Technologie przemysłowe

Wspierani przez UE naukowcy pokazują nam, w jaki sposób pewnego dnia będziemy mogli wykorzystać inteligentne materiały zwane polimerami magnetoaktywnymi (MAP) do stymulacji gojenia się ran nabłonkowych.
Zapraszamy na drugi odcinek naszego podcastu CORDIScovery, w którym rozmawiamy z naszymi gośćmi na temat przyszłości lotnictwa. A rozmówców mamy znakomitych: trzech naukowców realizujących projekty finansowane ze środków UE i pracujących nad rozwiązaniami, które przyczynią się do transformacji lotnictwa w przemysł bardziej ekologiczny i wydajny oraz mniej uciążliwy dla ludzi. Podcast jest już dostępny do pobrania za darmo z Twojej ulubionej platformy.
Dwa współzależne od siebie parametry – przewodność elektryczna i współczynnik Seebecka – skutecznie uniemożliwiają poprawę efektywności termoelektrycznej materiałów nanostrukturalnych. Wspierani przez UE naukowcy opracowali teorię dotyczącą tego, jak można pokonać tę przeszkodę.
Firma wspierana przez UE wprowadziła na rynek nowy smar na bazie grafenu, który umożliwia większą kompresję i zmniejsza zużycie części silników samochodów i motocykli.
Nowa niegenerująca ciepła metoda kontrolowania pojedynczych fotonów umożliwia umieszczanie przełączników optycznych i detektorów pojedynczych fotonów na jednym czipie.
W ramach finansowanego ze środków UE badania porównywano skuteczność powszechnie stosowanych leków przeciwcukrzycowych w zmniejszaniu ryzyka zatrzymania akcji serca poza szpitalem (ang. out-of-hospital cardiac arrest, OHCA). Badania wykazały, że pochodne sulfonylomocznika sprawdzają się lepiej niż metformina.
Naukowcy prowadzący projekt Human Brain Project opracowali narzędzie obliczeniowe pozwalające z większą precyzją wskazywać dotknięte zmianami obszary mózgu u pacjentów z padaczką. Zespół korzysta teraz z nowej infrastruktury badawczej o nazwie EBRAINS, by podnieść dokładność opracowanych narzędzi.
Trzy innowacyjne rozwiązania opracowane przy wsparciu UE zostały docenione przez unijny Radar Innowacji. Te przełomowe technologie zwiększają możliwości organicznych ogniw fotowoltaicznych (ang. organic photovoltaic, OPV).
Naukowcy pracujący nad nową linią pilotażową zaprojektowali skuteczne, oparte na celulozie elementy izolacji elektrycznej, wykorzystując w tym celu technologię drukowania przestrzennego.
Naukowcy korzystający ze wsparcia Unii Europejskiej opracowali nowatorską metodę, która wykorzystuje dostosowywaną dynamicznie symetrię materiałów 2D do nieliniowych zastosowań optycznych.
Arash Ajoudani, starszy pracownik naukowy Włoskiego Instytutu Technologii, otrzymał nagrodę Early Career Award 2021 przyznaną przez Robotics and Automation Society – jedną z jednostek Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE RAS) – jako pierwszy włoski naukowiec w historii tego prestiżowego wyróżnienia.
W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu powstają wyposażone w szpony roboty inspirowane ptakami, które mogą latać i lądować na obiektach o niewielkiej powierzchni. Opublikowany niedawno film prezentuje niezwykle inspirujące osiągnięcia zespołu.
Dzięki wsparciu Unii Europejskiej zakończyła się budowa pilotażowego zakładu wytwarzającego energię elektryczną w zrównoważony sposób w oparciu o wodorowe ogniwa paliwowe.
Przepuszczalny zbiornik geotermalny wykonany w granicie otworzył drogę dla produkcji energii elektrycznej z energii geotermalnej na masową skalę w Szwajcarii. Powstanie zbiornika dostarczyło dowodów na to, że jego wykonanie w skale granitowej było możliwe, dzięki nowej koncepcji wieloetapowej stymulacji geotermalnej, opatentowanej przez szwajcarską firmę, która otrzymała na ten cel finansowanie ze środków UE.
Nowa technologia laserowa, opracowywana w ramach finansowanego ze środków UE konsorcjum, może sprawić, że urządzenia będą posiadać właściwości samoczyszczące i zapobiegające osadzaniu się na nich wody, zabrudzeń oraz tłuszczu.
Najnowsze badanie umożliwiło uczonym pomiar przewodności elektrycznej nanorurek węglowych z umieszczonymi w ich wnętrzu cząsteczkami magnetycznymi i pozwoliło im lepiej zrozumieć zachowanie cząsteczek w takich warunkach.
Dzięki dofinansowaniu ze środków UE naukowcy mogli posłużyć się obrazowaniem magnetycznym wykorzystującym diamenty do wykrycia zarówno namagnesowania materiału, jak i wynikających z tego zjawiska rozproszonych pól magnetycznych.
W wydaniu magazynu Research*eu z czerwca 2020 roku opublikowaliśmy artykuł na temat projektu RecycLoo realizowanego przez francuski start-up WeCo. Jego zespół podjął się zadania zaprojektowania i zbudowania ekologicznej toalety publicznej nowego typu. Umówiliśmy się na rozmowę z założycielką i prezeską WeCO, Cécile Dekeuwer, aby dowiedzieć się więcej na temat postępów w realizacji planów komercjalizacji rozwiązania w Europie i Afryce.
Finansowani ze środków UE naukowcy opublikowali obszerny przewodnik na temat produkcji i przetwarzania grafenu i materiałów pochodnych w celu promowania wykorzystania ich w nowych zastosowaniach.
Wspierani przez UE specjaliści ds. żywności wykorzystują technologię ultradźwięków do produkcji soków owocowych i smoothie, które są bardziej odżywcze i mają dłuższy okres przydatności do spożycia.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności