Transport i mobilność

Source
Czy możliwe jest bezpieczne włączenie dronów do europejskiej przestrzeni powietrznej? Projekt wspierany przez Unię Europejską pokazał, że tak.
Co może być czynnikiem ograniczającym osiągi i wydajność najnowocześniejszych materiałów wykorzystywanych do produkcji akumulatorów pojazdów elektrycznych? Według wspieranych przez UE naukowców to nieregularny ruch jonów litu.
W ramach jednego z unijnych projektów badacze pracują nad godną zaufania sztuczną inteligencją, wykorzystując plan działania, w którym określono główne wyzwania badawcze, oraz podręcznik zawierający najważniejsze terminy naukowe i techniczne związane z SI.
Podejścia do lądowania na ruchliwych lotniskach mają stać się bardziej energooszczędne i mniej hałaśliwe dzięki zintegrowanemu systemowi, który pomoże pilotom w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących zarządzania konfiguracją samolotu.
Badacze odkryli brakującą siłę wyjaśniającą, w jaki sposób krople wody przemieszczają się po różnych powierzchniach. Okazuje się, że jest to kwestia elektrostatyki.
W Norwegii odbywają się obecnie loty testowe dronów, które mają dać lepszy obraz możliwości, jakie oferują systemy miejskiej mobilności powietrznej (MMP) w zakresie świadczenia usług ratownictwa medycznego.
Podczas testów przeprowadzonych na lotnisku w Pontoise symulowano manewry unikania w trzech różnych rzeczywistych scenariuszach, udowadniając, że możliwy jest bezpieczny lot statkami powietrznymi miejskiej mobilności lotniczej (ang. Urban Air Mobility, UAM).
Badacze wspierani przez Unię Europejską opracowują czujniki drukowane na drukarce 3D, aby usprawnić konserwację samolotów.
Badacze zajmujący się skutkami prawnymi i implikacjami politycznymi wprowadzenia autonomicznych statków do sektora żeglugi międzynarodowej natknęli się na problem, który nie jest związany z prawem czy bezpieczeństwem na morzu, lecz kwestią płci.
Nowy pilotażowy zakład recyklingu materiałów ziem rzadkich w Zjednoczonym Królestwie ma pomóc w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania Europy na magnesy o wysokich osiągach.
Koniec z zakłóceniami spowodowanymi przez drony. Dzięki wsparciu ze strony Unii Europejskiej dla pewnego projektu, partnerzy przetestowali system chroniący lotniska przed przedostawaniem się nad ich tereny przypadkowych bezzałogowych pojazdów latających.
W ramach projektu wspieranego przez Unię Europejską powstały zostały zakończone pierwsze demonstracje łączności transgranicznej w ośrodku testowym 5G na Łotwie. Celem inicjatywy jest zapewnienie bezproblemowego przełączania sieci podczas przekraczania granic państw.
Finansowany przez UE projekt Living Ports został wyróżniony nagrodą Sustainability Award 2022 w kategorii „Infrastruktura”, przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Portów i Przystani, które doceniło jego wizję przyjaznych dla środowiska portów budowanych z myślą o naturze.
Niedawno opublikowany artykuł naukowy przedstawia zagadnienie rekonfigurowalnych powierzchni inteligentnych (ang. recongfigurable intelligent surfaces, RIS) – nowatorskiej technologii, która znajdzie zastosowanie w sieciach komunikacji bezprzewodowej obsługujących standard 6G oraz jego nowsze warianty.
Autorzy specjalnego raportu opisali, w jaki sposób innowacyjny napęd akumulatorowy może umożliwić bezemisyjne rejsy statków żeglugi śródlądowej.
Nowy ultradźwiękowy czujnik może poprawić monitorowanie i smarowania torów kolejowych i ich konserwację, oferując niższe koszty i większe bezpieczeństwo.
Modele układu mięśniowo-szkieletowego dostępne na nowej platformie sztucznej inteligencji mogą przyspieszyć postępy w dziedzinie protetyki i rehabilitacji pourazowej.
Zrównoważone rolnictwo, które przynosi zyski: naukowcy udowodniają, że uprawa roślin zielnych pomiędzy drzewkami mandarynki to świetny pomysł.
Eksperci Radaru Innowacji wyróżnili nowe innowacyjne rozwiązania w dziedzinie mobilności autonomicznej, które powstały w ramach projektu wspieranego przez Unię Europejską. Stanowią one wkład w unijne cele, dzięki którym nasze miasta i miasteczka mają szansę stać się bardziej bezpieczne i zrównoważone.
Dzięki wynikom nowego badania poznajemy blaski i cienie robotyki oraz autonomicznych systemów oraz ich wykorzystania do realizacji celów zrównoważonego rozwoju przyjętych przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ).
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności