Żywność i zasoby naturalne

W ramach wspieranego przez UE projektu opracowano narzędzie do samooceny, które wspomaga decydentów w analizie planowanych działań z zakresu adaptacji do zmian klimatu i przewidywaniu potencjalnych zagrożeń.
O homarach mówi się, że nigdy nie przestają rosnąć. Dlaczego więc stoły restauracji nie uginają się pod ciężarem gigantycznych skorupiaków? Asbjorn Drengstig – biolog, który obecnie pracuje w przedsiębiorstwie zajmującym się akwakulturą – pomoże nam lepiej poznać te zwierzęta.
Naukowcy wspierani przez Unię Europejską rozpoczynają nową turę badań, które pozwolą im dowiedzieć się, jak wybrane odmiany ziemniaka reagują na różne stresory środowiskowe.
W ramach wspieranego przez UE projektu VALID odbywają się warsztaty prezentujące postępy w zakresie testów hybrydowych na potrzeby konwersji energii fal.
Zaproszony przez nas ekspert – Nico Bruns – opowiada o tym, w jaki sposób niektóre rośliny same się oczyszczają i jakie rozwiązania udało nam się dzięki temu opracować. Jednym z nich jest rodzaj przyjaznego dla środowiska brokatu.
Naukowcy dowodzą, że istnieje wyraźny związek między wylesianiem a spadkiem sumy regionalnych opadów w strefach zwrotnikowych.
W ramach Dni Innowacji, które odbyły się w Burkina Faso, interesariusze ze środowiska akademickiego i społeczeństwa obywatelskiego z Europy i Afryki wspólnie przeprowadzili burzę mózgów w celu wymyślenia rozwiązań pod kątem wyzwań związanych z transformacją cyfrową.
Jak dowiadujemy się z badań finansowanych ze środków Unii Europejskiej, substancje słodzące na bazie stewii stanowią źródło jedynie 10 % emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z cukrem.
Niedawno odkryto nieznane wcześniej właściwości hubiaka pospolitego, które otwierają drogę do opracowania biodegradowalnych zamienników tworzyw sztucznych i innych stosowanych obecnie materiałów.
Czy współcześni naukowcy potrafią trafnie przewidzieć trendy dotyczące zmian w zakresie różnorodności biologicznej na świecie? Z najnowszego badania wynika, że nie, ponieważ uniemożliwiają im to stosowane obecnie podejścia.
Czy możliwa jest inwentaryzacja zasobów węgla zawartych we wszystkich drzewach rosnących w danym kraju? Naukowcy wspierani przez Unię Europejską wyruszyli do Rwandy, aby pokazać, że da się to zrobić.
W opublikowanym niedawno dokumencie orientacyjnym wskazano na istotne zależności między owadami zapylającymi a celami ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju (SDG).
Od Szampanii po Valpolicellę, w wielu regionach można znaleźć nierozerwalnie związane z nimi rodzaje win, które powstają z uprawianych tam winorośli. Czy jest możliwe odtworzenie tych samych smaków po założeniu hodowli w innym miejscu? Zapytaliśmy Miguela Romano, naszego eksperta do spraw win, który wyklarował nam rozwiązanie tej zagadki.
Systemy oparte na koncepcji „toilet-to-tap” (dosł. „z toalety do kranu”) mogłyby zmniejszyć obecną presję na zasoby wodne, jeśli tylko udałoby się nam przezwyciężyć odruch obrzydzenia na myśl o piciu wody pozyskanej ze ścieków. Jednak należy wpierw zadać pytanie – jak czysta jest w ogóle woda w kranie? O przybliżenie wszystkich związanych z tym niuansów poprosiliśmy Didiera Neuzereta, eksperta zajmującego się tematem mikrozanieczyszczeń.
Finansowany przez UE projekt NewTechAqua oferuje zaawansowane szkolenie z zakresu żywienia i zdrowia ryb oraz wspiera wprowadzanie na rynek nowych rozwiązań przeznaczonych dla sektora akwakultury.
Chcesz za darmo dostać się na tereny badań ekologicznych w całej Europie? W ramach wspieranego przez Unię Europejską projektu jak dotąd ponad 60 naukowców otrzymało 400 000 EUR na badania w tych miejscach.
Otwarte zaproszenie ogłoszone w ramach pewnego unijnego projektu daje firmom z sektora MŚP i innym podmiotom działającym na rynku szansę na przygotowanie opracowanych przez siebie technologii i rozwiązań pochodzenia biologicznego do wprowadzenia na rynek.
Nowo otwarte centrum ENRICH in Africa oferuje szeroki zakres usług, które wychodzą naprzeciw potrzebom afrykańskich i europejskich inkubatorów i akceleratorów innowacji.
W nowej pracy naukowej nakreślono możliwości, wyzwania i strategie polityczne związane z usługami ekosystemów leśnych Europy.
Z nowej analizy politycznej wynika jasny wniosek – poprawa sytuacji w zakresie różnorodności biologicznej jest możliwa tylko wówczas, gdy praktyki przekładające się na jej wzrost w gospodarstwach rolnych zaczną przynosić korzyści finansowe rolnikom.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności