Sztucznie nawadniane gospodarstwa rolne są największymi konsumentami wody słodkiej w regionie śródziemnomorskim. Badacze z UE zajęli się tym problemem wspólnie z rolnikami, aby opracować narzędzia i techniki z zakresu gospodarki wodnej.
Afryka to drugi po Azji najludniejszy kontynent, który potrzebuje ogromnych ilości energii i materiałów wsadowych. Afrykańska żywność i odpady rolne stanowią doskonały materiał do procesów biorafineryjnych umożliwiających wytwarzanie cennych, zrównoważonych produktów, w tym biopaliw.
Przemysł górniczy dostarcza surowców do wytwarzania rozmaitych produktów dla potrzeb wielu branż, począwszy od elektroniki przez przestrzeń powietrzną po biomedycynę. Nowy, finansowany przez UE projekt pomaga zapewnić bezpieczeństwo środowiskowe przemysłu wydobywczego.
Naukowcy badają szereg różnych aspektów uprawy jatrofy, aby umożliwić produkcję biopaliw i biomasy bez negatywnego wpływu na bezpieczeństwo żywnościowe.
Wysokie koszty i niewystarczająca trwałość to główne przeszkody w komercjalizacji technologii ogniw paliwowych z membraną do wymiany protonów (PEMFC) w pojazdach. W ramach unijnego projektu powstają materiały do wysoko wydajnych PEMFC o długiej żywotności.
Sposób, w jaki woda wchodzi w interakcje z innymi elementami wokół niej, takimi jak gleba, lód i struktury geologiczne, może ujawnić wiele na temat rozwijających się prawidłowości klimatu i pomóc w znalezieniu rozwiązań problemu globalnego ocieplenia.
UE działa na rzecz zmniejszenia emisji związanych z transportem lotniczym. Założenia te dotyczą zarówno wiropłatów, jak i samolotów, dlatego też pomiary i modele emisji spalin ze śmigłowców mają podstawowe znaczenie dla ich realizacji.
Uczeni rozwijają nowe metody, umożliwiające przygotowywania wysokiej jakości prognoz lokalnych i regionalnych, obejmujących różne skale czasowe.
Stosowane na całym świecie pestycydy mogą utrzymywać się w środowisku, skażając wodę pitną i irygacyjną toksycznymi związkami organicznymi. Przykładem może być Wietnam, gdzie używane podczas wojny herbicydy i dioksyny przedostały się do cyklu wodnego, czego efektem są zachorowania na nowotwory oraz wady genetyczne u noworodków.
Toalety spłukiwane strumieniem wody zużywają ją w dużych ilościach, a przy tym są drogie w obsłudze i konserwacji. Dlatego europejscy inżynierowie sanitarni pracują nad czystą, wydajną i przyjazną dla środowiska alternatywą.
Działania człowieka i inne czynniki mogą powodować w środowiskach morskich zakwity glonów i niszczenie siedlisk, wpływając negatywnie również na zdrowie ludzkie i życie lokalnych społeczności. Typową metodą oceny jakości wody jest pomiar optyczny, umożliwiający określanie zawartości ścieków, ilości rozpuszczonej materii organicznej, ilości osadów i aktywności biologicznej.
W finansowanym przez UE badaniu przyjrzano się słabym stronom zintegrowanych modeli oceny (IAM) w kontekście prognozowania skutków gospodarczych zmiany klimatu. Projekt ujawnił wiele niepewności dotyczących tych skutków w kilku regionach i opracował dokładniejsze techniki modelowania.
Projekt finansowany przez UE poszukuje zrównoważonych rozwiązań dla modernizacji budynków mieszkalnych. Jego autorzy wybrali podejście energooszczędne, biorąc pod uwagę zróżnicowanie pod względem typu budynków, warunków klimatycznych i społeczno-gospodarczych.
Naukowcy dokonali rekonstrukcji klimatu na przestrzeni jednego tysiąclecia, wykorzystując do tego celu sygnały izotopowe zapisane w słojach drzew.
Finansowany ze środków UE zespół badawczy zastępuje sole stopione konwencjonalnie stosowane w technologiach słonecznych zawiesiną, która potrafi przechwytywać i magazynować ciepło o wyższej temperaturze.
Coraz poważniejszym problemem w krajach śródziemnomorskich jest niedobór wody słodkiej wynikający z urbanizacji, nawadniania upraw i zmian w porach i ilościach opadów. W sezonie letnim presja na ograniczone zasoby wodne staje się jeszcze poważniejsza za sprawą milionów turystów spragnionych południowego słońca.
Projekt finansowany ze środków UE promuje powszechne wykorzystanie odnawialnych źródeł paliwa lotniczego w Europie. Na rynku biopaliw pojawiają się nowi, interesujący kandydaci, jak na przykład oleje lniankowe.
Sorbenty przemysłowe służą do wychwytywania cząsteczek z cieczy lub gazów, podobnie jak gąbka wchłania wodę i usuwa ją z powierzchni. Naukowcy korzystający z dofinansowania UE tworzą z odpadów roślinnych nanosorbenty węglowe, które usprawnią usuwanie zanieczyszczeń przemysłowych.
Choć Ziemia jest planetą skalistą, pod jej powierzchnią zachodzi wiele dynamicznych procesów wodnych, co czyni ją wyjątkową pośród planet skalistych. Nowe spojrzenie na rolę płynów we właściwościach materiałów ma bezpośrednie przełożenie na trzęsienia ziemi i erupcje wulkaniczne.
Działalność człowieka silnie zmodyfikowała cykle biogeochemiczne metalicznych pierwiastków śladowych (MTE), zwiększając ich przepływ ku środowiskom powierzchniowym i między nimi. Nowe dane na temat izotopów pozwoliły udoskonalić modele źródeł MTE, ich transferu i reaktywności w systemach dynamicznych i wieloźródłowych, zgodnie z wymogami w sprawie strategii kontroli emisji na rzecz zwalczania źródeł i skutków skażenia metalami.
Dostęp do świeżej wody pitnej to jedno z głównych założeń europejskiej dyrektywy w sprawie wody pitnej (DWD). W ramach inicjatywy finansowanej ze środków UE opracowywany jest innowacyjny sensor oparty na czujnikach mikroelektronicznych w celu poprawy zarządzania europejskimi sieciami wodociągowymi.
Restrykcyjne unijne przepisy i rosnące ceny wody, odprowadzania ścieków i surowców skłaniają przemysł obróbki powierzchniowej metali (STM) do poszukiwania nowych metod oczyszczania ścieków.
W ramach unijnego projektu powstają powłoki hydrofobowe, które znacznie utrudniają kropelkom wody i lodu przyczepianie się do łopat turbin wiatrowych. Nowe powłoki powinny pomóc obniżyć koszty konserwacji elektrowni wiatrowych oraz wydłużyć okres eksploatacji turbin.
Uczeni opracowali nieniszczącą technikę skanowania umożliwiającą monitorowanie stanu infrastruktury ziemnej.
Materia pyłowa w atmosferze, poza tym, że stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego, oddziałuje na klimat. Nowe metody przetwarzania i analizy danych pozwalają lepiej zrozumieć rolę jednego z najważniejszych jej składników, czarnego węgla.