Toksyny pochodzące z HAB są szkodliwe dla ryb i skorupiaków, a spożycie przez człowieka skażonych nimi owoców morza może okazać się fatalne w skutkach. Dlatego wystąpienie HAB może mieć poważne skutki gospodarcze dla miejscowych rybaków i turystyki. W projekcie AQUALIGHT przyjrzano się temu problemowi, badając obecność HAB w hiszpańskiej Zatoce Alfaques, estuarium, w którym występuje zjawisko pływów, w północno-zachodniej części Morza Śródziemnego.
Naukowcy połączyli obserwacje z trójwymiarowymi modelami, by zrozumieć procesy kryjące się za powstawaniem zakwitów w Zatoce. Zidentyfikowali także poszczególne warunki środowiskowe, które sprzyjają rozwojowi zakwitów oraz biorące w nim udział gatunki fitoplanktonu.
Powstały modele obliczeniowe do badania procesów na małą skalę, takich jak mieszanie słupa wody z powodu turbulencji oraz dostępność światła. Stworzono także model pozwalający określić prawidłowość stosowanych obecnie metod pomiaru wzrostu fitoplanktonu i produktywności.
Opracowano scenariusze różnych warunków meteorologicznych, które wykazały, że przy niewielkiej sile wiatru w Zatoce Alfaques można zaobserwować typową cyrkulację estuaryjną. Ograniczyło to czas przebywania fitoplanktonu w Zatoce, co zmniejszyło prawdopodobieństwo wystąpienia HAB.
Jednak wysoka prędkość wiatru spowodowała przerwanie normalnej cyrkulacji estuaryjnej, wydłużając czas przebywania fitoplanktonu w Zatoce i zwiększając prawdopodobieństwo wystąpienia HAB. Przyczyną jest fakt, że wody w Zatoce Alfaques zawierają dużą ilość składników odżywczych w porównaniu z otwartym morzem, a dłuższe w nich przebywanie oznacza lepsze warunki wzrostu dla fitoplanktonu.
Wiedza uzyskana w ramach projektu AQUALIGHT ułatwi badaczom prognozowanie i tworzenie systemów wczesnego ostrzegania przed HAB. To z kolei ułatwi decydentom podejmowanie świadomych decyzji, które pomogą zmniejszyć skutki gospodarcze toksycznych zakwitów dla lokalnego rybołówstwa i turystyki.
Ponadto, w razie występowania HAB gdziekolwiek na świecie, wiedza uzyskana w ramach projektu AQUALIGHT może okazać się przydatna dla społeczności zmagających się z nawracającymi zakwitami glonów.