UPLIFT – projekt, który stawia młodych ludzi w centrum polityki dotyczącej ich zatrudnienia

Eliminacja nierówności w miastach i na przedmieściach stanowi główny cel zespołu projektu UPLIFT. Ogromne znaczenie tym działaniom nadaje fakt, że w ciągu ostatnich kilku dekad, a szczególnie od kryzysu finansowego z lat 2008–2009, nierówności społeczne i gospodarcze w najbogatszych krajach stale się pogłębiają. Skupiając się na młodych ludziach znajdujących się w trudnej sytuacji, zespół projektu chce opracować zrównoważoną agendę polityczną, która może przyczynić się do powstania bardziej elastycznych i adaptacyjnych polityk, poprzez współtworzenie.

Ostatnia dekada nie była łaskawa dla wielu młodych Europejczyków. Wchodzący w dorosłość i stawiający pierwsze kroki na rynku pracy podczas kryzysu gospodarczego z lat 2008–2009 lub tuż po nim młodzi dorośli musieli mierzyć się z wysokim bezrobociem lub bardzo niestabilnymi warunkami zatrudnienia, które były problemem przez całą dekadę. Teraz na ich drodze stoi drugi poważny kryzys w ciągu zaledwie 10 lat, tym razem wywołany przez pandemię COVID-19. Zdaniem wielu obywateli, zarówno młodszych, jak i starszych, decydenci i tradycyjne elity polityczne oferują niewiele realnych rozwiązań dla tych wyzwań, co z kolei przyczyniło się do wzrostu popularności populistycznych partii politycznych w całej Europie.

Zespół finansowanego przez UE projektu UPLIFT (Urban PoLicy Innovation to address inequality with and for Future generaTions) chce znaleźć odpowiedź na wyzwania społeczno-gospodarcze, które nasiliły się jeszcze bardziej w związku z kryzysem COVID-19, koncentrując swoje badania na młodych ludziach. Stanowią oni dziś najbardziej zagrożoną ubóstwem grupę demograficzną w Europie, a te różnice są szczególnie obecne w środowiskach miejskich.

Zrozumienie wzorców i trendów dotyczących nierówności w Europie, poznanie indywidualnych doświadczeń nierówności i sposobów adaptacji do nich oraz realizacja szczegółowych badań w 16 różnych europejskich regionach miejskich ostatecznie zaowocuje powstaniem współtworzonego narzędzia politycznego – zrównoważonej agendy politycznej – które oferować będzie konkretne rozwiązania problemu nierówności i podziałów społeczno-gospodarczych. Zespół zawęził zakres swoich badań do trzech aspektów: mieszkalnictwa, edukacji i polityk zatrudnienia.

Proponowane przez uczestników projektu rozwiązanie zostanie opracowane we współpracy ze społecznościami z czterech wybranych miast: Amsterdamu (Królestwo Niderlandów), Barakaldo (Hiszpania), Tallinnu (Estonia) i Sfantu Gheorghe (Rumunia).

Realizacja 3-letniego projektu UPLIFT rozpoczęła się w styczniu 2020 roku i potrwa do grudnia 2022 roku. Zespół otrzymał niedawno finansowanie w ramach programu Horyzont 2020 wynoszące prawie 3 miliony euro.


data ostatniej modyfikacji: 2021-07-05 17:15:02
Komentarze
Polityka Prywatności