Zdrowie i medycyna

Source
Naukowcy zrzeszeni w ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu ExItALS dokonali nowych odkryć dotyczących mechanizmu rozprzestrzeniania się stwardnienia zanikowego bocznego uzasadniających szybkość rozwoju choroby oraz stanowiących ważny krok prowadzący do możliwości jej powstrzymania.
Wyobraźmy sobie humanoidalnego robota, który pomaga pracownikom przemysłu w przenoszeniu ciężkich przedmiotów lub asystuje fizjoterapeucie podczas zabiegu. Tak wszechstronne roboty staną się wkrótce rzeczywistością dzięki pracom zrealizowanym w ramach finansowanego przez UE projektu CogIMon.
Nowe badania wykazały, że brak folianów powoduje problemy z podziałem komórek i replikacją DNA. Co gorsze, konsekwencje są znacznie poważniejsze, niż wcześniej sądzono.
Eksperci określili i ocenili standardy skutecznej i zindywidualizowanej opieki nad dziećmi w kilku krajach UE.
Zanieczyszczenie jest poważnym problemem w wielu częściach świata zwłaszcza na obszarach miejskich. Wykorzystując nowe materiały na bazie grafenu naukowcy pracujący w ramach pakietu roboczego Graphene Flagship dotyczącego pianek i powłok funkcjonalnych opracowali rozwiązania mające na celu m.in. ograniczenie problemu zanieczyszczenia środowiska.
Zastosowanie arkuszy grafenu w fotonice krzemowej może stanowić podstawę technologii transmisji danych następnej generacji. Naukowcy z inicjatywy Graphene Flagship przybliżyli tę technologię do zastosowania w praktyce, demonstrując pierwszą na świecie szybką, opartą na grafenie transmisję danych z prędkością 50 Gb/s.
Badanie wykazało, że osoby, które przeszły kolektomię, są obarczone większym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2.
Badacze z projektu Graphene Flagship wyprodukowali urządzenia spintroniczne na bazie grafenu, które wykorzystują zarówno ładunek, jak i spin elektronów w temperaturze pokojowej. Wykazanie, że spin jest w stanie pokonać odległości do kilku mikrometrów, otwiera nowe możliwości w zakresie integracji przetwarzania i przechowywania informacji na pojedynczym chipie.
Pierwszy na świecie dwuwymiarowy materiał, grafen, ma niezwykłe i wyjątkowe właściwości. W ramach ważnej unijnej inicjatywy grafen jest rozwijany i stosowany w niezliczonej ilości nowych technologii.
Unikalna kombinacja właściwości grafenu toruje drogę do wielu różnych zastosowań, od energetyki i elektroniki po urządzenia biomedyczne i maszyny latające. Aby sprostać tym rosnącym wymaganiom, naukowcy muszą zwiększyć produkcję grafenu do skali przemysłowej.
W ramach przemyślnej serii eksperymentów europejscy badacze po raz pierwszy przetestowali grafen w warunkach mikrograwitacji. Ekscytujące wyniki tych badań stanowią cenną podstawę do opracowania urządzeń grafenowych nadających się do zastosowania w przestrzeni kosmicznej.
Naukowcy twierdzą, że sztuczna trzustka mogłaby zmienić postępowanie w cukrzycy typu 1 u dzieci w wieku od 1 do 7 lat.
Naukowcy podzielili cukrzycę typu 2 na kilka podgrup w celu przeanalizowania progresji choroby. Ich prace mogą pomóc w zapewnieniu pacjentom zindywidualizowanych rozwiązań w zakresie opieki.
Dur brzuszny, zwany też tyfusem, jest chorobą zagrażającą życiu. Naukowcy odkryli właśnie dwa typy bakterii odpowiedzialnych za jej wywołanie, które wykazują dużą oporność na wiele leków.
Wnioski z przeprowadzonego niedawno badania żywieniowego wskazują, że żurawina zmniejsza negatywny wpływ diety opartej na produktach pochodzenia zwierzęcego o niskiej zawartości błonnika na zdrowie jelit.
Nityzynon jest obecnie największą nadzieją pacjentów cierpiących na alkaptonurię (AKU). Prowadzone w ramach projektu DevelopAKUre prace badawcze podnoszą szanse na jego szybką komercjalizację.
Naukowcy zbadali dynamikę rozprzestrzeniania się wirusa wścieklizny w populacji psów i oszacowali wskaźnik jego przenoszenia i ekspansji na obszarach wiejskich Chin.
Nowe badanie dowodzi, że choroba przyzębia odgrywa istotną rolę w rozwoju choroby Alzheimera.
Poprzednie
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności