Zespół wspieranego przez UE projektu przygotował zestawienia informacji na temat rachunkowości (rozliczania) kapitału naturalnego (ang. natural capital accounting, NCA) w 10 europejskich krajach.
Wspieranym przez UE naukowcom udało się wydrukować przestrzennie mikroskopijne czujniki gazu, które naśladują mechanizmy zmiany koloru zaobserwowane u pawi. Czujniki reagują optycznie na śladowe ilości gazu w domach, miejscach pracy i samochodach.
Zespół pewnego unijnego projektu promuje dyskusję na temat odpowiedzialnej robotyki, aby zwiększyć akceptację społeczną opartych na sztucznej inteligencji (SI) technologii robotycznych w czterech ważnych obszarach.
Organizmy oporne na środki przeciwdrobnoustrojowe są w natarciu, zaś nasze starania, by je pokonać przy pomocy nowych substancji, przypominają wyścig zbrojeń. Tymczasem, jeśli chcemy zwiększyć nasze szanse, musimy zacząć bardziej racjonalnie używać tych środków, które wciąż są skuteczne.
Z przeprowadzonego niedawno badania wynika, że przenoszone przez wiatr aerozole żelaza z pożarów, które dotknęły Australię w latach 2019–2020, mają związek z zakwitem planktonu na olbrzymią skalę, jaki zaobserwowano na Ocenie Południowym. Odkrycie to rodzi nowe pytania dotyczące absorpcji węgla przez oceany.
Nowe badanie pozwoliło na wskazanie siedmiu objawów, których jednoczesne występowanie warto obserwować, ponieważ może to poprawić wykrywalność zakażeń COVID-19 w społeczeństwie.
Dzięki wsparciu Unii Europejskiej zespół naukowców i badaczy opracowuje innowacyjny czujnik fotoniczny, który pozwoli na szybką i niezawodną kontrolę bezpieczeństwa żywności w europejskich łańcuchach produkcji i dystrybucji owoców i warzyw.
Dzięki ogólnoeuropejskiej cyfrowej infrastrukturze badawczej, naukowcy zajmujący się badaniem sieci neuronowych mają teraz dostęp do nowoczesnego symulatora mózgu, niezależnie od rodzaju urządzenia wykorzystywanego w badaniach.
Uwielbiasz czuć fakturę papieru pod palcami i zapach książek, ale chcesz także mieć możliwość czytania ich na urządzeniach bezprzewodowych? Z pomocą przychodzi grecki start-up wspierany w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu, który już wkrótce może spełnić twoje marzenia.
Przełomowe badania nad budową cząsteczek przyniosły niemieckiemu chemikowi Benjaminowi Listowi uznanie w oczach komitetu noblowskiego, który przyznał naukowcowi Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii za rok 2021. Stał się on tym samym trzecim tegorocznym laureatem, który realizuje badania dzięki wsparciu ze środków UE.
Pionierskie prace z zakresu fizyki układów złożonych prowadzone przez niemieckiego uczonego zajmującego się opracowywaniem modeli klimatycznych Klausa Hasselmanna i włoskiego fizyka teoretycznego Giorgio Parisiego zostały nagrodzone Noblem w dziedzinie fizyki. Uczeni podzielą się nagrodą z amerykańskim klimatologiem Syukuro Manabe.
Nowatorskie podejście łączące konwencjonalne białe światło z zaawansowaną fotoniką i obrazowaniem optycznym może pomóc w uratowaniu nawet 80 000 istnień ludzkich, pomagając lekarzom w wykrywaniu raka jelita we wczesnych stadiach.
Naukowcy są świadomi, że pewien podzbiór genów ma związek z występowaniem raka piersi w obrębie jednej rodziny. Jednak w przypadku wielu nowo odkrytych genów nie udało się jeszcze jednoznacznie ustalić lub wykluczyć tego związku. Celem projektu FBC predisposition jest wyjaśnienie pozostałych wątpliwości.
Jak wynika z finansowanych przez UE badań, dwudawkowy schemat szczepienia przeciwko wirusowi Ebola firmy Johnson & Johnson wywołuje silną odpowiedź immunologiczną zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Dane kliniczne uzyskane od grupy 120 000 osób pomogą wkrótce kobietom w całej Europie ocenić ryzyko zachorowania na raka piersi na przestrzeni całego swojego życia. W ramach projektu BRIDGES wykorzystano te dane do opracowania narzędzia umożliwiającego połączenie różnych czynników ryzyka w jeden wskaźnik ryzyka.
Naukowcy poddali badaniom i analizom przeszło 10 000 próbek papryki Capsicum annuum zebranych z banków genów na całym świecie, aby lepiej zrozumieć historię tego popularnego warzywa.
Jaki będzie przebieg pandemii COVID-19 w ciągu kilku najbliższych miesięcy i lat? Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród ekspertów, by wskazać na najważniejsze czynniki, które mogą mieć wpływ na pandemię w Europie.
Najnowsze badania wykazują, że immunoterapia u pacjentów cierpiących na nowotwory, u których występuje ludzki antygen leukocytarny w odmianie I (HLA I) wiążącej się z szerokim zakresem peptydów, daje gorsze wyniki w zakresie przeżycia.
Nowe badanie ukazuje rolę genetycznych czynników ryzyka i komórek biorących udział w rozwoju choroby niedokrwiennej serca (ChNS) w nowym świetle.
Nanoskalowe struktury z DNA mogą wyłapywać wirusy, unieszkodliwiając je.