Transgraniczne podróże autobusowe i kolejowe stają się prostsze

Dzięki inicjatywie cyfrowej bezproblemowa mobilność z wykorzystaniem transportu publicznego w kilku sąsiadujących krajach europejskich stanie się rzeczywistością.

Wyobraźmy sobie przekraczanie granic w Europie autobusem lub pociągiem, z informacjami dotyczącymi podróży w wybranym języku i bez konieczności szukania najniższych cen lub martwienia się o płatności i kontrole. Wyobraźmy sobie także możliwość kontrolowania własnych danych za pomocą kart z chipem, smartfonów lub tradycyjnych biletów papierowych, obejmujących różne, powiązane ze sobą systemy krajowe. Bezpieczne i łatwe podróżowanie w oparciu o jedno konto jest teraz możliwe dzięki technologii opracowanej w ramach pewnego projektu finansowanego przez Unię Europejską.

W ramach projektu ETC, inicjatywy łączącej kilka europejskich systemów e-biletów wykorzystywanych w transporcie publicznym, skupiającej różnych partnerów branżowych oraz Instytut ACCEPT (Account-Based Travelling for European Public Transport), przetestowano nową technologię, która umożliwi współpracę w zakresie sprzedaży biletów transgranicznych. Celem było wprowadzenie i przetestowanie koncepcji sprzedaży biletów przypisanych do indywidualnych kont na transgranicznych liniach autobusowych łączących Akwizgran w Niemczech z holenderskimi miastami Heerlen i Maastricht. Jak wyjaśniono w artykule na stronie internetowej„Intelligent Transport”, „uczestnicy otrzymali kartę chipową zawierającą zarówno standardowy krajowy bilet elektroniczny, jak i specjalny identyfikator, który był rozpoznawany i przetwarzany w kraju sąsiednim. Dzięki tej konfiguracji uczestnicy pilotażowi mogli podróżować autobusami w Akwizgranie, a także holenderskimi liniami autobusowymi przy użyciu tej samej karty chipowej.”

Wprowadzanie programów pilotażowych ETC

W artykule zwrócono uwagę na to, że 500 uczestników zapisało się na udział w projekcie pilotażowym, w ramach którego przeprowadzono udane wdrożenie usługi sprzedaży biletów transgranicznych w oparciu o konto z wykorzystaniem bezpiecznego identyfikatora. „Projekt pilotażowy dobiegł końca. Dawni i nowi partnerzy projektu ETC pracują obecnie nad strategią dotyczącą kolejnego projektu, aby dalej rozwijać sam system i wprowadzać go na nowych obszarach”.

Technologia zostanie wdrożona w nowym bezpośrednim pociągu między Akwizgranem a Maastricht. „Odzwierciedla to główny cel, jakim jest kontynuacja prac i dalszy rozwój systemu. W tym kontekście system zostanie rozszerzony na nowe środki transportu, w szczególności na transgraniczne przewozy kolejowe. Ponadto wdrożone zostaną nowe funkcje, takie jak integracja smartfonu jako nośnika informacji dla użytkowników oraz możliwość ustalania cen podróży na podstawie odległości”.

Projekt ETC (The European Travellers Club: Account-Based Travelling across the European Union) był realizowany w latach 2015–2018. Naukowcy opracowali projekt pilotażowy w Niemczech, wykorzystując koncepcję podróżowania w oparciu o konto dla podróżnych zarówno regionalnych, jak i transgranicznych, z biletami rezerwowanymi wcześniej przez Internet. Kolejny projekt pilotażowy został przetestowany w Holandii w oparciu o system płatności za faktyczne korzystanie z usługi, natomiast w Luksemburgu różnorodne usługi, takie jak transport czy parkowanie, zostały zintegrowane w ramach jednego konta podróżnego. Systemy opracowane przez partnerów ETC zostały przetestowane w Europejskim Laboratorium Podróży w Holandii, które zostało również wykorzystane jako narzędzie do informowania społeczeństwa, udziałowców i władz lokalnych.

Więcej informacji:
strona projektu ETC


data ostatniej modyfikacji: 2019-09-21 17:15:02
Komentarze
Polityka Prywatności