Odpowiedzialne badania naukowe i innowacje mogą w znacznym stopniu wspierać współpracę między sektorami opieki zdrowotnej oraz politykę w zakresie badań naukowych i innowacji. W ramach finansowanego ze środków UE projektu CHERRIES konsorcjum partnerów z całej Europy wspiera rozwój i komercjalizację innowacji w dziedzinie odpowiedzialnej opieki zdrowotnej.
Projekt CHERRIES (Constructing Healthcare Environments through Responsible Research Innovation and Entrepreneurship Strategies) wspiera politykę badań naukowych i innowacji w dziedzinie opieki zdrowotnej oraz działania pilotażowe poprzez łączenie odpowiedzialnych badań naukowych i innowacji (ang. responsbile research and innovation, RRI), polityki strony popytowej i regionalnych modeli innowacji. Celem projektu jest stworzenie bardziej otwartych, inkluzywnych i samowystarczalnych ekosystemów badań naukowych i innowacji poprzez zapewnienie oddolnego zaangażowania wszystkich rodzajów obywateli, niezależnie od ich wieku, płci, pochodzenia etnicznego i statusu społeczno-ekonomicznego.
Model CHERRIES jest wdrażany poprzez eksperymenty w ramach polityki RRI w sektorze opieki zdrowotnej w trzech regionach Europy – w Murcji (Hiszpania), Örebro (Szwecja) i na Cyprze. Wykorzystując ramy RRI, zespół projektu CHERRIES mobilizuje interesariuszy do tworzenia regionalnych akcji pilotażowych. Inicjatywy te identyfikują lokalne potrzeby w sektorze opieki zdrowotnej i zachęcają do proponowania i współtworzenia innowacyjnych rozwiązań dla tych określonych potrzeb. Doświadczenie pokazuje, że powstałe w ten sposób innowacje mają większe szanse na szerokie przyjęcie i osiągnięcie sukcesu komercyjnego.
Regionalne projekty pilotażowe ułatwiają także refleksję nad sposobami wprowadzania innowacji w praktykach opieki zdrowotnej poprzez podejścia partycypacyjne oraz przedstawiają oparte na dowodach zalecenia odnośnie do zmiany polityk, strategii i instrumentów wspierania innowacji w sektorach. Projekty pilotażowe zajmują się progresją stwardnienia rozsianego, samotnością osób starszych oraz świadczeniem usług opieki zdrowotnej na rzecz osób zamieszkujących odległe miejsca.
Projekt CHERRIES, który zrzesza 12 instytucji, w tym uniwersytety, organizacje badawcze, MŚP, instytucje opieki zdrowotnej i władze regionalne z siedmiu państw członkowskich UE, przyczyni się do stworzenia bardziej otwartych, przejrzystych i demokratycznych systemów badań naukowych i innowacji w regionach zaangażowanych i poza nimi, przynosząc pozytywne skutki społeczne, demokratyczne, środowiskowe i naukowe.