Technologie przemysłowe

Source
Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) ogłosiła listę laureatów konkursu Mining the Future, który organizuje w celu promowania innowacyjnych pomysłów dotyczących ponownego wykorzystania wykopanych materiałów, w szczególności molasy.
Badacze wspierani przez Unię Europejską opracowują czujniki drukowane na drukarce 3D, aby usprawnić konserwację samolotów.
Zgodnie z nowymi celami UE dotyczącymi recyklingu 55 % odpadów do 2025 roku będzie musiało być poddawane recyklingowi, a w przypadku odpadów opakowaniowych – 65 %. Cel ten rośnie następnie co 5 lat. Czy uda nam się go osiągnąć? Przerabianie, naprawa i recykling – każdy z naszych trzech gości prowadzi działania w tym zakresie.
Nowy pilotażowy zakład recyklingu materiałów ziem rzadkich w Zjednoczonym Królestwie ma pomóc w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania Europy na magnesy o wysokich osiągach.
W dobie trwającego kryzysu energetycznego inteligentne czujniki opracowane w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu pomagają europejskim MŚP z branży spożywczej obniżyć koszty energii.
Koniec z zakłóceniami spowodowanymi przez drony. Dzięki wsparciu ze strony Unii Europejskiej dla pewnego projektu, partnerzy przetestowali system chroniący lotniska przed przedostawaniem się nad ich tereny przypadkowych bezzałogowych pojazdów latających.
Finansowany przez UE projekt Living Ports został wyróżniony nagrodą Sustainability Award 2022 w kategorii „Infrastruktura”, przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Portów i Przystani, które doceniło jego wizję przyjaznych dla środowiska portów budowanych z myślą o naturze.
Zrównoważone rolnictwo, które przynosi zyski: naukowcy udowodniają, że uprawa roślin zielnych pomiędzy drzewkami mandarynki to świetny pomysł.
Czechy są krajem z bogatą spuścizną naukową pozostawioną przez licznych myślicieli – od Mikołaja Kopernika po Zygmunta Freuda. To zamiłowanie do nauki trwa do dziś, a czescy naukowcy mogą pochwalić się niesamowitymi osiągnięciami w dziedzinie badań finansowanych ze środków unijnych. W najnowszej broszurze CORDIS Spotlight Pack prezentujemy innowacyjne wyniki projektów badawczych realizowanych w ramach programu Horyzont 2020.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu SAFE-N-MEDTECH powstaje platforma o otwartym dostępie, która ma wspierać rozwój wyrobów medycznych nowej generacji opartych na nanotechnologii.
Jak wiadomo, szkło można przetopić, papier rozdrobnić i wykorzystać do produkcji nowej masy celulozowej, ale czy właściwie wiadomo, jaką drogę pokonują odpady plastikowe po tym jak oddamy je do recyklingu? Z prośbą o wyjaśnienie zwróciliśmy się do Barbary Morico, specjalistki z włoskiej firmy NextChem.
Finansowany ze środków UE projekt MDOT pomaga MŚP w stawieniu czoła wymogom nowego rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych bez ograniczania ich zdolności do innowacji.
W Rumunii powstał nowy zakład, który pozwala realizować wizję bardziej zrównoważonej przyszłości dzięki technologii produkcji etanolu celulozowego, która po raz pierwszy jest możliwa na skalę komercyjną.
Obecnie mamy do czynienia z istnym rozkwitem innowacji inspirowanych biologią, polegających na wykorzystywaniu wiedzy z dziedziny biologii do tworzenia zastosowań technicznych. Nasi goście poszukują rozwiązań biologicznych łączących zjawiska obserwowane w przyrodzie z technologią.
Celem projektu TBMED jest szybsze wprowadzanie na rynek wyrobów medycznych odmieniających życie pacjentów, bez uszczerbku dla podstawowych procedur bezpieczeństwa.
Nowatorska koncepcja, pokazująca, jak przekształcić światło podczerwone w światło widzialne, otwiera drogę do nowej, taniej technologii czujników.
Naukowcy znaleźli sposób na tworzenie diod z nadprzewodników. Te nowe urządzenia, działające w znacznie niższych temperaturach niż diody półprzewodnikowe, mogą znaleźć zastosowanie w technologiach kwantowych.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu wprowadzono na rynek innowacyjną technologię weryfikacji działania oprogramowania na procesorach wielordzeniowych. Technologia ta umożliwia obecnie wykorzystanie tych procesorów w sektorze lotniczym i kosmicznym oraz motoryzacyjnym.
Zaawansowane materiały lekkie bardzo się zmieniły wraz z transformacją branży budowlanego w kierunku większej świadomości energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Jednak MŚP nie skorzystały jeszcze z tych bardziej ekologicznych i zrównoważonych zaawansowanych materiałów.
Czy jesteśmy w stanie projektować komputery równie efektywne energetycznie co ludzki mózg? Nowe badanie, w którym udało się połączyć funkcję pamięci z funkcją obliczeniową w jednym komponencie, przybliża nas do urzeczywistnienia tego celu.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności