Filozofia nauki: energia i ekscytacja płynące z ciekawości

Czy obserwacja rzeczy dla nas niepojętych wywołuje w nas frustrację, czy może zaciekawienie? Dowiedz się, jak społeczności artystyczne przyczyniły się do rozwoju nauki i jaka jest faktyczna rola obiektywizmu we wnioskowaniu naukowym – posłuchaj nowego odcinka podcastu CORDIScovery.

Od królików wyciąganych z kapelusza po ciemną materię – jak pojmujemy niewytłumaczalne lub niedostrzegalne? Co wspólnego mają fizycy cząstek i publiczność na występie magika? Czy lubimy być zadziwiani? Jeśli tak, to dlaczego? Skąd bierze się w nas potrzeba zrozumienia? Czy obiektywizm naprawdę jest tak istotny w obserwacji naukowej i czy subiektywizm jest jego przeciwieństwem? Czy może związek między nimi jest bardziej subtelny?

Jak powiedział jeden z naszych rozmówców: „Energia, która stanowi paliwo naszych dociekań, nie bierze się z satysfakcji odczuwanej po znalezieniu odpowiedzi, ale z energii i ekscytacji związanych z samą ciekawością”.

O pomoc w zrozumieniu znaczenia społeczności sprzyjających odkryciom naukowym i faktycznego znaczenia obiektywizmu poprosiliśmy:

Jasona Leddingtona, profesora nadzwyczajnego filozofii na Bucknell University w Pensylwanii, który podpisał umowę z wydawnictwem MIT Press na książkę na temat filozofii magii i innych sztuk niemożliwości. Był głównym badaczem projektu PhiloMagic.

Michelę Massimi, profesor filozofii nauki na Uniwersytecie w Edynburgu. Massimi była koordynatorką projektu Perspectival Realism. W styczniu 2022 roku nakładem wydawnictwa Oxford University Press ukaże się jej książka „Perspectival Realism”.

Dołączy do nas także Jan Sprenger, profesor Centrum Logiki, Języka i Poznawania na Uniwersytecie Turyńskim, który pełnił rolę głównego badacza projektu Objectivity.

Skąd pobrać nasz podcast?

Nowy odcinek jest dostępny do wysłuchania i pobrania na Anchor.fm Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify i innych platformach. Informacje o wszystkich naszych podcastach można też znaleźć w serwisie CORDIS pod adresem cordis.europa.eu/podcast.

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie (oby nie skargi!) prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.


opublikowano: 2021-10-02
Komentarze
Polityka Prywatności