Społeczeństwo

Najnowsze badanie finansowane ze środków UE jest poświęcone wskazaniu czynników genetycznych, które dzielą ze sobą osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ang. attention deficit hyperactivity disorder, ADHD) i destrukcyjnymi zaburzeniami zachowania (ang. disruptive behaviour disorder, DBD).
W nowym raporcie przyjrzano się Dominice, jednej z wysp karaibskich najbardziej dotkniętych zmianą klimatu, oraz temu, w jaki sposób wprowadzone tam przepisy i polityki mogą przyczynić się do odpornego na zmianę klimatu rozwoju.
Uczeni zajmujący się klimatem, których badania finansowane są ze środków UE, pokazują, że zaproponowana przez nich metoda umożliwia skuteczniejsze prognozowanie wpływu długofalowej koncentracji CO2 na klimat Ziemi.
Finansowane ze środków Unii Europejskiej konsorcjum prowadzi sześć sesji szkoleniowych na temat integracji płci i płci kulturowej w badaniach naukowych i technologicznych. Internetowe sesje szkoleniowe odbywają się w celu upamiętnienia Międzynarodowego Dnia Kobiet 2021.
Celem kampanii STEM Discovery 2021 jest uhonorowanie działań na rzecz rozwoju edukacji w dziedzinie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki (wspólnie nazywanych przedmiotami STEM) w Europie. Organizowane w tym roku aktywności są niezwykle różnorodne i skupiają się na zrównoważonym rozwoju i obywatelstwie.
Wyniki przeprowadzonego dzięki wsparciu Unii Europejskiej badania wskazują, że odsetek kobiet wśród przedsiębiorców z branży technologicznej w Irlandii, Izraelu, Norwegii i Szwecji wynosi mniej niż 13 %.
Finansowany ze środków UE projekt proponuje nowe, interesujące podejście do stereotypów dotyczących płci w dziedzinie badań i innowacji: grę planszową, której celem jest zdobycie Nagrody Nobla.
W ramach wspieranego przez UE badania wykazano, z jaką łatwością dzieci mogą obejść mechanizmy sprawdzania wieku stosowane przez najpopularniejsze aplikacje: wystarczy, że skłamią.
Przedstawiamy projekt miesiąca – GEARING ROLES. Tytuł ten przypadł mu ze względu na niestrudzone działania, jakie jego twórcy podejmują na polu społecznych ról płciowych i równości płci w sektorach badań i innowacji. W szczególności zależy nam na promocji przygotowanej przez nich gry karcianej „Nobel Run”, w której gracze muszą zdobyć Nagrodę Nobla z pomocą najbardziej znanych naukowczyń z Europy i całego świata.
Finansowany ze środków Unii Europejskiej program EJP SOIL skupi naukowców pracujących nad przyjaznymi dla klimatu i zrównoważonymi rozwiązaniami dla gleb uprawnych.
Wiele dowodów wskazuje na to, że nierówności między regionami europejskimi pogłębiają się, a zjawisko to nasiliło się od czasu końca kryzysu finansowego z lat 2008–2009. Finansowany ze środków UE projekt IMAJINE ma na celu sprostanie tym wyzwaniom dzięki interdyscyplinarnemu podejściu obejmującemu wiele perspektyw, od ekonomii po geografię społeczno-ekonomiczną, nauki polityczne i socjologię.
W ostatnich dwóch latach twórcy finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu odnotowali 49-procentowy wzrost europejskiej konsumpcji żywności roślinnej.
Jedna z firm wspieranych przez Unię Europejską opracowała innowacyjny model pompy serca, która potrafi zachować synchronizację z sercem przez ponad 30 dni bez potrzeby używania czujników. To pierwszy przypadek zminiaturyzowanej osierdziowej pompy serca, która może wykazać się tak daleko posuniętą synchronizacją.
Rezygnując z samochodu na zaledwie jeden dzień w tygodniu, możemy pomóc w walce ze zmianą klimatu.
Arash Ajoudani, starszy pracownik naukowy Włoskiego Instytutu Technologii, otrzymał nagrodę Early Career Award 2021 przyznaną przez Robotics and Automation Society – jedną z jednostek Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE RAS) – jako pierwszy włoski naukowiec w historii tego prestiżowego wyróżnienia.
Finansowani ze środków UE naukowcy opublikowali obszerny przewodnik na temat produkcji i przetwarzania grafenu i materiałów pochodnych w celu promowania wykorzystania ich w nowych zastosowaniach.
Korzystający z unijnego dofinansowania badacze sprawdzili, ile ludzie wiedzą na temat dronów, a zwłaszcza ich wykorzystania w sytuacjach awaryjnych. Jak się okazuje, ich wiedza nie jest imponująca.
Wymiana wiedzy i praktyk uznawana jest obecnie za skuteczny sposób na inicjowanie zmian, szczególnie jeśli chodzi o zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Pewien międzynarodowy program wnosi własny cenny wkład w te działania, wspierając władze lokalne i specjalistów zajmujących się miejską przyrodą w dążeniach do utworzenia odpornych i zrównoważonych miast.
Serwis CORDIS działa z powodzeniem już od trzydziestu lat, a 2020 rok pokazał, jak istotne jest obecnie inwestowanie w naukę i wiedzę oraz udostępnianie i rozpowszechnianie wiarygodnych informacji.
Naukowcy korzystający ze wsparcia finansowego UE badają odkryte w kolumbijskiej części Amazonii rysunki naskalne sprzed dwunastu tysięcy lat. Na ich podstawie chcą dowiedzieć się, jak wyglądały początki kolonizacji Ameryki Południowej i jak ukształtowała ona różnorodną kulturę i środowisko tego kontynentu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności