Wykorzystując różne techniki, wspierani przez UE badacze opisali strukturę i działanie wymiennika sodowo-protonowego o nazwie NHA2. Odkrycie to może prowadzić do opracowania nowych leków przeciw nadciśnieniu i cukrzycy.
Wiele chorób mózgu jest ściśle powiązanych z zaburzeniami, których nie można wyleczyć ze względu na brak odpowiednich leków. Niedawne odkrycie dotyczące nowej klasy cząsteczek daje promyk nadziei.
W jaki sposób naukowcy mogą dokładnie przewidywać reakcję zróżnicowanych komórek nowotworowych na różne leki? Według autorów nowego badania odpowiedzi nie należy szukać w mutacjach poszczególnych genów, które prowadzą do powstania nowotworu, lecz w „sygnaturze mutacyjnej” widocznej w całym genomie nowotworu.
W jaki sposób zmienność temperatury związana z klimatem wpływa na śmiertelność na świecie? Opracowanie wyników badania opublikowane przez grupę badaczy rzuca nowe światło na to zagadnienie.
Twórcy projektu wspieranego przez Unię Europejską, uzbrojeni w innowacje w zakresie IT oraz szkolenia, pomogą Europie przygotować się lepiej na przyszłe pandemie. Nowi członkowie Rady Doradczej, Irlandzkie Siły Obronne, pomagają w realizacji tego celu, służąc swoją wiedzą fachową w zakresie zarządzania w wyjątkowo poważnych sytuacjach nadzwyczajnych.
Zespół badaczy finansowanych przez Unię Europejską przygląda się śmiertelności w dwóch obszarach wiejskich Zjednoczonego Królestwa w związku z występowaniem ekstremalnych temperatur na przestrzeni 38 lat.
Cząsteczki aerozolu zawieszone w powietrzu wpływają na zachmurzenie znacznie bardziej niż na jasność chmur, co według najnowszych badań wpływa mocniej na efekt chłodzenia.
Temperatury wzrosły lub spadły za bardzo? Według naukowców taki stan rzeczy może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby serca lub udaru.
Dwie istotne innowacje umożliwiające stworzenie bionicznej trzustki są „gotowe do wprowadzenia na rynek”, a zatem możliwość automatycznej kontroli poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 1 staje się coraz bardziej realistyczna.
Naukowcy opracowali metodę syntezy winblastyny, substancji znajdującej się na liście podstawowych leków Światowej Organizacji Zdrowia, dzięki czemu zwiększy się jej dostępność.
Dzięki nowemu narzędziu każdy może wykorzystać swój smartfon, aby pomóc naukowcom w śledzeniu ruchu komarów – najbardziej śmiercionośnych zwierząt na Ziemi.
W jaki sposób jakość informacji na temat szczepionek przeciwko COVID-19 wpłynęła na kampanię szczepień w Stanach Zjednoczonych? Zespół wspieranego przez UE badania przeanalizował dostępne dane.
Wizyta z powodu grypy lub przeziębienia? Warto sprawdzić przy okazji pracę serca. Wspierane przez Unię Europejską badanie ankietowe podkreśla konieczność przeprowadzania badań przesiewowych w kierunku migotania przedsionków w codziennej praktyce klinicznej oraz na ich znaczenie zdaniem lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Wspierani przez UE naukowcy przekształcili edukację w zakresie bezpieczeństwa żywności w zabawę. Ich internetowa gra kulinarna pomaga w szerzeniu świadomości wśród konsumentów dotyczącej bezpiecznego obchodzenia się z żywnością, ucząc ich prawidłowych nawyków.
Powstał model, który proponuje sposoby skuteczniejszego wykorzystywania i rozpowszechniania rutynowych danych dotyczących opieki zdrowotnej na potrzeby badań klinicznych.
Modele układu mięśniowo-szkieletowego dostępne na nowej platformie sztucznej inteligencji mogą przyspieszyć postępy w dziedzinie protetyki i rehabilitacji pourazowej.
Dzięki wynikom nowego badania naukowcy mają świetną wiadomość dotyczącą dzieci poczętych z pomocą technik wspomaganego rozrodu. Okazuje się, że wszelkie różnice związane z rozwojem, masą ciała i poziomem tkanki tłuszczowej zanikają na późniejszych etapach okresu dojrzewania.
Co dzieje się z komórkami w trakcie urazowych uszkodzeń mózgu lub podczas bliznowacenia skóry? Naukowcy korzystający ze wsparcia Unii Europejskiej opracowali nową, eksperymentalną metodę opartą na miękkich polimerach magnetoaktywnych, aby badać zachowanie komórek.
Nowe wyniki badań otwierają drogę do nowych terapii komórkowych. Naukowcy zademonstrowali, że w warunkach laboratoryjnych można hodować duże ilości makrofagów, które po przeniesieniu z powrotem do organizmu nie różnią się od podobnych komórek odpornościowych obecnych w płucach.
Badaczom po raz pierwszy udało się uzyskać linie komórek macierzystych pochodzące od świń, owiec i bydła. Osiągnięcie to tworzy podwaliny pod produkcję mięsa in vitro.