Ogólnoeuropejska sieć na rzecz agroekologii

Projekty agroekologiczne zakorzeniają się na terenie całej Europy. Celem finansowanego ze środków UE projektu AE4EU jest rozpowszechnianie najlepszych praktyk poprzez udoskonalenie sieci i infrastruktury.

Istnieje coraz większa potrzeba, aby praktyki rolnicze uwzględniały nie tylko wskaźniki produkcyjne, ale także każdy żywy i nieożywiony składnik ekosystemu gruntów rolnych. Alternatywne rozwiązania, takie jak rolnictwo ekologiczne, mogą być krokiem naprzód dla konsumentów, którzy pragną żywności produkowanej w bardziej zrównoważony sposób, ale ich zdolność do samodzielnego ograniczenia wpływu sektora na ekosystemy jest ograniczona. W tym właśnie pomóc ma agroekologia. Badania naukowe mają kluczowe znaczenie dla rozwoju agroekologii. Coraz częściej postrzega się ją jako jedyną realną drogę do zbudowania zrównoważonych systemów żywnościowych. Jednak pomimo całego potencjału projekty badawcze w zakresie agroekologii pozostawały w przeszłości ograniczone i rozproszone ze względu na brak koordynacji na poziomie ogólnoeuropejskim.

Konsorcjum projektu AE4EU (Agroecology for Europe), składające się z 12 partnerów z 10 europejskich krajów, twierdzi, że rozproszona lub odizolowana wiedza na temat agroekologii w badaniach, praktyce, edukacji, szkoleniach i polityce powinna zostać zebrana w całość i udostępniona wielu interesariuszom.

Projekt AE4EU ma sześć głównych celów. Pierwszy polega na zwiększeniu powiązań między odpowiednimi podmiotami. Partnerzy projektu stworzą mapę wszystkich lokalnych inicjatyw, polityk krajowych i regionalnych, wspólnych badań, jak również wszystkich zaangażowanych podmiotów, aby stworzyć Europejską Sieć Wymiany Agroekologicznej.

Zespół projektu utworzy trzy żywe laboratoria we Włoszech, Niderlandach i Zjednoczonym Królestwie, starając się określić mechanizmy, które mogą wzmocnić europejskie ekosystemy badań i innowacji w zakresie agroekologii. Oferta żywych laboratoriów zostanie skierowana do rolników, a także do badaczy, decydentów i obywateli.

Partnerzy projektu dokonają następnie analizy i przedstawią zalecenia dla fundatorów, aby ich wysiłki uzupełniały się w większym stopniu niż dotychczas. Projekt będzie łączył podejścia odgórne i oddolne, aby zrozumieć przebieg procesów finansowania, a także zweryfikować, które rozwiązania działają, a które nie.

Czwartym celem jest wykorzystanie Europejskiej Sieci Wymiany Agroekologicznej w celu wsparcia wymiany wiedzy. Na koniec zespół przedstawi zalecenia na temat przyszłych polityk oraz opracuje plan działania i ramy dla przyszłego europejskiego partnerstwa badawczo-inwestycyjnego w dziedzinie agroekologii. Partnerstwo to ma kluczowe znaczenie dla podejścia projektu AE4EU, ponieważ, jak czytamy na jego stronie internetowej, „przyspieszy przestawienie się na zrównoważone praktyki w zakresie rolnictwa i systemów żywnościowych poprzez promowanie tworzenia sieci, powiązań i innowacji opartych na lokalnych uwarunkowaniach w środowisku sprzyjającym współtworzeniu”.

Chociaż projekt jest jeszcze w powijakach, opublikowano już wczesne ustalenia dotyczące charakteru i skuteczności istniejących metod finansowania agroekologii. Zespół dostarczył pełną bazę danych odpowiednich projektów, programów i instytucji, przygotował dokumenty orientacyjne na temat nowej wspólnej polityki rolnej i Europejskiego Zielonego Ładu oraz zainicjował współtworzenie tego, co w ramach projektu nazwano „nadrzędną siecią sieci agroekologicznych w Europie”.


opublikowano: 2022-12-12
Komentarze
Polityka Prywatności