Zdrowie i medycyna

Source
Międzynarodowy zespół naukowców odkrył mechanizmy chorobotwórcze wspólne dla koronawirusów i zidentyfikował możliwe terapie lekowe, nad którymi należy prowadzić dalsze badania.
W ramach finansowanego z unijnych środków projektu prowadzone są obecnie testy nowych kropli do oczu, których działanie terapeutyczne opiera się na zdolności przeprogramowania układu odpornościowego pacjentów z chorobami zapalnymi oczu. Badania te stanowią więc istotny wkład w urzeczywistnienie wizji przyszłości, w której leki steroidowe nie będą już potrzebne.
Naukowcy z pewnego finansowanego przez UE projektu opracowali nowatorski sposób na dostarczanie leku do mózgu przy pomocy fal ultradźwiękowych, który gwarantuje większą precyzję i pozwala na podanie mniejszej dawki leku.
Nowe systemy obliczeniowe i przechowywania danych wdrożone w jednym z głównych europejskich centrów superkomputerowych zostały zaprojektowane tak, by sprostać potrzebom neuronaukowców i badaczy z innych dziedzin. Jedną z głównych wynikających z tej modernizacji korzyści jest znaczne zwiększenie wydajności obliczeniowej, co pozwoli na wykonywanie ekstremalnie złożonych działań.
W jaki sposób badania i ich sponsorzy wpływają na to, jak postrzegamy kobiety i mężczyzn? Finansowani ze środków UE badacze przedstawili odpowiedź na te pytania w dwóch pouczających filmikach o związku płci z robotyką i interakcjami człowiek-komputer.
Wykonywanie większej liczby wysokiej jakości badań klinicznych staje się palącym problemem. Finansowana częściowo ze środków unijnych ocena wykazuje, że o ile niektóre leki zdają się pomagać pacjentom chorym na COVID-19, o tyle nadal brak licznego potwierdzenia ich skuteczności w postaci dowodów z prowadzonych obecnie badań.
Wyniki testu na zakażenie koronawirusem w mniej niż minutę? Naukowcy działający przy wsparciu Unii Europejskiej opracowują szybki, niekomercyjny test, który będzie można wykonać na miejscu bez specjalistycznej wiedzy lub przy minimalnym przeszkoleniu.
Podczas tegorocznych Europejskich Dni Badań i Innowacji czworo wybitnych naukowców wspieranych w ramach unijnych programów badawczych omówiło wyniki swoich najnowszych badań i ich znaczenie dla skutecznej walki z pandemią koronawirusa.
Nowe metody perfuzji maszynowej przetestowane przez badaczy finansowanych przez UE okazały się przynosić lepsze rezultaty w przypadku przeszczepu wątroby i nerki.
Pięć europejskich projektów w dziedzinie badań i innowacji, które przyczyniają się do poprawy życia społecznego, otrzymało po 10 000 euro.
Szczepionka przeciwko COVID-19 jest nadal w opracowaniu, a zagrożenie nową falą pandemii jest realne, dlatego uruchomiona została finansowana ze środków UE i inwestorów z branży inicjatywa o wartości 75,8 milionów euro, której celem jest przyspieszenie opracowania pilnie potrzebnych leków zwalczających wirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19.
W 84. numerze Research*eu opublikowaliśmy artykuł oparty na wywiadzie z Arturo Lizón, koordynatorem projektu INNOPREFAT z ramienia hiszpańskiego MŚP Monteloeder. Stworzony w ramach projektu produkt MetabolAid stanowi inspirowane naturą rozwiązanie pomagające w walce z zespołem metabolicznym, który dotyka około 25 % ludności świata. W czasie, gdy przeprowadzaliśmy wywiad, zespół projektu przygotowywał się do wprowadzenia MetabolAid na główne rynki na całym świecie. Nawiązaliśmy ponownie kontakt z koordynatorem, aby dowiedzieć się, jak rozwija się projekt.
Drugi najszybszy superkomputer na świecie pomógł sformułować nową teorię dotyczącą tego, jak koronawirus wpływa na nasze ciała.
Co wspólnego ma COVID-19 i cyberbezpieczeństwo? W serii podcastów eksperci ds. bezpieczeństwa rozmawiają o zależności pomiędzy tymi dwoma sektorami oraz sposobach zapewniania bezpieczeństwa jednostkom lub grupom ludzi w Europie.
Naukowcy opracowali nową metodę obrazowania matrycowego, która może znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach – od diagnostyki biomedycznej po sejsmologię.
Stosowanie szczepionek to szczególnie wrażliwa kwestia w trakcie pandemii COVID-19, powodująca sceptycyzm i brak zaufania u opinii publicznej. Wiodący naukowcy omawiają wyniki badań naukowych torujące drogę do nowych odkryć.
Okoliczności, w których obecnie żyjemy sprawiają, że niezliczone rzesze ludzi na całym świecie poszukują odpowiedzi na swoje pytania i, co równie ważne, kontaktu. O obu tych zagadnieniach postanowiły w szczery, odkrywczy i przystępny sposób podyskutować dwie stypendystki finansowanego ze środków UE programu działania „Maria Skłodowska-Curie”, łącząc siły w ramach swoich dyscyplin naukowych.
Zespół naukowców stworzył narzędzie, które pozwala im analizować, jak różne działania podejmowane w różnych dzielnicach Londynu, np. zamykanie określonych sklepów czy izolowanie mieszkańców konkretnych budynków, mogą wpłynąć na rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Nowy model wykazał, że szybkie rozpowszechnianie wiedzy na temat COVID-19 wśród społeczności połączone ze stosowaniem dobrowolnych oraz wprowadzonych przez rząd środków zaradczych może ograniczyć, opóźnić, a nawet całkowicie uniemożliwić rozprzestrzenianie się choroby.
W dniu 3 lutego 2020 roku w Atenach rozpoczęła się siódma edycja konferencji Human Brain Project Summit. Podczas tego tygodniowego wydarzenia przedstawione zostały zadziwiające informacje na temat badań nad najbardziej złożonym organem w ludzkim ciele. Na miejscu byli także przedstawiciele serwisu CORDIS.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności