Nowe miejsce spotkań w sieci dla europejskiej społeczności robotyków

Europejska społeczność robotyków ma teraz swoją własną, specjalną platformę. Dzięki niej użytkownicy mogą przeszukiwać zasoby i współpracować nad projektami, budować własne sieci i wiele więcej.

Jaki obraz maluje się w naszych głowach, kiedy myślimy o robocie? Pomocne i sympatyczne roboty C-3PO lub R2-D2 z Gwiezdnych Wojen? Może prawdziwy Robocop na służbie w policji? A może przyszłość, w której roboty mogą być złe jak w Terminatorze? Technologia robotyki wpływa na każdy aspekt pracy i życia codziennego. Może ona pozytywnie wpłynąć na nasze życie i praktyki zawodowe, zwiększyć wydajność i poziom bezpieczeństwa oraz zapewnić wyższy poziom usług.

Niezależnie od przypadku, finansowany ze środków UE projekt Robotics4EU pozwala nam śmiało spojrzeć na to, jak mogą wyglądać roboty przyszłości. Jego celem jest zwiększenie przyjęcia robotów opartych na sztucznej inteligencji w społeczeństwie, szczególnie w obszarach opieki zdrowotnej, konserwacji i infrastruktury przemysłowej, branży rolno-spożywczej i elastycznej produkcji.

W skład tego 3-letniego projektu wchodzi siedem organizacji z sześciu krajów europejskich. Aby stworzyć i wzmocnić ogólnoeuropejską społeczność odpowiedzialnej robotyki, zespół projektu opowiada się za stworzeniem Centrum wiedzy o odpowiedzialnej robotyce, zwanym w skrócie „Robospot”. Projekt został zainicjowany przez Komisję Europejską w celu zbadania nietechnicznych aspektów robotyki, które mają wpływ na nasze codzienne życie.Zgodnie z niedawno wydanym artykułem zamieszczonym na portalu „Robotics and Automation News” zapowiadającym utworzenie centrum, tematyka robotyki jest uniwersalna dla wszystkich odbiorców, od naukowców i edukatorów po decydentów i ciekawych świata obywateli. Rozwiązania zaprezentowane w tym obszarze mają znaczenie dla całego społeczeństwa.

Centrum, darmowe i dostępne dla każdego użytkownika po zarejestrowaniu się, skupia się na niespecjalistycznych cechach robotyki, takich jak etyka. Użytkownicy mogą również wyszukiwać projekty, organizacje i osoby pracujące nad zwiększeniem odpowiedzialności robotyki.Centrum umożliwia również budowanie sieci. Użytkownicy mogą zakładać sieci dotyczące interesujących ich tematów, dyskutować z ekspertami i sprawdzać otwarte zasoby na dany temat. Każdy zarejestrowany użytkownik ma dostęp do wszystkich obszarów platformy i może wnosić wkład w jej zawartość. Te informacje wzbogacą naszą społeczność robotyków. Centrum daje także okazję do promocji wydarzeń.

W materiale filmowym opublikowanym przez zespół projektu Robotics4EU (Robotics with and for Society – Boosting Widespread Adoption of Robotics in Europe) dowiadujemy się, że centrum jest dostępne dla wszystkich – od interesariuszy z branży po ogół społeczeństwa. Ogólna struktura centrum jest częściowo oparta na wynikach badania z 2021 roku przeprowadzonego w 15 krajach. Według wyników, główne obawy wpływające na przyjęcie robotyki to bezrobocie technologiczne, bezpieczeństwo (etyka), nadzór (danych), zharmonizowane regulacje (prawne) oraz brak wykształcenia. Realizacja projektu potrwa do grudnia 2023 roku.

Więcej informacji:

strona projektu Robotics4EU


data ostatniej modyfikacji: 2022-11-17 17:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności