Zdrowie i medycyna

Source
Naukowcy prowadzący projekt Human Brain Project opracowali narzędzie obliczeniowe pozwalające z większą precyzją wskazywać dotknięte zmianami obszary mózgu u pacjentów z padaczką. Zespół korzysta teraz z nowej infrastruktury badawczej o nazwie EBRAINS, by podnieść dokładność opracowanych narzędzi.
Naukowcy pracujący nad nową linią pilotażową zaprojektowali skuteczne, oparte na celulozie elementy izolacji elektrycznej, wykorzystując w tym celu technologię drukowania przestrzennego.
Arash Ajoudani, starszy pracownik naukowy Włoskiego Instytutu Technologii, otrzymał nagrodę Early Career Award 2021 przyznaną przez Robotics and Automation Society – jedną z jednostek Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE RAS) – jako pierwszy włoski naukowiec w historii tego prestiżowego wyróżnienia.
Najnowsze badanie umożliwiło uczonym pomiar przewodności elektrycznej nanorurek węglowych z umieszczonymi w ich wnętrzu cząsteczkami magnetycznymi i pozwoliło im lepiej zrozumieć zachowanie cząsteczek w takich warunkach.
Finansowani ze środków UE naukowcy opublikowali obszerny przewodnik na temat produkcji i przetwarzania grafenu i materiałów pochodnych w celu promowania wykorzystania ich w nowych zastosowaniach.
Wspierani przez UE specjaliści ds. żywności wykorzystują technologię ultradźwięków do produkcji soków owocowych i smoothie, które są bardziej odżywcze i mają dłuższy okres przydatności do spożycia.
Od raka po COVID: model matematyczny, pierwotnie opracowany na potrzeby badań nad rakiem, wykorzystywany jest obecnie do rzucenia światła na progresję choroby COVID-19 oraz na potrzeby dostosowania sposobu leczenia do konkretnych grup pacjentów.
Wykorzystując opracowaną przez siebie technologię przeznaczoną do badań nad glejakiem wielopostaciowym, wspierani przez Unię Europejską naukowcy ustalili, że komórki odpornościowe chronią nowotwór, a nie organizm.
Badanie wspierane przez UE wykazało, że genetyka matki i dziecka wpływa na szczególnie małą lub dużą masę urodzeniową.
Wstępne wyniki wspieranego przez UE badania wskazują na nową, skuteczną metodę leczenia chorych na koronawirusa przebywających na oddziałach intensywnej opieki.
Według badań finansowanych ze środków UE, preparat odżywczy może pomóc w spowalnianiu utraty pamięci, pogarszania funkcji poznawczych i innych skutków choroby Alzheimera.
Tym razem tytuł projektu miesiąca trafia w ręce zespołu pracującego nad finansowanym ze środków UE projektem CHUbVi (Ubiquitin Chains in Viral Infections), wspieranym przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN). Jeden z trzech głównych badaczy projektu, Yohei Yamauchi, przyczynił się do przeprowadzenia potencjalnie niezmiernie ważnego badania, dzięki któremu zdołaliśmy odkryć, co decyduje o tak wysokiej zakaźności wirusa SARS-CoV-2 i co sprawia, że tak szybko rozprzestrzenia się on w komórkach ludzkiego organizmu.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu opracowano inteligentną platformę wymiany danych, która pomaga naukowcom przewidywać zapotrzebowanie na oddziały intensywnej opieki medycznej (OIOM) podczas pandemii koronawirusa.
Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że zielona infrastruktura, a w szczególności drzewa, może pomóc w obniżeniu wysokiej temperatury na obszarach miejskich.
Jak możemy zapobiegać chorobom u starszych osób? W ramach wspieranego przez UE badania zbadano wpływ witaminy D, kwasów omega-3 i domowych ćwiczeń na zdrowie starszych obywateli.
Zespół pewnego finansowanego ze środków UE projektu poszukujący lekarstwa na COVID-19 przeprowadził eksperyment z wykorzystaniem superkomputerów, by zbadać interakcję ponad 70 miliardów cząsteczek o działaniu przeciwwirusowym z białkami SARS-CoV-2.
Trzy finansowane ze środków Unii Europejskiej badania zostały poświęcone nawykom w zakresie sprzątania kuchni i wiedzy na temat bezpieczeństwa żywności posiadanej przez mieszkańców Starego Kontynentu, a także praktyk stosowanych przez rumuńskich konsumentów.
Czerpiąc z najnowszych odkryć, finansowani przez UE naukowcy poszukują potencjalnych zastosowań dla układów optycznych, które mogą być programowane przez użytkowników.
Finansowane przez Unię Europejską konsorcjum zamierza rozpocząć we Włoszech badanie kliniczne leku na osteoporozę wśród pacjentów z łagodnymi objawami COVID-19.
Dotychczasowe niepowodzenia w pracach nad szczepionką przeciwko wirusowi HIV mogą oznaczać, że konieczna jest zmiana podejścia. Projekt EAVI2020 ma na celu przyspieszenie tych prac rozwojowych dzięki platformie przeznaczonej do odkrywania nowych kandydatów na szczepionki. Badaczom udało się nawet doprowadzić dziewięć takich substancji do etapu oceny klinicznej.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności