Nowy model wykazał, że szybkie rozpowszechnianie wiedzy na temat COVID-19 wśród społeczności połączone ze stosowaniem dobrowolnych oraz wprowadzonych przez rząd środków zaradczych może ograniczyć, opóźnić, a nawet całkowicie uniemożliwić rozprzestrzenianie się choroby.
W dniu 3 lutego 2020 roku w Atenach rozpoczęła się siódma edycja konferencji Human Brain Project Summit. Podczas tego tygodniowego wydarzenia przedstawione zostały zadziwiające informacje na temat badań nad najbardziej złożonym organem w ludzkim ciele. Na miejscu byli także przedstawiciele serwisu CORDIS.
W czasie siódmej edycji konferencji Human Brain Project Summit & Open Day informatyk teoretyczny, Christos Papadimitriou, przedstawił swoje przemyślenia na temat roli języka w rozumieniu pracy mózgu. Na miejscu byli także przedstawiciele serwisu CORDIS.
W ramach pewnej unijnej inicjatywy zaprojektowano i opracowano platformę obliczeniową opartą na nowej technologii pamięci. Przyczyni się ona do poprawy wydajności systemów obliczeń wielkiej skali (ang. „high-performance computing”, HPC) pod względem liczby operacji wejścia/wyjścia na sekundę.
W ramach inicjatywy UE opublikowano sprawozdanie na temat przyjętych rozwiązań i zaleceń dotyczących problemów środowiskowych związanych z wytwarzaniem energii geotermalnej.
Jak wynika z najnowszych badań, statyny – powszechnie przepisywana klasa leków obniżających ryzyko chorób układu krążenia – mogą potencjalnie modulować mikroflorę jelitową.
W ramach finansowanej z funduszy UE inicjatywy powstało nowe rozwiązanie w zakresie pakowania żywności, które wykorzystuje folię o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych stworzoną w oparciu o nanotechnologię.
Naukowcy ocenili wpływ pewnej klasy substancji stosowanych do dostarczania leków na środowisko naturalne.
Inżynierowie, praktycy kliniczni oraz biolodzy połączyli siły, by utworzyć platformę do badań relacji między mikroflorą jelitową a ośrodkowym układem nerwowym.
Światowe konsorcjum ekspertów z sektora prywatnego i akademickiego rozpoczęło zakrojone na szeroką skalę badania kliniczne mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się epidemii gorączki krwotocznej Ebola.
Sir Peter J. Ratcliffe otrzymał nagrodę wspólnie z dwoma innymi naukowcami za przeprowadzone badania dotyczące wyczuwania przez komórki stężenia tlenu w środowisku i adaptowania się do jego zmian. Poczynione przez nich odkrycia mogą pomóc w opracowaniu nowych metod leczenia różnych chorób.
Zespół naukowców i ekspertów z branży stworzy urządzenie medyczne wspierające bezpieczny rozwój niemowląt urodzonych znacznie przedwcześnie.
Zespół naukowców odkrył strukturę atomową i mechanizm regulujący enzymu transhydrogenazy. Ich odkrycie może pomóc w opracowaniu nowych sposobów leczenia, które są obecnie niedostępne.
W jaki sposób można motywować ludzi, by wydajniej wykorzystywali energię? Sfinansowane przez UE wielokulturowe badanie ma na celu analizę tego, w jaki sposób ludzie wykorzystują technologie w budynkach do kontrolowania ich środowiska wewnętrznego.
W tym miesiącu sprawdzamy, co nowego w projekcie METSY, o którym pisaliśmy w specjalnej edycji poświęconej zdrowiu psychicznemu w październiku 2018 roku. Zespół projektu METSY ujawnił powiązania pomiędzy zaburzeniami psychotycznymi i współistniejącymi chorobami metabolicznymi, tym samym umożliwiając opracowanie nowych terapii mających na celu leczenie psychozy, jednocześnie zapobiegając powikłaniom metabolicznym.
Wykorzystując rzeczywiste dane z dwóch europejskich krajów, naukowcy odkryli, że pewien typ leku przepisywanego na obniżenie ciśnienia krwi może zwiększać ryzyko zatrzymania krążenia.
Dzięki częściowemu wsparciu UE przeprowadzono pierwsze badanie z udziałem ludzi, w którym wykazano, że filiżanka kawy może mieć bezpośredni wpływ na funkcjonowanie brunatnej tkanki tłuszczowej. Stypendystka grantu CASCADE, dr Ksenija Velickovic, była członkiem zespołu, którego osiągnięcia mogą mieć ogromne znaczenie w świetle stale rosnącego problemu otyłości. Metabolizm brunatnej tkanki tłuszczowej może być potencjalnie kluczowy dla rozwiązania kwestii nasilającej się epidemii cukrzycy.
Nowa wiedza na temat sposobów, w jakie komórki reagują na uszkodzenia DNA, może oznaczać nowe i lepsze sposoby leczenia nowotworów.
Oparty na aplikacji mobilnej system monitorowania pomaga pacjentom otrzymującym chemioterapię radzić sobie z objawami choroby i skutkami ubocznymi, gdy wykonują oni zwykłe codzienne czynności.
Inteligentny czujnik może wykryć raka żołądka „wąchając” Twój oddech.