Naukowcy wykonali ważny krok na drodze do stworzenia nowych metod zwalczania wirusa HIV. Opracowana przez nich technologia pozwoli na zbadanie kluczowych etapów cyklu życia wariantu wirusa HIV-1.
Na czym polega fotopolimeryzacja? Naukowcy połączyli dwie metody monitorowania reakcji chemicznych oparte na technologii magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR), aby zbadać ten proces.
Należysz do grupy osób obarczonych ryzykiem występowania chorób układu sercowo-naczyniowego? Według najnowszych badań oznacza to, że grozi ci także depresja.
Naukowcy badają, w jakim stopniu zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) jest powiązany z wyższym ryzykiem wystąpienia schorzeń serca i naczyń krwionośnych.
W dobie trwającego kryzysu energetycznego inteligentne czujniki opracowane w ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu pomagają europejskim MŚP z branży spożywczej obniżyć koszty energii.
Pomimo skutecznych szczepionek wścieklizna zabija około 59 000 osób rocznie. Zapytaliśmy antropolożkę medyczną, Deborah Nadal, dlaczego wścieklizna wciąż stanowi dla nas zagrożenie.
Jak twierdzi nasz specjalista Roi Paul Nathan, jeśli chodzi o dawstwo narządów, wiek to tylko liczba. Wyjątkiem jest jednak czas, jaki narząd spędza w transporcie.
Bezsenność spowodowana rozmyślaniem o upokarzającym momencie z życia jest zjawiskiem dość powszechnym. Dlaczego tak się dzieje? Zapytaliśmy o to eksperta od snu, Eusa van Somerena.
Nawet najzdrowsi spośród naszych czytelników prawdopodobnie nie dożyją setnych urodzin. Dlaczego tak się dzieje? Według eksperta Davida Vilcheza, profesora medycyny na Uniwersytecie w Kolonii, klucz do długowieczności może być ukryty w naszych komórkach.
Mimo że serce to niezwykle wytrzymały narząd, ono również się starzeje, tak jak reszta organizmu. Renate Schnabel wyjaśnia, co zrobić, by serce nie przestało bić.
Gruźlica to choroba, której można zapobiec i którą można wyleczyć. Mimo to w 2020 roku zachorowało na nią 9 900 000 osób, a 1,5 miliona z nich zmarło. W tym odcinku omówimy działania UE zorientowane na walkę z rozprzestrzenianiem się gruźlicy i pogłębianie naszej wiedzy na temat charakteru tej choroby.
Od COVID-a po małpią ospę – wirusy odzwierzęce stale stanowią zagrożenie. Ale w jaki sposób choroby przenoszą się z jednego zwierzęcia na drugie, a dodatkowo – na człowieka? Zapytaliśmy o to ekspertkę, Maríę José Ruiz-López.
W ramach finansowanego przez UE projektu "4.UNCAN.eu" opublikowano konkurs dla europejskich ekspertów w dziedzinie badań nad nowotworami mający na celu ustalenie strategicznego programu priorytetów w zakresie takich badań.
Metalowe protezy mogą służyć do odbudowy kości, a czasem mogą całkowicie je zastąpić. Można zadać sobie pytanie, czy dobrym pomysłem byłoby wykorzystanie ich do wzmocnienia naszego szkieletu? Zapytaliśmy o to specjalistkę Alisę Buchman.
Badacze zademonstrowali technologie robotyczne, które pomagają w bardziej wydajnym wytwarzaniu produktów o wyższej jakości, przynosząc jednocześnie korzyści dla środowiska i obniżając narażenie rolników na szkodliwe chemikalia.
Jak Europejczycy zapatrują się na pandemię COVID-19? Co myślą o naukowcach i rządach zaangażowanych w walkę z pandemią? Kwestiom tym poświęcone jest badanie opinii publicznej wspierane przez UE.
Otwarto piąty ośrodek badawczy, który przyłączy się do prac nad nieinwazyjną metodą monitorowania nieswoistego zapalenia jelit (NZJ), prowadzonych w ramach finansowanego przez UE projektu EUPHORIA.
Wykorzystując obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI), wspierani przez UE naukowcy jednocześnie śledzili dwa różne geny oznaczone dwoma kolorami. Ta nowa metoda może być w przyszłości stosowana do monitorowania istotnych procesów zachodzących głęboko w organizmie.
Nowe badanie wyjaśnia, dlaczego komórki raka piersi opierają się chemioterapii po rozprzestrzenieniu się na miękką tkankę płucną. Ustalenia te pozwolą na zastosowanie nowych podejść do leczenia raka.
Nowa technika pozwalająca na transport leków przez trudną do pokonania barierę krew-mózg otwiera nowe możliwości leczenia chorób ośrodkowego układu nerwowego.