Obecnie mamy do czynienia z istnym rozkwitem innowacji inspirowanych biologią, polegających na wykorzystywaniu wiedzy z dziedziny biologii do tworzenia zastosowań technicznych. Nasi goście poszukują rozwiązań biologicznych łączących zjawiska obserwowane w przyrodzie z technologią.
oraz w innych miejscach, gdzie słuchacie swoich ulubionych materiałów. Informacje o wszystkich naszych podcastach można też znaleźć w serwisie CORDIS pod adresem cordis.europa.eu/podcast.100 000 szpaków jest w stanie lecieć w zgodnym szyku, nie zdarzając się ze sobą. W lesie na Borneo świetliki migają w perfekcyjnym unisono. Bakterie bytujące w pobliżu korzeni roślin komunikują się ze sobą, gdy ich populacja osiągnie określoną liczebność. Skrzydła ważki z gatunku Perithemis tenera wyposażone są w 3 000 neuronów czuciowych, w tym sensory przepływu, które pomagają im utrzymać się w powietrzu.
Czego mogą nas nauczyć te cuda natury? Przyroda skrywa mnóstwo rozwiązań, które według autorów artykułu opublikowanego niedawno w czasopiśmie „Frontiers in Physics” mogą stać się inspiracją dla przyszłych technologii. W jaki sposób naszych troje gości zgłębia fascynujący świat innowacji inspirowanych biologią?
Nico Bruns kieruje aktualnie Grupą ds. Badań nad Zrównoważonymi Polimerami Funkcjonalnymi na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt. Zespół wykorzystuje inspirowane biologią podejścia do projektowania, budowy i rozwoju materiałów i nanosystemów o niespotykanych dotąd funkcjach. Nico w szczególności interesuje się właściwościami kompozytów polimerowych, tworzących kutykulę roślinną. Swoje badania prowadził w ramach projektu PlaMatSu, realizowanego przy wsparciu programu „Horyzont 2020”. Massimo Trotta pracuje we włoskiej Krajowej Radzie ds. Badań Naukowych w Bari. Od początku kariery interesuje go fotosynteza, a w ostatnim czasie jego uwagę przykuły zastosowania środowiskowe organizmów fotosyntezujących. Massimo, który pełnił rolę koordynatora projektu HyPhOE, zajmuje się także popularyzacją nauki.
Lucia Beccai jest starszą badaczką we Włoskim Instytucie Technologicznym w Genui, jak również szefową Soft Bio Robotics Perception Lab. Jej zainteresowania obejmują detekcję dotykową w dziedzinie miękkiej robotyki, ze szczególnym uwzględnieniem działania trąb słoni, które badała przy wsparciu unijnego projektu PROBOSCIS.Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie (oby nie skargi!) prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.