Nagroda im. Nilsa Klima przyznana badaczce wspieranej przez ERBN

Elisa Uusimäki, główna badaczka w projekcie ANINAN finansowanym przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN), otrzymała Nagrodę im. Nilsa Klima za 2022 rok. Wyróżnienie to jest wyrazem uznania dla jej wybitnego wkładu w badania w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych.

W dniu 14 marca norweski Uniwersytet w Bergen ogłosił, że tegoroczną laureatką prestiżowej Nagrody im. Nilsa Klima jest Elisa Katariina Uusimäki. Ta doroczna nagroda przyznawana jest młodym naukowcom (w wieku poniżej 35 lat) z krajów nordyckich, którzy wnieśli wybitny wkład w badania w dziedzinie nauk humanistycznych, nauk społecznych, prawa lub teologii.

Uusimäki, znakomita badaczka historii starożytnej literatury i kultury judaizmu, publikuje prace na temat literatury mądrościowej i dyskursów etycznych. W swoich szeroko zakrojonych badaniach w niezwykle oryginalny sposób łączy wnioski z analiz rozmaitych źródeł, takich jak rękopisy z Qumran, wczesne teksty żydowskie i filozofia hellenistyczna.

Uusimäki opublikowała do tej pory niemal 40 recenzowanych artykułów, współredagowała trzy książki i napisała dwie monografie: „Turning Proverbs towards Torah: An Analysis of 4Q525” (2016 r.) oraz „Lived Wisdom in Jewish Antiquity: Studies in Exercise and Exemplarity” (2021 r.).

Badaczka otrzymała wiele nagród i stypendiów, w tym ostatnio uzyskany grant ERBN dla początkujących naukowców przeznaczony na realizację projektu ANINAN (An Intersectional Analysis of Ancient Jewish Travel Narratives). Obecnie bada, jak starożytni Żydzi postrzegali mobilność ludzi, w tym powiązane z nią czynniki, motywacje i skutki, lub jak ją sobie wyobrażali.

Dzięki lepszemu poznaniu dynamiki interakcyjnej izraelickich/żydowskich relacji z podróży projekt ma pomóc odkryć znamienne kwestie intersekcjonalne, podkreślając złożoność związanych z człowiekiem zjawisk, takich jak mobilność. Opowieści te opisują także kontakty Izraelitów/Żydów z „obcymi”, pozwalając na nowo przeanalizować interakcje kulturowe zachodzące w starożytności we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, co jest jednym z ważniejszych aspektów projektu.

Jak wskazano w liście nominacyjnym do Nagrody im. Nilsa Klima: „Tematy jej badań i sposób, w jaki je analizuje, w istotny sposób nawiązują do współczesnych globalnych obaw. Uusimäki zajmowała się badaniami nad mądrością, etyką opisową i interakcjami kulturowymi, analizując kwestie, takie jak starożytna religia przeżywana, płeć, intersekcjonalność, hierarchia społeczna, niewolnictwo i różne aspekty mobilności. Niedawno zainteresowała się także podróżami kobiet, konsekwencjami epidemii i lękami związanymi z podróżą”.

Uusimäki, uważana za wybitnego naukowca, dołączyła do listy laureatów Nagrody im. Nilsa Klima. Znajdują się na niej m.in. duński teoretyk mediów Claes de Vreese, norweska politolog Francesca Refsum Jensenius oraz fińska socjolog Anne Birgitta.

Nagrodę im. Nilsa Klima (o wartości 500 000 NOK, czyli około 50 000 EUR) ustanowił w 2003 r. norweski parlament. Jest ona przyznawana co roku naukowcowi w wieku poniżej 35 lat, pochodzącemu z kraju nordyckiego lub zamieszkującemu taki kraj, za wybitny wkład w badania w zakresie nauk humanistycznych, nauk społecznych, prawa lub teologii, wniesiony w ramach pracy w tych dziedzinach akademickich lub pracy interdyscyplinarnej.

Więcej informacji:

strona projektu ANINAN


opublikowano: 2022-03-15
Komentarze
Polityka Prywatności