Nauki fizyczne i o środowisku

Uczeni rozwijają nowe metody, umożliwiające przygotowywania wysokiej jakości prognoz lokalnych i regionalnych, obejmujących różne skale czasowe.
Działania człowieka i inne czynniki mogą powodować w środowiskach morskich zakwity glonów i niszczenie siedlisk, wpływając negatywnie również na zdrowie ludzkie i życie lokalnych społeczności. Typową metodą oceny jakości wody jest pomiar optyczny, umożliwiający określanie zawartości ścieków, ilości rozpuszczonej materii organicznej, ilości osadów i aktywności biologicznej.
W finansowanym przez UE badaniu przyjrzano się słabym stronom zintegrowanych modeli oceny (IAM) w kontekście prognozowania skutków gospodarczych zmiany klimatu. Projekt ujawnił wiele niepewności dotyczących tych skutków w kilku regionach i opracował dokładniejsze techniki modelowania.
Naukowcy dokonali rekonstrukcji klimatu na przestrzeni jednego tysiąclecia, wykorzystując do tego celu sygnały izotopowe zapisane w słojach drzew.
Uczeni opracowali nieniszczącą technikę skanowania umożliwiającą monitorowanie stanu infrastruktury ziemnej.
Materia pyłowa w atmosferze, poza tym, że stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego, oddziałuje na klimat. Nowe metody przetwarzania i analizy danych pozwalają lepiej zrozumieć rolę jednego z najważniejszych jej składników, czarnego węgla.
Rozkład lodu morskiego i temperatura powierzchni oceanu (SST) na Oceanie Atlantyckim oddziałują na pogodę i klimat Europy, decydując o wzorcach opadów i wiatru, a także zmianach temperatury. Znajomość tych czynników oraz sposobu, w jaki będą się zmieniać w nadchodzących latach, jest decydująca dla społeczeństwa i gospodarki, które wymagają dokładnych danych do planowania i podejmowania decyzji.
Wszystko wskazuje na to, że zmiana klimatu będzie miała duży wpływ na dostępność i jakość wody, a także zwiększy prawdopodobieństwo występowania powodzi. W ramach europejskiej inicjatywy powstaje obserwatorium obywatelskie, dzięki któremu opinia publiczna będzie mogła uczestniczyć w gospodarowaniu zasobami wodnymi.
Płytkie jeziora odczuły silne skutki zwiększonych stężeń azotu i fosforu w wyniku intensywnego rolnictwa i zwiększenia liczby ludności. Te ważne dla wzrostu roślin substancje odżywcze przenikają do środowisk wodnych, zmieniając przejrzystą wodę w mętną w wyniku zjawiska zwanego eutrofizacją.
Celem finansowanego przez UE badania jest wykorzystanie obywateli i ich urządzeń mobilnych do gromadzenia wiarygodnych danych środowiskowych. Pierwszym zagadnieniem, w którego badaniu ma pomóc wykorzystanie technik crowdsourcingu informacji geograficznych, jest rozmieszczenie gatunków, powódź i pokrycie terenu w walijskim rezerwacie przyrody.
Ponad 60% całkowitej straty ciepła budynków odbywa się przez okna. Istotny wpływ będzie miała technologia mająca znacznie poprawić izolacyjne właściwości okien, przy jednoczesnym obniżeniu ceny i poziomu emisji gazów cieplarnianych związanych z ich produkcją i użytkowaniem.
Teledetekcja atmosferyczna odgrywa ważną rolę w rozwiązywaniu trudnych wyzwań społecznych związanych ze zmianą klimatu i zanieczyszczeniem atmosferycznym. Finansowany przez UE projekt zmniejsza niepewność dotyczącą krytycznych parametrów atmosferycznych i szkoli nowe pokolenie naukowców z zakresu nowych technik obserwacji.
W unijnym projekcie dane satelitarne wykorzystywane są do zarządzania jeziorami oraz wspierania innych europejskich projektów kosmicznych. Uczestnicy projektu będą odbierać, zapisywać i przetwarzać dane z misji Sentinel 2 i 3, opracowali też algorytmy, które pozwolą w pełni zautomatyzować ten proces.
Młodzi badacze odbyli szkolenia teoretyczne i praktyczne dotyczące badań nad azotem w ośrodku Ny-Alesund Artic w norweskim Svalbard.
Uczeni z UE badali pył mineralny znajdujący się na Elbrusie w południowej Rosji, aby poznać jego właściwości, pochodzenie oraz warunki jego przenoszenia i osadzania. Celem prac było ustalenie, w jaki sposób mineralne aerozole są przenoszone w atmosferze, oraz poznanie ich wpływu na zmianę klimatu.
Finansowany przez UE projekt przełamał granice dzielące instytuty badawcze zajmujące się chemią atmosferyczną, oferując dostęp do infrastruktury sieciowej większej liczbie badaczy.
Nowe pokolenie szeroko wykwalifikowanych ekspertów ds. klimatu wkrótce będzie miało szansę zmierzyć się ze skomplikowanymi wyzwaniami klimatologicznymi z różnych perspektyw.
Naukowcy uzyskali nową wiedzę Nat temat źródeł aerozoli węglowych, które intensyfikują skutki zmiany klimatu na Arktyce.
Sposób, w jaki lasy reagują na zmianę klimatu, różni się w zależności od regionu świata. Naukowcy finansowani ze środków UE zbadali, jak zmieniający się klimat wpływa na lasy pierwotne strefy umiarkowanej w południowej części Ameryki Południowej (SSA).
Geoinżynieria, czyli modyfikowanie środowiska Ziemi przy pomocy narzędzi technologicznych w celu kontrolowania globalnego ocieplenia, zyskuje popularność jako sposób na walkę ze zmianą klimatu. W ramach unijnej inicjatywy badacze połączyli siły, aby rozwinąć tę dziedzinę nauki.
Realizowany niedawno program szkoleniowych dla młodych badaczy przyniósł szereg ciekawych rezultatów w dziedzinie modelowania zmiany klimatu.
Naukowcy po raz pierwszy wykazali, w jaki sposób rzeki arktyczne transportują duże ilości węgla organicznego do oceanów. Proces ten następuje wraz z topnieniem zmarzliny, co z kolei jest wynikiem zmiany klimatu.
Powstaje sieć badawcza zrzeszająca instytucje z Chin i UE, która będzie rozwijać wiedzę na temat jakości powietrza i zmiany klimatu
Uczestnicy badania prowadzonego w UE pracowali nad określeniem roli aerozoli atmosferycznych w procesach klimatycznych. Dane satelitarne pokazują rozkład różnej wielkości cząsteczek w atmosferze, umożliwiając stałe monitorowanie, ostrzeganie i badanie zachodzącej tam dynamiki.
Naukowcy wykazali, że bakterie w ekosystemach rzecznych mogą rozkładać powszechnie występujące zanieczyszczenia organiczne.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności