
Finansowane ze środków UE badanie wirów, fal i procesów mieszania w modelach wyidealizowanych pozwoliło lepiej zrozumieć mechanizmy układów pogodowych, klimatu i innych naturalnych procesów.

Badacze z Chin i UE przygotowali model do oceny wpływu polityki ograniczania emisji różnych gazów cieplarnianych (GHG) na zdrowie i dobrostan mieszkańców miast.

Najnowsze badania wykazały wzajemne zależności zachodzące między wyzwaniami społecznymi, politycznymi i technicznymi powiązanymi ze skomplikowanym i drogim procesem usuwania odpadów radioaktywnych.

Badacze pracują nad zrekonstruowaniem historii zmian klimatycznych starożytnych raf koralowych, aby przewidzieć wpływ zmian klimatycznych na obecne ekosystemy raf koralowych.

Ochrona ekosystemów i podtrzymywanej dzięki nim różnorodności biologicznej może zredukować ilość powstających w nich chorób zakaźnych. Utrata bioróżnorodności na świecie w obecnym tempie może mieć poważne konsekwencje dla pojawiania się chorób.

Osady i formacje terenowe pozostawione przez cofające się lodowce mogą dostarczać cennych informacji na temat procesów, które je ukształtowały. Rekonstrukcja zachowania lodowców i pokryw lodowych może być ważnym wskaźnikiem zmian klimatu.

Zmiany klimatu mogą zwiększyć podatność ekosystemów leśnych na szkody powodowane przez obce, inwazyjne gatunki szkodników i patogenów. Naukowcy z UE zbadali możliwości przeciwdziałania temu zagrożeniu w celu uniknięcia spadku produkcji pierwotnej (a tym samym uzysku) oraz zapewnienia ochrony zagrożonym gatunkom drzew.

Badacze z UE udoskonalają modele technologii "czystych" i "brudnych" oraz związanych z nimi praktyk inwestycyjnych, aby umożliwić przewidywanie wpływu różnych polityk na zmianę klimatu.

Różne regiony i sektory gospodarki radzą sobie ze skutkami zmiany klimatu na różne sposoby. W ramach unijnej inicjatywy opracowany ramy umożliwiające optymalizację tych reakcji w różnych scenariuszach.

Proces parowania, jeden z najpowszechniejszych na naszej planecie, przebiega inaczej niż się dotychczas wydawało – wykazały nowe symulacje komputerowe przeprowadzone w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Odkrycie niesie dalekosiężne konsekwencje m.in. dla obecnych modeli globalnego klimatu, gdzie kluczową rolę odgrywa parowanie oceanów.

Mimo swojej urody i bioróżnorodności, rafy koralowe to delikatne ekosystemy, dla których działalność człowieka i zmiany klimatu stanowią coraz większe zagrożone. Finansowany przez UE zespół badaczy pomaga zwiększyć potencjał Karaibów w zakresie zachowania i ochrony raf.

Najnowsze badania wykazały, że wpływ zmian orbitalnych na insolacje ma fundamentalne znaczenie dla regulacji występowania i zakresu zmienności klimatu na przestrzeni tysiącleci.

Naukowcy stosują coraz bardziej zaawansowane modele obliczeniowe, by zrozumieć mechanizmy, które kształtują klimat Ziemi oraz by przewidzieć jego prawdopodobne zmiany. Finansowany przez UE projekt stanowi rozszerzenie wkładu Europy w ten trwający międzynarodowy wysiłek badawczy i umożliwia dystrybucję oraz wykorzystanie danych modelowych.

Jednym z najważniejszych pytań dotyczących zmiany klimatu jest, czy gatunki są w stanie zareagować za zmieniający się klimat wystarczająco szybko, by uniknąć wyginięcia. Aby przeżyć, populacje muszą albo się przystosować do zmian w środowisku lub je tolerować, albo podjąć wędrówkę do miejsca, w którym panują bardziej przyjazne warunki.

Wahania poziomu atmosferycznego dwutlenku węgla (CO2) są głównym czynnikiem wpływającym na obieg węgla w przyrodzie i układ klimatyczny. Inicjatywa korzystająca z środków finansowych EU miała za zadanie zbadać dawniejszy wpływ Oceanu Południowego na poziom atmosferycznego CO2.

Choć lasy to systemy dynamiczne, tempo zmian, jakim podlegają, jest obecnie wyjątkowo szybkie. Dzieje się tak z powodu takich czynników, jak zmiana klimatu, osadzanie się azotu, wprowadzenie inwazyjnych gatunków i utrata bioróżnorodności i siedlisk.

Modele globalnego klimatu używane do zwiększania dokładności prognoz sezonowych mają kilka ograniczeń. Jedna z inicjatyw UE wykorzystała dużą liczbę symulacji modeli klimatu do optymalizowania prognoz.

Materia pyłowa w atmosferze, poza tym, że stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego, oddziałuje na klimat. Nowe metody przetwarzania i analizy danych pozwalają lepiej zrozumieć rolę jednego z najważniejszych jej składników, czarnego węgla.

W ramach europejskiego projektu przyjrzano się alternatywnym sposobom zarządzania lasami z myślą o znalezieniu lepszych rozwiązań problemu dwutlenku węgla i zmiany klimatu.

Informacje pochodzące z dedykowanego obiektu kalibracji i walidacji okazały się być nieocenione dla zapewnienia precyzji satelitarnych pomiarów altymetrycznych. Jednak bardziej wiarygodne informacje in situ mogą być pozyskane w ramach międzynarodowej sieci opracowywanej w ramach projektu finansowanego ze środków UE.

W zrealizowanym niedawno projekcie badawczym przeprowadzono eksperymenty, analizy statystyczne i modelowanie matematyczne, starając się rozwiązać problem emisji gazów cieplarnianych (GHG) pochodzących z hodowli inwentarza żywego.

W ramach finansowanej ze środków UE inicjatywy przełożono wiedzę naukową dotyczącą przewidywanych wpływów zmiany klimatu w system wspomagania decyzji dla leśników i decydentów.

Przejście do gospodarki niskoemisyjnej do 2050 roku będzie wiązało się z nieodwracalnymi, skokowymi zmianami w domenach kultury, gospodarki i przyrody, przy jakościowo różnych konfiguracjach społeczno-gospodarczych występujących przed zmianą i po niej. W ramach projektu COMPLEX opracowane zostaną nowe narzędzia do modelowania przeznaczone do zarządzania dynamiką skokowych zmian poprzez działania w szerokim zakresie skal przestrzenno-czasowych oraz integrację wiedzy wielu społeczności zainteresowanych stron, na przykład w odniesieniu do zmiany w wykorzystaniu gruntów napędzanej przez technologie niskoemisyjne.

Naukowcy badający skutki zmian klimatu starają się wyjaśnić, jak czynniki presji środowiskowej w połączeniu wpływają na pojedyncze osobniki, populacje i ekosystemy. W ekosystemach wodnych czynniki presji środowiskowej wydają się mieć szczególnie duży wpływ na organizmy w stadium larwalnym.

Sposób, w jaki woda wchodzi w interakcje z innymi elementami wokół niej, takimi jak gleba, lód i struktury geologiczne, może ujawnić wiele na temat rozwijających się prawidłowości klimatu i pomóc w znalezieniu rozwiązań problemu globalnego ocieplenia.