Test systemu ostrzegania epidemiologicznego na wiejskich obszarach Chin
Badacze testowali zaawansowany system wczesnego ostrzegania przed wybuchem epidemii na wiejskich obszarach Chin. Wczesne wykrycie jest kluczowe w ograniczaniu rozprzestrzeniania i skutków takich epidemii.
Uczestnicy finansowanego przez UE projektu ISSC (An integrated
surveillance system for infectious disease in rural China: Generating
evidence for early detection of disease epidemics in resource-poor
settings) pracowali nad schematem, implementacją i ewaluacją mechanizmu
wczesnego ostrzegania przy zastosowaniu najnowocześniejszych systemów
informacji medycznej i geograficznej.
System został zaprojektowany i wprowadzony jako badanie pilotażowe w 4 szpitalach wojewódzkich, 6 szpitalach powiatowych, 81 wiejskich przychodniach lekarskich, 14 aptekach i 24 szkołach podstawowych. Opiera się on głównie na zbieraniu i analizie dużych ilości danych w czasie rzeczywistym, aby przewidzieć ogniska chorób (co nazywane jest również systemem nadzoru nad objawami).
Pilotażowe badanie projektu ISSC było prowadzone z powodzeniem przez sześć miesięcy, po czym system został oficjalnie uruchomiony w czterech wiejskich regionach Chin na dwa lata. Podczas tego okresu zespół projektu zebrał dane do analizy i dokonał oceny sytuacji.
Badacze przeanalizowali również system z perspektywy ekonomicznej i naukowej, aby ustalić, czy można zastosować go w skali ogólnokrajowej. Uczestnicy projektu ustalili, że system nadzoru nad objawami może działać obok istniejących systemów raportujących wczesnego ostrzegania przed wybuchami ognisk chorób zakaźnych.
Co istotne, władze lokalne w Chinach wykazały silne zainteresowanie implementacją systemu ISSC. W razie powodzenia projekt ISSC przyczyni się do powstrzymania rozprzestrzeniania chorób zakaźnych nie tylko lokalnie, lecz również w skali globalnej.
opublikowano: 2015-12-08