Nowe technologie, wykorzystywanie znanych technologii w nowych zastosowaniach, by skuteczniej stawiać czoła istniejącym wyzwaniom, a także lepsze zrozumienie roli wpływów międzykulturowych w procesie przesłuchań naocznych świadków przestępstw – we wszystkich tych obszarach działania realizowane w ramach finansowanych przez Unię Europejską projektów przyczyniają się do zwiększenia dostępności dowodów. Najnowszy odcinek podcastu CORDIScovery śledzi najnowsze doniesienia dotyczące nowych odkryć.
oraz w innych miejscach, gdzie słuchacie swoich ulubionych materiałów. Informacje o wszystkich naszych podcastach można też znaleźć w serwisie CORDIS pod adresem cordis.europa.eu/podcast.Gwałty to prawdziwa plaga na całym świecie. Każdego roku śledztwa i sprawy sądowe dotyczące milionów przypadków gwałtów nie kończą się skazaniem sprawców ze względu na brak dowodów. Jedną z najważniejszych przyczyn tego stanu rzeczy są przeszkody techniczne związane z wykrywaniem oraz analizą śladów nasienia. W ramach projektu Themis badacze opracowali nowatorską technikę, która pozwala na wykrycie śladów dotychczas pomijanych przez konwencjonalne metody, a także ich szybszą i skuteczniejszą analizę.
Co wyniknie z połączenia zielonych ekranów, czujników LIDAR oraz innych nowoczesnych technik obrazowania z dowodami zakopanymi pod ziemią? W ramach projektu Dig-For-Arch naukowcy przyglądali się sposobom wykorzystania tych narzędzi do rozwiązywania zagadek kryminalnych, których wyjaśnienie nastręcza obecnie zbyt wielu trudności.
We współczesnym zglobalizowanym świecie kultury łączą się ze sobą bardziej niż kiedykolwiek w historii. Badacze zadali sobie w związku z tym pytanie: co się dzieje, gdy naoczni świadkowie składają zeznania w kontekście międzykulturowym? Jak zrozumieć informacje przepuszczane przez filtr kulturowy? Zespół projektu WEIRD WITNESSES ma do przekazania kilka interesujących wniosków.
Do udziału w najnowszym odcinku podcastu CORDIScovery zaprosiliśmy troje gości, którzy opowiedzieli nam o najnowszych osiągnięciach naukowych i badaniach, dzięki którym dochodzenia w sprawach karnych stają się dokładniejsze i sprawniejsze. Realizowane przez nich projekty otrzymały wsparcie w ramach programu „Horyzont 2020” finansowanego przez Unię Europejską.
Annelies Vredeveldt jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Prawa Wolnego Uniwersytetu w Amsterdamie. Zajmuje się psychologią sali sądowej – jej zainteresowania badawcze dotyczą między innymi sposobu zapamiętywania przestępstw przez naocznych świadków, a także wykrywania kłamstw w zeznaniach podejrzanych.
Dante Abate jest pracownikiem naukowym Instytutu Cypryjskiego. Jego różne obszary zainteresowań obejmują zastosowanie technologii cyfrowych i nieniszczących metod badawczych do identyfikacji i dokumentacji historycznych miejsc zbrodni.
Benjamin Corgier jest obecnie dyrektorem ds. badań i rozwoju w AXO Science, firmie biotechnologicznej specjalizującej się w biologii molekularnej i innowacyjnych technologiach wykorzystywanych w kryminalistyce.Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.