Zdrowie i medycyna

Source
Naukowcy stworzyli platformę do badania leków, które mogłyby znaleźć zastosowanie w leczeniu przerzutów do mózgu. System do selekcji o nazwie METPlatform pozwala naukowcom na analizę tkanki nowotworowej pacjentów.
Według nowego badania niewydolność serca wynika z mutacji określonych genów. Czy ustalenia te utorują drogę do lepszego, spersonalizowanego leczenia pacjentów?
Wyobraźmy sobie, że lekarze potrafiliby z kilkudziesięcioletnim wyprzedzeniem przewidzieć, czy jesteśmy zagrożeni cukrzycą typu 2 lub chorobami układu krążenia. Uczeni realizujący nowe badanie dotyczące profilowania lipidów być może właśnie znaleźli na to sposób.
Nowe oprogramowanie typu open-source do symulacji i analizy modeli sieci mózgowych zmniejsza przeszkody w prowadzeniu badań nad mózgiem dzięki symulacji mózgu jako usłudze w chmurze.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu SAFE-N-MEDTECH powstaje platforma o otwartym dostępie, która ma wspierać rozwój wyrobów medycznych nowej generacji opartych na nanotechnologii.
Finansowany ze środków UE projekt MDOT pomaga MŚP w stawieniu czoła wymogom nowego rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych bez ograniczania ich zdolności do innowacji.
Celem projektu TBMED jest szybsze wprowadzanie na rynek wyrobów medycznych odmieniających życie pacjentów, bez uszczerbku dla podstawowych procedur bezpieczeństwa.
Nowatorska koncepcja, pokazująca, jak przekształcić światło podczerwone w światło widzialne, otwiera drogę do nowej, taniej technologii czujników.
Czy jesteśmy w stanie projektować komputery równie efektywne energetycznie co ludzki mózg? Nowe badanie, w którym udało się połączyć funkcję pamięci z funkcją obliczeniową w jednym komponencie, przybliża nas do urzeczywistnienia tego celu.
Już nie dni, a godziny: badacze opracowali pierwszy wydajny i selektywny biokatalizator przeznaczony do użycia w istotnej, ale zwykle powolnej reakcji organicznej.
Finansowany ze środków UE projekt HyperCOG, przy wsparciu technologii cyfrowych, pomaga w tworzeniu fabryk przyszłości. Jego inteligentny system ma na celu zwiększenie wydajności produkcji oraz zmniejszenie emisji i zużycia energii w europejskich zakładach przetwórczych.
Nowy polimer biopochodny może stanowić doskonałą wiadomość dla środowiska – zwłaszcza informacja, że jego produkcja przemysłowa i wykorzystanie do wytwarzania butelek może znacząco obniżyć emisje gazów cieplarnianych.
Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, pewien zespół naukowców zrekrutował 100 pacjentów cierpiących na poważne duszności do udziału we wspieranym przez UE badaniu klinicznym.
Wykorzystując technologie uczenia głębokiego, naukowcy zmierzyli zmiany w ludzkiej świadomości podczas snu, znieczulenia ogólnego i poważnego urazu mózgu.
Naukowcy korzystający ze wsparcia UE wykorzystali uproszczone miniaturowe modele ludzkiego mózgu, aby zrozumieć, w jaki sposób mutacje genu odpowiadającego za wysokie ryzyko wystąpienia autyzmu wpływają na rozwój mózgu.
Ocieplenie klimatu naszej planety doprowadzi do częstszego występowania ekstremalnie gorących lub suchych warunków pogodowych. Jednak co sprawia, że susze i fale upałów występują razem i jaki wpływ mają na to opady atmosferyczne? Najnowsze badanie wyjaśnia tę kwestię.
Dzięki wsparciu ze strony UE zwiększono skalę produkcji nowego szczepu mikroglonu, który cechuje się wyższą zawartością białka i lepszymi właściwościami organoleptycznymi niż szczep typu dzikiego.
Zespół wspieranych przez UE naukowców opracował i zwalidował innowacyjne nano-bioczujniki, które rozpoznają i badają ilościowo przeciwciała SARS-CoV-2 w osoczu krwi w ciągu niecałych 15 minut.
Mózgi muszek owocowych są zdolne do rzeczy, które zwykle przypisujemy wyłącznie ssakom. Według nowego badania te niewielkie insekty posiadają świadomość i pamięć roboczą oraz są zdolne do skupiania uwagi.
Ten finansowany ze środków UE projekt zrzeszający partnerów z pięciu krajów europejskich ma za zadanie przekształcić potencjał doskonałości naukowej i innowacji w dziedzinie neuronauki komórkowej i molekularnej w ważnym ukraińskim instytucie badawczym.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności