Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu XF-ACTORS informują o swoich pracach nad modelowaniem choroby, które są kluczem do zintegrowanej strategii kontrolowania procesu rozprzestrzeniania się patogenu Xylella fastidiosa (XF), stwarzającego poważne zagrożenie dla sadów oliwnych w południowych Włoszech.
Uruchomiona przez firmę Shell nowa stacja w Cobham, przy autostradzie M25, została wyposażona w ATM w ramach finansowanego ze środków UE projektu HYFIVE. To pierwsza z trzech stacji tankowania wodoru, które firma Shell zamierza otworzyć w 2017 r. w Zjednoczonym Królestwie.
Jedna rzecz to świadomość, że Ziemia przechodziła już w przeszłości nagłe zmiany klimatu – zwane zdarzeniami typu Dansgaard-Oeschger (D-O). Jednak ustalenie przyczyn tych dramatycznych i raczej krótkoterminowych zmian, to już inna historia, którą dr Rachael Rhodes z Uniwersytetu w Cambridge rekonstruuje za pomocą danych chemicznych z rdzeni lodowych pobranych na Grenlandii.
Wiadomo, że sprzężenie zwrotne między lodem a albedo Ziemi w wyniku topnienia lodu morskiego, głównie w Arktyce, nasila globalne ocieplenie. Mniej powszechna jest wiedza o skutkach braku lodu latem dla ambicji świata, by utrzymać globalne ocieplenie na poziomie poniżej 2°C do roku 2100. Badania prowadzone w ramach projektu TRANSRISK kreślą raczej ponury obraz, kładąc nacisk na potrzebę lepszego poznania skutków szybkiej zmiany klimatu w regionie.
Radzenie sobie ze zmianą klimatu będzie już wystarczająco trudne bez martwienia się o zdarzenia Dansgaard-Oeschger (D-O), które mogą jej towarzyszyć. Jednakże nie można ich wykluczyć. Powinniśmy wiedzieć więcej o tych zdarzeniach: jak wpływały na naszą planetę w przeszłości i jak mogą na nią wpływać w przyszłości. Najlepiej zachowane rdzenie lodowe na świecie mogą dostarczyć informacji, które pozwolą udoskonalić modele klimatyczne.
Niedawno paleoklimatolog, William Ruddiman, zasugerował, że ludzie mogą wywierać znaczny wpływ na klimat Ziemi już od tysięcy lat – poprzez emisje dwutlenku węgla i metanu ze spalania biomasy i deforestacji związanych z wczesnym rolnictwem. Partnerzy projektu EARLYHUMANIMPACT postanowili tę hipotezę zweryfikować.
W tym ostatnim wydaniu serii „Wyznaczanie trendów w nauce” w 2016 r. (kiedy będziecie to czytać, autor będzie już cieszyć się świętami w domowych pieleszach), przedstawiamy trzy związane ze świętami Bożego Narodzenia relacje, które w tym świątecznym okresie trafiły na czołówki doniesień w mediach.
Finansowany ze środków UE zespół, pracujący pod kierunkiem szkockiej uczelni, wykorzystuje wirtualne larwy koralowców do przetestowania w jakim stopniu rezerwaty morskie są w stanie przeciwstawić się zmianie klimatu.
Wyniki nowych badań pokazują, że lodowiec zachodnioantarktyczny – jedno z największych źródeł wody, które może przyczynić się do podniesienia się poziomu morza – zaczął topnieć i cofać się już w latach 40 XX w.
W 2009 r. MŚP ze Zjednoczonego Królestwa o nazwie Subacraft zapoznało świat z swoim przysposabialnym ślizgaczem/łodzią podwodną. Siedem lat później projekt otrzymał wsparcie w ramach Instrumentu MŚP, a przedsiębiorstwo rozważa teraz wejście na nowe rynki, między innymi konserwacji morskich farm wiatrowych.
W 2010 r. wiodące na rynku światowym przedsiębiorstwa z branży morskiej energetyki wiatrowej połączyły swe siły zawiązując Friends of the Supergrid – stowarzyszenie działające na rzecz wydajnej, wzajemnie połączonej i odpornej sieci elektroenergetycznej mającej uzupełnić istniejącą, krajową infrastrukturę przesyłową. Wkład projektu MEDOW polega na przyspieszaniu postępów w pracach badawczych nad wieloterminalowymi sieciami DC, uważanymi za kluczową technologię, która ma połączyć morskie farmy wiatrowe z supersiecią.
Przychylenie się do woli młodej Brytyjki, by poddać jej ciało krioprezerwacji, aby mogła zostać przywrócona do życia w przyszłości, kiedy będzie już dostępny lek na raka stało się zarzewiem ożywionej debaty wewnątrz społeczności naukowej, jak i poza nią, zarówno nad wykonalnością mrożenia kriogenicznego, jak i kwestiami etycznymi związanymi z procedurą. Ponownie powróciło liczące sobie już całe wieki pytanie, które definiuje konflikt między współczesnymi dyscyplinami naukowymi a etyką: Nawet jeżeli moglibyśmy coś zrobić, czy powinniśmy?
Pływające morskie turbiny wiatrowe są postrzegane przez wielu jako uosobienie przyszłości sektora: omijają problem niezdatnego dna morskiego i mogą nawet obniżyć koszty w stosunku do posadowionych alternatyw. Konsorcjum pracujące pod szyldem FLOATGEN stara się zdobyć część rynku wraz z premierą pływającej turbiny wiatrowej, która ma zostać umieszczona na Atlantyku u wybrzeży Francji.
Na podstawie rdzeni lodowych i nowych metod izotopowych, które są w stanie dostarczyć bardziej precyzyjnych danych o temperaturze, stypendysta „Marie Curie”, Takuro Kobashi, zyskał wgląd w historię klimatu Grenlandii. Jego dane sugerują, że temperatura na Grenlandii i poziom mórz na świecie mogą rosnąć szybciej niż przewidują to bieżące prognozy klimatyczne.
Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu pomagają miastom stawić bez obaw czoło przyszłości poprzez przeciwdziałanie zmianie klimatu, ponowne wprowadzanie zieleni do miast i zapobieganie niekontrolowanemu rozrastaniu się miast na nowe i ciekawe sposoby.
W czasie konferencji zamykającej, jaka odbyła się 18 października 2016 r. w Brukseli, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu USE-IT-WISELY przedstawili innowacyjne ramy i narzędzia, dzięki którym europejscy producenci będą mogli skutecznie konkurować w coraz bardziej zglobalizowanej gospodarce światowej.
Oceny oddziaływania na środowisko – zazwyczaj przeprowadzane, zanim możliwa będzie budowa morskich elektrowni wykorzystujących energię odnawialną – mogą być znacznie tańsze dzięki zastosowaniu podejścia opartego na ocenie ryzyka – twierdzą unijni naukowcy.
Po konferencji zamykającej, która odbyła się 4 października 2016 r. w Brukseli, konsorcjum finansowanego ze środków UE projektu HERCULES przedstawiło interesariuszom szczegółowy pakiet zaleceń politycznych mających ochronić zróżnicowane dziedzictwo Europy w krajobrazach kulturowych.
Oparte na współpracy i finansowane przez ERBN badania w ramach projektu CACH przynoszą pierwsze namacalne dowody na to, że organizmy głębinowe połykają mikrodrobiny plastiku przedostające się do oceanów na całym świecie. Ustalenie to zbiega się w czasie z ważnym momentem, kiedy kilka rządów rozważa wprowadzenie zakazu stosowania mikrogranulek, najczęściej występujących w przyborach toaletowych i środkach czystości.
W dniach 27-28 września w Brukseli odbyła się konferencja zamykająca projekt FESSUD, w której wzięli udział wybitni naukowcy, ekonomiści i eksperci do spraw finansów. Wydarzenie miało na celu rozpowszechnianie najważniejszych wyników badań oraz przedyskutowanie, w jaki sposób można by uporządkować europejski system finansowy, aby skuteczniej zaspokajał potrzeby ekonomiczne, społeczne i środowiskowe.
W dniach 7-8 września 2016 r. w Linköping (Szwecja) odbyła się międzynarodowa konferencja zamykająca finansowany ze środków UE projekt ATBEST, na której przedstawione zostały opracowane w jego ramach innowacyjne rozwiązania wspierające przyszły rozwój europejskiego sektora biogazu.
Aktualnie stosowane metody wychwytywania CO2 mają szereg wad, które bezpośrednio wpływają na ich skuteczność. Aby temu zaradzić, dr Sonia Zulfiqar bada wydajność absorpcji CO2 nowych materiałów opartych na amidowych polimerowych cieczach jonowych.
Finansowani ze środków UE naukowcy badają, jak zmieniający się klimat wpływa na bzygowate, które naśladują pszczoły i osy, oraz na ewolucyjne następstwa tych zmian.
Po nowotworach, chorobach serca i ostrych infekcjach układu oddechowego, naukowcy być może odkryli właśnie kolejną konsekwencję zanieczyszczeń dla zdrowia człowieka – chorobę Alzheimera. Znaleźli w mózgu człowieka mikroskopijne cząstki magnetyczne pochodzące z zanieczyszczonego powietrza i powiązali je z wytwarzaniem wolnych rodników, które kojarzy się z kolei z niechlubną postacią otępienia.
Pierwsze wyniki finansowanego ze środków UE projektu DACCIWA ujawniły, że na jakość powietrza w regionie Afryki Zachodniej istotny wpływ ma spalanie węgla drzewnego, śmieci i odpadów z rolnictwa.