Wytwarzane w ramach inżynierii tkankowej jelita specyficzne dla dawcy mogą otworzyć drogę do skutecznych metod leczenia pacjentów cierpiących na niewydolność jelit.
Wiele dowodów wskazuje na to, że nierówności między regionami europejskimi pogłębiają się, a zjawisko to nasiliło się od czasu końca kryzysu finansowego z lat 2008–2009. Finansowany ze środków UE projekt IMAJINE ma na celu sprostanie tym wyzwaniom dzięki interdyscyplinarnemu podejściu obejmującemu wiele perspektyw, od ekonomii po geografię społeczno-ekonomiczną, nauki polityczne i socjologię.
Badacze korzystający z unijnego wsparcia wyizolowali ludzkie przeciwciała, które nawet w niskich stężeniach neutralizują wirusa SARS-CoV-2 i jego znane mutacje. Uważa się, że to przeciwciało, którego działanie jest najsilniejsze, będzie dobrym kandydatem do opracowania narzędzi do walki z wirusem i zapobiegania zakażeniu.
Wspierany przez Unię Europejską zespół badaczy odkrył, że wirus SARS-CoV-2 po zmutowaniu może zakłócać działanie limfocytów Tc, uniemożliwiając im rozpoznawanie i eliminowanie zakażonych komórek.
Naukowcy projektu finansowanego ze środków UE przyczynili się do zwiększenia naszej wiedzy na temat bakterii i grzybów żyjących na roślinach i w ich wnętrzach. Odkryli, że populacje drobnoustrojów rozwijających się w jabłkach różnią się od siebie w zależności od pochodzenia geograficznego upraw oraz że sadzonki dębów dziedziczą geny drobnoustrojów, które są zapisane w żołędziu.
W ostatnich dwóch latach twórcy finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu odnotowali 49-procentowy wzrost europejskiej konsumpcji żywności roślinnej.
Wspierani przez UE naukowcy zidentyfikowali białko kodowane przez gen MSI2, które może pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia ostrej białaczki szpikowej (ang. acute myeloid leukaemia, AML).
Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że bakteria Enterococcus faecalis, która w dużej mierze odpowiada za zakażenia szpitalne, przystosowała się do warunków panujących w szpitalach na długo przed powstaniem nowoczesnych placówek ochrony zdrowia.
Firma uczestnicząca w dwóch projektach finansowanych ze środków UE otrzymała nowe dofinansowanie, umożliwiające zwiększenie produkcji owadzich feromonów pochodzenia biologicznego i wprowadzenie ich do obrotu na całym świecie.
Jedna z firm wspieranych przez Unię Europejską opracowała innowacyjny model pompy serca, która potrafi zachować synchronizację z sercem przez ponad 30 dni bez potrzeby używania czujników. To pierwszy przypadek zminiaturyzowanej osierdziowej pompy serca, która może wykazać się tak daleko posuniętą synchronizacją.
Badania wykazujące pomijalne ryzyko zarażenia robakami pasożytniczymi od czterech gatunków ryb morskich hodowanych w wodach Europy sugerują, że gatunki te można wykluczyć z obowiązujących przepisów UE nakazujących mrożenie żywności.
Wspierani przez UE badacze opracowali podwójnie specyficzne przeciwciało drugiej generacji skierowane przeciwko dwóm różnym antygenom wirusa SARS-CoV-2, które u badanych myszy zapewniło ochronę przeciwko wirusowi i jego wariantom oraz uniemożliwiło mu mutację.
Zanieczyszczenia w powietrzu, w wodzie i w żywności mają negatywny wpływ na nas wszystkich, a ponadto są jedną z najważniejszych przyczyn środowiskowych wielu chorób psychicznych i fizycznych, a także przedwczesnych zgonów. W najnowszym odcinku podcastu CORDIScovery spotykamy się z trojgiem badaczy realizujących projekty zwalczające zanieczyszczenia przy pomocy innowacyjnych rozwiązań finansowanych ze środków Unii Europejskiej.
Rezygnując z samochodu na zaledwie jeden dzień w tygodniu, możemy pomóc w walce ze zmianą klimatu.
Szczegółowe informacje na temat struktury wirusa SARS-CoV-2 umożliwiły naukowcom finansowanym ze środków unijnych przeanalizowanie mechanizmów hamujących leków przeciwwirusowych, takich jak remdesiwir.
Zakończono pierwszą fazę ważnego badania klinicznego dotyczącego możliwości wykorzystania nowego leku steroidopodobnego o nazwie vamorolon w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne’a (DMD). Uzyskane dane wskazują na lepsze funkcje motoryczne uczestników i mniejszą liczbę skutków ubocznych leku niż w przypadku innych steroidów.
Finansowane ze środków UE badanie pozwala uzyskać nowe informacje na temat procesu starzenia się mózgu i sugeruje, że może istnieć powiązanie pomiędzy zdrowym starzeniem się a chorobą Alzheimera.
Naukowcy uzyskali zgodę na przeprowadzenie pierwszego badania klinicznego fazy I/II z udziałem ludzi dotyczącego zastosowania nowego radykalnego inhibitora Myc, białka biorącego udział w powstawaniu większości nowotworów u ludzi.
Transportowanie i przechowywanie niektórych szczepionek w temperaturach poniżej zera może wkrótce odejść w niepamięć. Nowe badanie, którego przedmiotem są lipidy, wskazuje drogę do stabilizacji szczepionek w temperaturach pokojowych.
Naukowcy wspierani przez UE opracowali jednolite ramy, które pozwolą przewidywać zachowanie neuronów w ulegających wahaniom układach o krytycznym znaczeniu.