Żywność i zasoby naturalne

O homarach mówi się, że nigdy nie przestają rosnąć. Dlaczego więc stoły restauracji nie uginają się pod ciężarem gigantycznych skorupiaków? Asbjorn Drengstig – biolog, który obecnie pracuje w przedsiębiorstwie zajmującym się akwakulturą – pomoże nam lepiej poznać te zwierzęta.
Naukowcy wspierani przez Unię Europejską rozpoczynają nową turę badań, które pozwolą im dowiedzieć się, jak wybrane odmiany ziemniaka reagują na różne stresory środowiskowe.
W ramach wspieranego przez UE projektu VALID odbywają się warsztaty prezentujące postępy w zakresie testów hybrydowych na potrzeby konwersji energii fal.
Zaproszony przez nas ekspert – Nico Bruns – opowiada o tym, w jaki sposób niektóre rośliny same się oczyszczają i jakie rozwiązania udało nam się dzięki temu opracować. Jednym z nich jest rodzaj przyjaznego dla środowiska brokatu.
Naukowcy dowodzą, że istnieje wyraźny związek między wylesianiem a spadkiem sumy regionalnych opadów w strefach zwrotnikowych.
W ramach Dni Innowacji, które odbyły się w Burkina Faso, interesariusze ze środowiska akademickiego i społeczeństwa obywatelskiego z Europy i Afryki wspólnie przeprowadzili burzę mózgów w celu wymyślenia rozwiązań pod kątem wyzwań związanych z transformacją cyfrową.
Jak dowiadujemy się z badań finansowanych ze środków Unii Europejskiej, substancje słodzące na bazie stewii stanowią źródło jedynie 10 % emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z cukrem.
Niedawno odkryto nieznane wcześniej właściwości hubiaka pospolitego, które otwierają drogę do opracowania biodegradowalnych zamienników tworzyw sztucznych i innych stosowanych obecnie materiałów.
Czy współcześni naukowcy potrafią trafnie przewidzieć trendy dotyczące zmian w zakresie różnorodności biologicznej na świecie? Z najnowszego badania wynika, że nie, ponieważ uniemożliwiają im to stosowane obecnie podejścia.
Czy możliwa jest inwentaryzacja zasobów węgla zawartych we wszystkich drzewach rosnących w danym kraju? Naukowcy wspierani przez Unię Europejską wyruszyli do Rwandy, aby pokazać, że da się to zrobić.
W opublikowanym niedawno dokumencie orientacyjnym wskazano na istotne zależności między owadami zapylającymi a celami ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju (SDG).
Od Szampanii po Valpolicellę, w wielu regionach można znaleźć nierozerwalnie związane z nimi rodzaje win, które powstają z uprawianych tam winorośli. Czy jest możliwe odtworzenie tych samych smaków po założeniu hodowli w innym miejscu? Zapytaliśmy Miguela Romano, naszego eksperta do spraw win, który wyklarował nam rozwiązanie tej zagadki.
Systemy oparte na koncepcji „toilet-to-tap” (dosł. „z toalety do kranu”) mogłyby zmniejszyć obecną presję na zasoby wodne, jeśli tylko udałoby się nam przezwyciężyć odruch obrzydzenia na myśl o piciu wody pozyskanej ze ścieków. Jednak należy wpierw zadać pytanie – jak czysta jest w ogóle woda w kranie? O przybliżenie wszystkich związanych z tym niuansów poprosiliśmy Didiera Neuzereta, eksperta zajmującego się tematem mikrozanieczyszczeń.
Finansowany przez UE projekt NewTechAqua oferuje zaawansowane szkolenie z zakresu żywienia i zdrowia ryb oraz wspiera wprowadzanie na rynek nowych rozwiązań przeznaczonych dla sektora akwakultury.
Chcesz za darmo dostać się na tereny badań ekologicznych w całej Europie? W ramach wspieranego przez Unię Europejską projektu jak dotąd ponad 60 naukowców otrzymało 400 000 EUR na badania w tych miejscach.
Otwarte zaproszenie ogłoszone w ramach pewnego unijnego projektu daje firmom z sektora MŚP i innym podmiotom działającym na rynku szansę na przygotowanie opracowanych przez siebie technologii i rozwiązań pochodzenia biologicznego do wprowadzenia na rynek.
Nowo otwarte centrum ENRICH in Africa oferuje szeroki zakres usług, które wychodzą naprzeciw potrzebom afrykańskich i europejskich inkubatorów i akceleratorów innowacji.
W nowej pracy naukowej nakreślono możliwości, wyzwania i strategie polityczne związane z usługami ekosystemów leśnych Europy.
Z nowej analizy politycznej wynika jasny wniosek – poprawa sytuacji w zakresie różnorodności biologicznej jest możliwa tylko wówczas, gdy praktyki przekładające się na jej wzrost w gospodarstwach rolnych zaczną przynosić korzyści finansowe rolnikom.
Nie wszystko zależy od genetyki. Nowe badanie dostarcza informacji na temat czynników środowiskowych, na które wystawiani jesteśmy we wczesnych latach naszego życia, oraz ich wpływu na nasze zdrowie.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności