Naukowcy są w trakcie przeprowadzania testów mających na celu sprawdzenie, czy zamrożony szczeniak znaleziony na Syberii to pies czy wilk.
Zwierzę, które w chwili śmierci miało zaledwie dwa miesiące, zostało odnalezione doskonale zachowane w wiecznej zmarzlinie w pobliżu Jakucka we wschodniej Syberii latem 2018 roku. Od tego czasu szczeniaka badają naukowcy z Centrum Paleogenetyki, które jest wspólnym przedsięwzięciem Uniwersytetu w Sztokholmie i Szwedzkiego Muzeum Historii Naturalnej. Centrum to posiada największy bank DNA psów z całego świata.
Datowanie metodą węglową ujawnia, że zwłoki pochodzą sprzed co najmniej 18 000 lat. Analizy genomu dowodzą, że był to samiec. Został nazwany Dogor, co w języku jakuckim znaczy „przyjaciel”, ale nawiązuje także do pytania „pies czy wilk?”. Dogor jest tak dobrze zachowany, że jego futro, nos i zęby są nienaruszone. Nawet rzęsy i wąsy są w dobrym stanie. Jest prawie całkowicie pokryty futrem, z wyjątkiem odsłoniętej klatki piersiowej.
Sekwencjonowanie DNA nie było w stanie potwierdzić, czy zwierzę jest psem, czy wilkiem. Naukowcy uważają, że okaz stanowi ewolucyjne ogniwo między wilkami a współczesnymi psami. Wilk z początku ery nowożytnej? Wilk z końca epoki lodowcowej? Jeden z pierwszych udomowionych psów? Najstarszy kiedykolwiek znaleziony pies?
„Zazwyczaj ich odróżnienie jest stosunkowo łatwe”, powiedział telewizji CNN dr David Stanton, badacz z Centrum Paleogenetyki. „Zgromadziliśmy już wiele danych, na podstawie których powinniśmy być w stanie stwierdzić, czy jest to pies, czy wilk. Fakt, że nie możemy tego zrobić, może sugerować, że zwierzę należało do populacji przodków zarówno psów, jak i wilków”.
Dr Stanton stwierdził, że okres, z którego pochodzi Dogor, to „bardzo interesujący czas, jeśli chodzi o ewolucję wilka i psa”. Wyjaśnił: „Nie wiemy dokładnie, kiedy psy zostały udomowione, ale mogło to się stać właśnie w tym okresie. Interesuje nas, czy to rzeczywiście jest pies, czy wilk, czy może coś pomiędzy nimi”.
Love Dalen, profesor genetyki ewolucyjnej, który również prowadzi badania w Centrum Paleogenetyki, powiedział brytyjskiemu dziennikowi „The Independent”: „Założyłem, że to, co odkryliśmy, to był wilk. Jednak niedawno dostaliśmy pierwsze wyniki badań genomu i nie możemy jednoznacznie powiedzieć, czy to pies, czy wilk. A powinniśmy móc. To powinno być proste”. Prof. Dalen dodał: „Może to być wilk z początku ery nowożytnej, jeden z pierwszych psów lub wilk z późnego plejstocenu (epoki lodowcowej). Jeśli okaże się, że to pies, powiedziałbym, że jest to najstarszy potwierdzony przedstawiciel psiej rodziny”.
Dogor pozostaje w Rosji, ale dwaj naukowcy zabrali jego żebro do Szwecji, aby przeprowadzić dalsze testy. Mają nadzieję, że wyniki ich badań rzucą światło na ewolucję psów i na to, kiedy zostały udomowione. Uważa się, że współczesne psy są potomkami wilków, ale dowody nie są jednoznaczne co do tego, kiedy zostały udomowione. Wyniki przeprowadzonego w 2017 roku badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”, sugerują, że udomowienie mogło mieć miejsce od 20 000 do 40 000 lat temu.