Przemoc – czynniki ją wywołujące i różne perspektywy

Przemoc ma różne oblicza, od przemocy domowej po międzynarodową. Jak możemy ją przewidywać, łagodzić jej skutki i radzić sobie z nią? W tym odcinku CORDIScovery zajmujemy się tym, jak lepiej pomagać ofiarom przemocy domowej. Pytamy, jaką rolę odgrywa przemoc w odwracaniu uwagi społeczności od przygotowywania się na zmianę klimatu. Analizujemy też to, na ile postrzeganie historycznej przemocy odgrywa rolę w tworzeniu się tożsamości kulturowej.

Podcast dostępny jest tutaj:

Anchor.fm

Podcasty Apple,

Podcasty Google,

Spotify

i na innych platformach. Informacje o wszystkich naszych podcastach można też znaleźć w serwisie CORDIS pod adresem cordis.europa.eu/podcast.24 marca obchodzi się ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Prawa do Prawdy dotyczącej Poważnych Naruszeń Praw Człowieka i Godności Ofiar, tak więc w tym odcinku uwzględniamy trzy aspekty przemocy.

Twórcy projektu IMPRODOVA opracowali narzędzia, aby pomóc ratownikom zrozumieć, jak najlepiej zaspokajać potrzeby ofiar przemocy domowej. Informacje opracowane w ramach projektu są obecnie wykorzystywane za granicą, przez francuską policję, dzięki czemu dziś wnosi się więcej oskarżeń niż uprzednio. Catharina Vogt, członkini think tanku „Respect Research Group” przy Uniwersytecie w Hamburgu, omawia to zagadnienie szerzej.

Z kolei profesor Halvard Buhaug prowadzący badania naukowe w Instytucie Badań nad Pokojem w Oslo oraz wykładający nauki polityczne na the Politechnice Norweskiej, interesuje się aspektami zmiany klimatu związanymi z bezpieczeństwem oraz geograficznymi aspektami konfliktów zbrojnych. Był on zaangażowany w realizację projektu CLIMSEC.

Halvard, główny autor jednego z rozdziałów niedawno opublikowanego szóstego sprawozdania w ramach oceny tworzonego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, opowiada, w jaki sposób kwestie dynamiki pomiędzy zmianą klimatu a przemocą stają się coraz bardziej złożone.

Z kolei Mihaela Mihai, starsza wykładowczyni teorii politycznej na Uniwersytecie w Edynburgu oraz współdyrektorka Centrum ds. Etyki i Krytycznego Myślenia, skupia się w swych badaniach na pamięci politycznej, sztuce i polityce, teoriach opresji, a także emocjach politycznych. Jej projekt GREYZONE obejmował badanie tego, w jaki sposób postrzeganie historycznej przemocy odgrywa rolę w tworzeniu się tożsamości kulturowej.Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie (oby nie skargi!) prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.


opublikowano: 2022-03-24
Komentarze
Polityka Prywatności