Zespół projektu realizowanego dzięki wsparciu UE otrzymał dofinansowanie od międzynarodowej organizacji, które pozwoli naukowcom udoskonalić inspirowane naturą rozwiązanie do odsalania wody morskiej i zastosować je na terenach rolniczych w Omanie.
Lot ptaków, termitiery, koszyczki łopianu – to tylko niektóre z cudów natury, które zainspirowały naukowców do stworzenia innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Naśladowanie zjawisk zachodzących w przyrodzie pozwoliło rozwikłać wiele problemów i zastosować nową wiedzę w praktyce, dzięki czemu możemy teraz latać samolotami, mieszkać w ekologicznych budynkach czy zapinać ubrania na rzep. Pomysłowym zastosowaniem biomimikry mogą pochwalić się naukowcy wspierani przez finansowany ze środków UE projekt HYDROUSA. Źródłem ich inspiracji były namorzyny, a problemem, który chcieli rozwiązać – degradacja gruntów i niedobór wody na obszarach przybrzeżnych wokół Morza Śródziemnego.Zespół partnera projektu HYDROUSA, firmy Planet, zbudował platformę technologiczną zainspirowaną namorzynami, nazwaną Mangrove Still (co dosłownie oznacza „destylator namorzynowy”). Alessandro Bianciardi, inżynier środowiska i współzałożyciel firmy Planet, wyjaśnia, że lasy namorzynowe rosną w słonej wodzie i jako pierwsze kolonizują puste wybrzeże, ponieważ są w stanie odsalać wodę morską. Zajmując coraz większe tereny, namorzyny tworzą warunki odpowiednie dla rozwoju innych gatunków, dzięki czemu w miejscu z ubogą florą i fauną powstaje nowy ekosystem. Jak tłumaczy Bianciardi w odcinku programu „Sustainable Energy” kanału CNBC, naukowcy wpadli na pomysł, aby odtworzyć ten proces z zastosowaniem technologii. Zespół udoskonalił działanie destylatorów słonecznych dzięki obserwacjom roślin, a dokładniej tego, jak absorbują światło i wykorzystują zjawiska kapilarne do wchłaniania wody. Cennych informacji dostarczyło także badanie sposobów, w które pewne organizmy regulują temperaturę i pochłaniają wilgoć z powietrza.
Platforma technologiczna Mangrove Still wytwarza wodę destylowaną z wody słonej w procesie odparowania i kondensacji zasilanym energią słoneczną. Ta innowacyjna technologia sprawia, że słona woda może być wykorzystywana w hodowli roślin, a nawet do rekultywacji gleb w regionach, które zmagają się z problemem zbyt dużej ilości ugorów. Co ciekawe, oprócz uzdatnionej wody w procesie destylacji powstaje sól spożywcza.Stworzenie tego opłacalnego, zainspirowanego naturą rozwiązania do odsalania wody nie przeszło niezauważone. Ośrodek badawczy Middle East Desalination Research Center (MEDRC) z Omanu przyznał firmie Planet dofinansowanie w wysokości 90 000 USD (75 000 EUR) na dalszy rozwój technologii i przystosowanie jej do warunków panujących na obszarze Bliskiego Wschodu, uznając, że platforma technologiczna Mangrove Still ma potencjał, by stać się tanim i zrównoważonym rozwiązaniem dla rolników w Omanie – kraju, w którym intruzja wody słonej wpływa na jakość wody pitnej i gleby. „To dofinansowanie to dla nas szansa na dokładne zbadanie nowych materiałów i procesów w środowisku badawczym, dzięki czemu będziemy mogli poprawić wydajność i skuteczność układu odsalania zasilanego energią słoneczną ”, mówi Alessandro Villa, współzałożyciel firmy Planet, komunikacie prasowym opublikowanym na stronie ośrodka badawczego MEDRC.
Pilotażową instalację platformy Mangrove Still zbudowano na greckiej wyspie Tinos. Pięć instalacji pilotażowych dla innych rozwiązań opracowanych w ramach projektu HYDROUSA (Demonstration of water loops with innovative regenerative business models for the Mediterranean region) także znajduje się w Grecji: na wyspach Tinos, Lesbos i Mykonos. Druga instalacja na Tinos to system odzyskiwania wody deszczowej i wody z powietrza, zamontowany w ośrodku ekoturystycznym. Dwie instalacje na Lesbos rozwiązują problem uzdatniania wody oraz nawadniania systemów rolno-leśnych, a na Mykonos powstały dwa systemy do zbierania wody deszczowej: jeden z gruntu, a drugi z budynków mieszkalnych.
Więcej informacji: