Technologia blockchain do identyfikacji produktów w przemyśle włókienniczym i spożywczym

Przemysł włókienniczy i spożywczy należą do sektorów najbardziej dochodowych, ale i szkodliwych dla środowiska. Zastosowanie architektury blockchain do tworzenia skalowalnej, elastycznej platformy umożliwiającej bezpieczne przetwarzanie danych o produktach może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Dostęp do bezpiecznych danych o produktach w całym łańcuchu dostaw przełoży się na wprowadzenie w tych branżach bardziej zrównoważonych praktyk i wdrożenie modeli gospodarki o obiegu zamkniętym. Celem projektu TRICK, koordynowanego przez firmę Fratelli Piacenza – włoskiego producenta luksusowej odzieży, jest stworzenie kompletnej, przystępnej cenowo i znormalizowanej platformy umożliwiającej MŚP gromadzenie danych o produktach i zarządzanie nimi, a także dostęp do potrzebnych usług na dedykowanym, otwartym rynku B2B.Zespół projektu TRICK buduje platformę w oparciu o model blockchain, dzięki której możliwa będzie identyfikacja produktów w łańcuchu dostaw, co umożliwi firmom z sektora włókienniczego i spożywczego eliminowanie podróbek i demaskowanie greenwashingu. Weryfikację autentyczności wspomoże także łatwiejszy dostęp do informacji o produktach.

Jak wyjaśniono w komunikacie zamieszczonym na stronie projektu, „architektura logiczna została stworzona w oparciu o dwie koncepcje: pierwsza związana jest z rodzajem usług, a druga dotyczy rozszerzenia o typy warstw”.

Usługi podzielono na podstawowe oraz biznesowe, natomiast warstwy obejmują technologie informatyczne użytkownika końcowego, gromadzenie i zarządzanie danymi, identyfikowalność, bezpieczeństwo i rynek B2B. Przez to dzięki nowemu modelowi zwiększone zostaną bezpieczeństwo, przejrzystość, prywatność, elastyczność, skalowalność i interoperacyjność.

Infrastrukturę blockchain dostarcza szwajcarska organizacja pożytku publicznego Quadrans Foundation, będąca partnerem projektu. Jak podano w komunikacie prasowym opublikowanym w serwisie „GlobeNewswire”, „infrastruktura blockchain stworzona przez organizację Quadrans posłuży jako centralna technologia platformy TRICK”. Ta „publiczna, zdecentralizowana infrastruktura blockchain typu open-source, oparta na protokołach smart kontrakt” spełnia potrzeby związane z przemysłem, złożonymi łańcuchami dostaw i urządzeniami Internetu rzeczy. Nowy model będzie również zintegrowany z Truebit, narzędziem usprawniającym blockchain, które organizacja Quadrans wykorzystała do rozwoju integracji i zwiększania interoperacyjności. Partnerstwo z organizacją Quadrans ma ułatwić standaryzację usług w europejskim przemyśle spożywczym i włókienniczym.Platforma zostanie zaprezentowana i zwalidowana w ramach dwóch programów pilotażowych obejmujących przemysł włókienniczy i spożywczy. Jedną z jej istotnych funkcji jest komunikacja z systemem celnym UE i innymi systemami zewnętrznymi. Wykonalność tej koncepcji przetestowano na integracji platformy TRICK z systemem informatycznym AIDA (ang. Integrated Automation Customs Excise) włoskiej agencji ds. ceł i monopoli.

W przyszłości zespół projektu TRICK (Product Data Traceability From Cradle To Cradle By Blockchains Interoperability And Sustainability Service Marketplace) będzie udoskonalać opracowywane usługi oraz prowadzić dalsze badania i działania. Ostateczne wyniki zostaną opublikowane pod koniec 2023 roku, a platforma TRICK zostanie skomercjalizowana.

Więcej informacji:

strona projektu TRICK


data ostatniej modyfikacji: 2022-11-03 17:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności