Żywność i zasoby naturalne

Source
W ramach projektu CATTLECHAIN 4.0 powstały nowatorskie rozwiązania dla rolników, którzy mogą dzięki nim zajmować się znacznie większą liczbą zwierząt przy jednoczesnym zapewnieniu pełnej przejrzystości łańcucha dostaw. Nowe produkty mogą trafić na rynek już w przyszłym roku.
Niedawno przeprowadzone badania dowodzą, że do 2050 roku ponad połowa infrastruktury zlokalizowanej na wybrzeżu Arktyki pokrytym wieczną zmarzliną może ulec uszkodzeniu.
Zespół pewnego unijnego projektu promuje dyskusję na temat odpowiedzialnej robotyki, aby zwiększyć akceptację społeczną opartych na sztucznej inteligencji (SI) technologii robotycznych w czterech ważnych obszarach.
W ramach jednego z projektów finansowanych ze środków UE naukowcy po raz pierwszy hodują razem soliród i cefale w eksperymencie z zakresu akwaponiki. Badają też wzrost serioli olbrzymiej hodowanej w klatkach morskich.
Z przeprowadzonego niedawno badania wynika, że przenoszone przez wiatr aerozole żelaza z pożarów, które dotknęły Australię w latach 2019–2020, mają związek z zakwitem planktonu na olbrzymią skalę, jaki zaobserwowano na Ocenie Południowym. Odkrycie to rodzi nowe pytania dotyczące absorpcji węgla przez oceany.
Dzięki wsparciu Unii Europejskiej zespół naukowców i badaczy opracowuje innowacyjny czujnik fotoniczny, który pozwoli na szybką i niezawodną kontrolę bezpieczeństwa żywności w europejskich łańcuchach produkcji i dystrybucji owoców i warzyw.
Autorzy nowego badania przeanalizowali korzyści dla klimatu i jakości powietrza wynikające z usuwania metanu z atmosfery – jest to istotne podejście uzupełniające obecne działania na rzecz ograniczenia emisji CO2.
Sukces rolnictwa w Europie opiera się na niewielkiej liczbie wysokowydajnych upraw, których hodowla wymaga stosowania dużych ilości nawozów i pestycydów. Dywersyfikacja upraw może wspomagać procesy ekologiczne konieczne do zachowania bioróżnorodności oraz zapewnienia zdrowszego i bardziej zrównoważonego odżywiania.
Finansowany przez UE zespół opracował innowacyjną technologię prowadzenia akwakultury precyzyjnej, dzięki której osoby prowadzące gospodarstwa morskie będą w stanie przewidywać zdarzenia wpływające na jakość wód i przez to mające wpływ na hodowlę muli i ostryg, w skrajnych przypadkach wymuszających jej zamknięcie.
Jednym z założeń Europejskiego Zielonego Ładu jest przeznaczenie 25 % gruntów rolnych na rolnictwo ekologiczne do 2030 roku. Realizacja tego ambitnego celu wymaga realizacji ciągłych badań i wdrażania nowych innowacji w zakresie zrównoważonej produkcji żywności. Projekt CORE Organic Cofund wspiera te dążenia poprzez zacieśnianie współpracy między międzynarodowymi działaniami badawczymi.
Naukowcy poddali badaniom i analizom przeszło 10 000 próbek papryki Capsicum annuum zebranych z banków genów na całym świecie, aby lepiej zrozumieć historię tego popularnego warzywa.
Mieszkańcom portugalskiego miasta Porto pomaga się w tworzeniu własnego kompostu, a uczeni analizują metabolizm miejski, by wspomagać przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym.
Czy Europejczycy pamiętają o myciu rąk przed przygotowaniem potraw z kurczaka i po nim? Finansowane przez Unię Europejską badanie miało na celu dokładniejsze przyjrzenie się temu, jak o higienę w kuchni dbają obywatele z pięciu krajów europejskich.
Pewien masowiec posłużył ostatnio za stanowisko testowe zróżnicowanych technik zdalnej kontroli, które pozwoliło na sprawdzenie, w jaki sposób rozwiązania z zakresu robotyki mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania szybszych, bezpieczniejszych i skuteczniejszych kontroli statków.
Wspierani przez UE naukowcy opracowali rozwiązanie, które może zwiększyć plony przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia zasobów, co umożliwi w przyszłości bardziej zrównoważoną produkcję żywności.
Finansowani ze środków UE naukowcy twierdzą, że ciecierzyca, bób, soczewica i komosa ryżowa idealnie nadają się do uprawy w Europie i mogą pomóc w przejściu na system żywnościowy o bardziej odżywczym, przyjaznym dla środowiska i zrównoważonym charakterze.
Wspierani przez UE naukowcy pokazują nam, w jaki sposób pewnego dnia będziemy mogli wykorzystać inteligentne materiały zwane polimerami magnetoaktywnymi (MAP) do stymulacji gojenia się ran nabłonkowych.
Badanie finansowane ze środków UE wykazało, że zdalne monitorowanie z wykorzystaniem satelitów i dronów może sprawić, że rozwiązania oparte na zasobach przyrody będą skuteczniej chronić społeczności przed destrukcyjnymi zagrożeniami naturalnymi.
Zgodnie z zaleceniami wspieranego przez UE zespołu naukowców, zwiększenie upraw warzyw strączkowych może ograniczyć wpływ produkcji żywności na środowisko.
Biorący udział w finansowanym ze środków unijnych projekcie naukowcy badają związek między wahaniami prądu równikowego a zmianami zawartości tlenu. Odkryli oni, że silniejsze powierzchniowe prądy oceaniczne doprowadziły do podwyższenia stężeń tlenu w równikowym Atlantyku.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy
Polityka Prywatności