaspara Morcote-Riosa, Iriarte otrzymał dofinansowanie w ramach trzech projektów ERBN – PAST, FUTURES oraz LASTJOURNEY – ostatni projekt, który potrwa do września 2024 roku, jest obecnie realizowanym grantem.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.exeter.ac.uk/research/news/articles/newlydiscoveredamazonrock.html

„Ludy Amazonii wierzą, że istoty niebędące ludźmi i rośliny mają dusze i komunikują się z ludźmi przez rytuały i praktyki szamańskie. Dzieła namalowane przez starożytnych artystów amazońskich artystów prawdopodobnie przedstawiają początki tych wyjątkowych związków”.

- José Iriarte, stypendysta ERBN

Jeśli chcesz, żeby twój projekt został zaprezentowany w rubryce „Projekt miesiąca” w kolejnym wydaniu magazynu, wyślij wiadomość na adres editorial@cordis.europa.eu i opowiedz nam o nim.


data ostatniej modyfikacji: 2021-06-01 23:15:03
Komentarze
Polityka Prywatności