Nauki fizyczne i o środowisku

Ilość energii potencjalnie możliwej do uzyskania dzięki różnicy między stężeniem soli w wodzie morskiej i wodzie rzecznej na świecie wynosi od 1,4 do 2,6 terawatów, czyli około 20% miejscowego zużycia energii elektrycznej. Ten naturalny proces nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla ani innych zanieczyszczeń, ani też nie generuje zanieczyszczenia cieplnego.
Unijna grupa rozbudowuje sieć organizacji badawczych i zarządza nią, aby promować wspólne metody badań nad różnorodnością. Wyniki obejmują narzędzie do tworzenia programu oraz uzyskiwania dużych zasobów finansowych i metod popularyzacji.
Nowy atlas map elektronicznych uwzględniający koncepcję mapowania kontrowersji pozwoli decydentom skuteczniej zarządzać zmianą klimatu.
Woda pitna jest ograniczonym zasobem, którego dostępność jest zagrożona za sprawą pestycydów, środków farmaceutycznych i innych mikrozanieczyszczeń. W ramach inicjatywy finansowanej ze środków UE zbadano nowe technologie bioremediacji zasobów wody pitnej zanieczyszczonych przez mikrozanieczyszczenia.
Wobec sale rosnącej produkcji energii odnawialnej, naukowcy z UE badają, jak włączyć ją do sieci dystrybucji energii, nie pogarszając niezawodności ani jakości zaopatrzenia.
Zwiększenie termicznej efektywności elektrowni zasilanych paliwami kopalnymi jest obiecującą drogą do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji oraz minimalizacji globalnej zmiany klimatu. Oczekuje się, że nowy stop stali spełni te oczekiwania i przyniesie ogólnoświatowe korzyści.
W ramach realizowanego niedawno projektu zajmowano się pomocą w przełożeniu wyników badań morskich UE na rozwiązania polityczne. Zespół podsumował wyniki istniejących badań, zaproponował skuteczne sposoby wykorzystania tych danych i stworzył różne narzędzia oprogramowania.
Badacze z Chin i UE przygotowali model do oceny wpływu polityki ograniczania emisji różnych gazów cieplarnianych (GHG) na zdrowie i dobrostan mieszkańców miast.
W ramach projektu badawczego UE opracowano wytyczne i narzędzia pomagające w odbudowie systemów rzecznych w Europie w obliczu rozlicznych presji, jakim poddawany jest ten ważny ekosystem.
Najnowsze badania wykazały wzajemne zależności zachodzące między wyzwaniami społecznymi, politycznymi i technicznymi powiązanymi ze skomplikowanym i drogim procesem usuwania odpadów radioaktywnych.
Ochrona ekosystemów i podtrzymywanej dzięki nim różnorodności biologicznej może zredukować ilość powstających w nich chorób zakaźnych. Utrata bioróżnorodności na świecie w obecnym tempie może mieć poważne konsekwencje dla pojawiania się chorób.
W ramach przyjaznego środowisku cyklu przetwarzania odpadów badacze pozyskują związki ze ścieków miejskich, które neutralizują zanieczyszczenia pochodzące z innych strumieni ścieków.
Zmiany klimatu mogą zwiększyć podatność ekosystemów leśnych na szkody powodowane przez obce, inwazyjne gatunki szkodników i patogenów. Naukowcy z UE zbadali możliwości przeciwdziałania temu zagrożeniu w celu uniknięcia spadku produkcji pierwotnej (a tym samym uzysku) oraz zapewnienia ochrony zagrożonym gatunkom drzew.
Badacze z UE udoskonalają modele technologii "czystych" i "brudnych" oraz związanych z nimi praktyk inwestycyjnych, aby umożliwić przewidywanie wpływu różnych polityk na zmianę klimatu.
Wymieranie roślin i zwierząt może mieć katastrofalne skutki dla środowiska, a także dla ludzkości. Uczestnicy unijnego projektu badają metody ochrony bioróżnorodności na terenach, na których żyją zagrożone gatunki.
Oceany pokrywają ponad dwie trzecie powierzchni Ziemi. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE wytyczają drogę dla utworzenia europejskiej sieci obserwatoriów głębokich wód morskich, które ułatwiłyby monitorowanie w czasie rzeczywistym licznych zmian wpływających na nasze życie codzienne.
Naukowcy z UE opracowali system wytwarzający energię elektryczną z niskotemperaturowego ciepła odpadowego (60 – 120°C). Wykorzystanie takiego ciepła powinno pomóc znacząco ograniczyć negatywny wpływ zakładów przemysłowych na środowisko.
Choć aluminium jest bardzo wszechstronnym i zrównoważonym materiałem, niektóre z jego produktów ubocznych otrzymywane w procesie recyklingu mogą być szkodliwe dla środowiska. W ramach unijnego projektu opracowywana jest technologia odzyskiwania tych produktów ubocznych in situ, charakteryzująca się ekonomicznością i ekologicznością.
Uczestnicy jednego z projektów unijnych zajęli się tworzeniem, testowaniem i wymianą innowacji w zakresie zrównoważonego życia miejskiego. Zespół stworzył kilka narzędzi planistycznych, udokumentował analizy przypadku dotyczące eksperymentów z obszarami zielonymi w miastach oraz zdefiniował mechanizmy zarządzania adaptacyjnego.
Badacze dążą do osiągnięcia nowego poziomu wydajnego wykorzystania zasobów poprzez przekształcanie obornika w szereg przydatnych materiałów dla przemysłu rolnego i ogrodniczego.
Badacze z UE wprowadzają nowe podejście do międzynarodowej ochrony środowiska morskiego, wykorzystujące sieci rezerwatów zakładające możliwość wytwarzania energii elektrycznej.
W ramach unijnego projektu przygotowano szereg udoskonaleń dla systemowych modeli Ziemi (ESM), które umożliwią dokładniejsze prognozowanie przyszłego klimatu.
Oczyszczalnie ścieków muszą radzić sobie z dużymi ilościami danych z różnych źródeł i o różnej jakości, co utrudnia operatorom identyfikowanie statusu obiektu. W ramach jednej z inicjatyw UE zajęto się tym problemem i w wyniku podjętych prac umożliwiono skuteczne zarządzanie wszystkimi dostępnymi danymi w oczyszczalniach.
Lotnictwo stanie się bardziej przyjazne dla środowiska dzięki nowemu narzędziu oprogramowania, które zwiększy wydajność samolotów na każdym etapie cyklu życia, od budowy poprzez użytkowanie aż po wycofanie z eksploatacji.
Niszczenie historycznych budynków staje się coraz poważniejszym problemem, co oznacza także potrzebę zrównoważonego zarządzania zabytkowymi obiektami. W ramach unijnej inicjatywy opracowano nowe złożone materiały zaprojektowane specjalne do renowacji historycznych materiałów.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności