Czy strategie redukcji emisji prowadzone przez globalne światowe gospodarki są wystarczające, żeby utrzymać globalne ocieplenie poniżej poziomu dwóch stopni Celsjusza?
Jeden z projektu UE zajął się wspomaganiem ustawodawców i decydentów politycznych w podejmowaniu dobrze poinformowanych decyzji dzięki lepszemu zrozumieniu konsekwencji różnych polityk i strategii klimatycznych, co pozwoli ograniczać niepewność i zyskiwać lepszy wgląd. Dotychczasowe prace dotyczyły identyfikowania i zaspakajania potrzeb związanych z wiedzą poprzez gromadzenie i syntezę wiedzy.
Badacze mają nadzieję, że lepsza wymiana wiedzy między ekspertami pozwoli złagodzić skutki klęsk żywiołowych i zagrożeń pogodowych wywołanych zmianami klimatu.
Finansowani ze środków UE naukowcy opracowali nową technologię wychwytywania, transportowania i składowania dwutlenku węgla (CO2) w głębokich formacjach skalnych. Może to pomóc w złagodzeniu zmian klimatu.
Celem finansowanego ze środków UE projektu PAGE21 było poznanie interakcji zachodzących pomiędzy globalnym systemem klimatycznym a zamarzniętym gruntem. W ramach projektu poddano kwantyfikacji zjawisko topnienia wiecznej zmarzliny, zmierzono emisje dwutlenku węgla i azotu z obszarów objętych wieczną zmarzliną oraz zbadano ich wpływ na zmiany klimatu.
Skutki globalnego ocieplenia dla Europy i reszty świata mogą być bardzo dotkliwe. Finansowana ze środków UE inicjatywa określa i wylicza skutki zmiany klimatu oraz najlepsze strategie reagowania na zmieniające się warunki środowiskowe.
Działając pod egidą projektu finansowanego ze środków UE, naukowcy pracują nad sposobami składowania odpadów jądrowych pod ziemią i uszczelniania miejsc składowania przy pomocy specjalnych korków. W przypadku powodzenia projektu, do 2025 roku w Europie mogłyby powstać pierwsze składowiska geologiczne umożliwiające trwałe unieszkodliwianie.
Mimo swojej urody i bioróżnorodności, rafy koralowe to delikatne ekosystemy, dla których działalność człowieka i zmiany klimatu stanowią coraz większe zagrożone. Finansowany przez UE zespół badaczy pomaga zwiększyć potencjał Karaibów w zakresie zachowania i ochrony raf.
Samowystarczalna energetycznie oczyszczania ścieków, wykorzystujące produkty uboczne do zasilania swojej pracy oraz odzyskująca odpady stałe i wodę, może zrewolucjonizować technologię oczyszczania wody.
Dążąc do przekształcenia Europy w gospodarkę ekologiczną, zainteresowane strony stworzyły różne wskaźniki do pomiaru postępów w tym zakresie. W ramach unijnej inicjatywy badane są narzędzia do oceny wzrostu ekologicznego i rozwoju zrównoważonego w celu ułatwienia tego przejścia.
Oznaki zmian klimatu, takie jak wzrost temperatur, przedłużające się susze czy ekstremalne opady, mogą wywierać istotny wpływ na wiele obszarów, w tym regiony górskie. Duże konsorcjum pracowało nad zaawansowanymi modelami, aby określić ilościowo i opracować prognozy oddziaływania zmian klimatu przede wszystkim na wody powierzchniowe.
Metale ziem rzadkich mają specyficzne elektroniczne i magnetyczne właściwości, które czynią je niezastąpionymi w wielu obecnie produkowanych urządzeniach, jednak powtórne przetwarzanie tych materiałów wciąż pociąga za sobą wiele problemów. Postępy osiągane przez finansowanych ze środków UE naukowców ułatwią odzyskiwanie tych ważnych materiałów i w ten sposób doprowadzą do wyższego poziomu odzysku tych metali z produktów po zakończeniu cyklu ich życia.
Badacze wykorzystują surowce roślinne niskiej wartości do produkcji włókien syntetycznych na bazie biologicznej dla przemysłu włókienniczego w procesie, który jest konkurencyjny cenowo, energooszczędny i przyjazny dla środowiska.
W ramach unijnego projektu opracowywane jest nowe oprogramowanie i sprzęt, który pozwoli ulepszyć monitorowanie stężenia i przepływu gazów cieplarnianych (GHG) w Europie i na świecie.
Rzeki, jeziora i obszary przybrzeżne są niszczone na skutek działalności człowieka, która wiąże się z zanieczyszczeniem, intensywnym użytkowaniem gruntów i degradacją naturalnych siedlisk. Aby lepiej sprostać wyzwaniom w tej dziedzinie, naukowcy z UE pracują nad metodami oceny ekosystemów wodnych i ich odbudowy.
Ekosystemy wodne, jak wszystkie ziemskie ekosystemy umożliwiające życie zwierząt i roślin, potrzebują tlenu. Dostępność tlenu w tych ekosystemach jest jednak zagrożona przez globalne ocieplenie i nadmierny dopływ składników odżywczych, np. z rolnictwa i wód ściekowych, określany mianem eutrofizacji.
Zespół badaczy europejskich opracował nowe czujniki, oprogramowanie przetwarzające i modele do badania procesów degradacji zabytkowych budynków. Zastosowanie symulacji pozwoliło precyzyjnie ocenić przebieg degradacji przy uwzględnieniu kształtu i materiałów, a tym samym prognozować wymagania konserwatorskie.
Naukowcy i inżynierowie współpracują ze sobą w ramach unijnej inicjatywy, aby zmniejszyć ślad węglowy związany z oczyszczaniem ścieków.
W ramach unijnego projektu udoskonalono recykling plastikowych odpadów foliowych pochodzących z gospodarstw rolnych. Zespół opracował system logistyczny oraz trójstopniowy proces do usuwania ziemi i kamieni z folii w gospodarstwie, wykorzystujący technologię przepływu suchego powietrza.
Partnerzy z UE opracowują zestaw narzędzi na potrzeby badań środowiskowych prowadzonych w regionie Dunaju. Prowadzone prace przyniosą również korzyści dla zainteresowanych stron i miejscowej ludności.
Statki odpowiadają za blisko 5% światowych emisji dwutlenku węgla. W ramach unijnej inicjatywy tworzone są strategie inteligentnego zarządzania energią, które pozwolą na poprawę efektywności energetycznej statków.
Przejście do gospodarki niskoemisyjnej do 2050 roku będzie wiązało się z nieodwracalnymi, skokowymi zmianami w domenach kultury, gospodarki i przyrody, przy jakościowo różnych konfiguracjach społeczno-gospodarczych występujących przed zmianą i po niej. W ramach projektu COMPLEX opracowane zostaną nowe narzędzia do modelowania przeznaczone do zarządzania dynamiką skokowych zmian poprzez działania w szerokim zakresie skal przestrzenno-czasowych oraz integrację wiedzy wielu społeczności zainteresowanych stron, na przykład w odniesieniu do zmiany w wykorzystaniu gruntów napędzanej przez technologie niskoemisyjne.
W ramach finansowanego ze środków UE projektu opracowano innowacyjną metodę przetwarzania termicznego umożliwiającą uzyskanie energii i materiałów ceramicznych ze zużytych opon.
Promieniowanie to nie jedyny problem związany ze składowaniem odpadów radioaktywnych głęboko pod ziemią — wytwarzają one także niebezpieczne gazy. Unijny projekt przyczynia się do lepszego poznania procesu przepływu i wyciekania gazów ze składowisk geologicznych, pomagając krajowym organizacjom w zadbaniu o bezpieczeństwo składowania odpadów.
Istnieje możliwość uzyskania znacznie większej wydajności elektrowni węglowych poprzez podniesienie temperatur turbin parowych i wykorzystanie innowacyjnych procesów spalania. Naukowcy pracują nad powłokami antykorozyjnymi w celu ułatwienia wdrożenia tego rozwiązania i ograniczenia emisji.