Uwolnienie potencjału rynkowego bioenergii obywatelskiej

Zespół wspieranego przez UE projektu pracuje nad stworzeniem narzędzia o nazwie e-Market Environment, łączącego interesariuszy w łańcuchu dostaw biomasy na potrzeby grzewcze. Jest to jedno z narzędzi projektu, których celem jest promowanie rozpowszechniania technologii grzewczych wykorzystujących bioenergię w Europie.

Bioenergia, czyli rodzaj energii pozyskiwanej z materii organicznej zwanej biomasą, jest jednym z wielu dostępnych źródeł energii odnawialnej, które mogą pomóc w zaspokojeniu rosnącego światowego zapotrzebowania na energię elektryczną, ciepło, paliwa i inne produkty. Jednak pomimo tego, że bioenergia ma największy potencjał, aby zastąpić ogrzewanie oparte na paliwach kopalnych, w Europie jest ona nadal niedostatecznie wykorzystywana.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu BECoop, którego celem jest promowanie szerszego wykorzystania technologii grzewczych opartych na bioenergii w całej Europie, powstaje zestaw narzędzi ułatwiających świadczenie usług wsparcia dla wspólnot bioenergetycznych. Jednym z tych narzędzi jest nowy portal e-Market Environment, który łączy interesariuszy zaangażowanych w łańcuch dostaw rozwiązań grzewczych wykorzystujących biomasę.Narzędzie e-Market Environment pomaga interesariuszom, którzy rozwijają projekt bioenergii obywatelskiej i muszą zdefiniować usługi i działania niezbędne do jego realizacji. Jak czytamy w artykule na stronie „energypost.eu”: „Przedstawia ono różne interakcje między interesariuszami oraz działania i usługi, które muszą mieć miejsce, aby stworzyć skuteczny i zrównoważony lokalny łańcuch dostaw oraz projekt bioenergii obywatelskiej, usprawniając cały proces”.

Dzięki temu unikalnemu, przyjaznemu dla użytkownika narzędziu, interesariusze mogą znaleźć innych uczestników łańcucha dostaw biomasy na potrzeby grzewcze i skontaktować się z nimi w celu realizacji swoich projektów oraz czerpania z doświadczeń innych i podobnych inicjatyw. Łącząc ze sobą interesariuszy łańcucha dostaw, narzędzie e-Market Environment wspiera tworzenie i funkcjonowanie nowych i istniejących wspólnot energetycznych.

Z narzędzia e-Market Environment korzysta już ponad 60 interesariuszy. Druga wersja narzędzia zostanie oddana do użytku do kwietnia 2023 roku, a wszyscy interesariusze są zachęcani do pomocy w rozwoju wspólnoty.W tym samym artykule czytamy: „Dostęp do narzędzia nie jest ograniczony tylko do członków wspólnoty/spółdzielni energetycznej lub federacji RESCoop: angażuje ono wszystkich europejskich interesariuszy zaangażowanych w bioenergię, łańcuch dostaw biomasy i wspólnoty energetyczne. Właściciele/dostawcy biomasy/firmy zarządzające, producenci sprzętu, przedsiębiorstwa usług energetycznych i instalatorzy, spółdzielnie/wspólnoty energetyczne/kooperatywy RESCoop, inwestorzy, ośrodki badawcze, instytucje publiczne i wiele innych podmiotów mogą zapoznać się z ofertami i zapotrzebowaniem zamieszczonymi przez innych interesariuszy lub zgłosić swoje. Oferty i zapotrzebowanie można filtrować według kategorii (produkty, usługi, porady itp.), kraju i typu interesariusza”.

W dalszej kolejności zespół projektu BECoop opracuje wektor edukacyjno-informacyjny, który zostanie włączony do narzędzia e-Market Environment, mający na celu zwiększenie podaży i popytu na lokalną bioenergię. Wektor posłuży również do zachęcania obywateli do udziału w istniejących lub nowych projektach bioenergetycznych lub do wspierania tych projektów poprzez identyfikację dostawców rozwiązań technicznych, biznesowych, finansowych i modeli obywatelskich. Oprócz narzędzia e-Market Environment projekt BECoop (Unlocking the community energy potential to support the market uptake of bioenergy heating technologies) wkrótce wzbogaci swój arsenał o platformę wymiany wiedzy i narzędzie do samooceny.

Więcej informacji:

strona projektu BECoop


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-15 17:15:01
Komentarze
Polityka Prywatności