Turbodoładowanie dla biotechnologii przemysłowej

Wykorzystanie biotechnologii w procesach przemysłowych to jedna z najbardziej obiecujących metod otwierania nowych rynków dla produktów przy jednoczesnym ograniczaniu zanieczyszczeń, ilości odpadów surowcowych i kosztów. Jeden z programów badawczych finansowanych przez UE zajął się zidentyfikowaniem barier dla popularyzacji, aby umożliwić ich przezwyciężenie.

Biotechnologia polega na używaniu procesów biologicznych i organizmów żywych w produktach i technologiach, a biotechnologia przemysłowa to stosowanie takich rozwiązań w środowiskach przemysłowych. Prace projektu BIO-TIC pozwolą znacznie przybliżyć UE do celu zidentyfikowania i przezwyciężenia barier dla upowszechnienia rynkowego biotechnologii przemysłowej, a tym samym zwiększenia konkurencyjności.

Naukowcy skoncentrowali się na pięciu grupach produktów o największym potencjale dla Europy oraz na sformułowaniu rekomendacji ułatwiających przezwyciężanie barier dla innowacji. Grupy produktów wybrano na podstawie potencjału innowacyjności, korzyści socjoekonomicznych i wpływu na środowisko.

Cztery z pięciu obszarów produktowych są związane z biomasą: biologiczne środki powierzchniowo czynne, biopaliwa dla transportu, bioplastiki i prekursory chemiczne dla innych produktów. Piątą grupę stanowią rozwiązania zamieniające dwutlenek węgla generowany przy spalaniu paliw kopalnych (na przykład pochodzący ze spalin z elektrowni) w nowatorskie produkty.

Dogłębna analiza barier technologicznych w pięciu przedmiotowych obszarach wykazała, że potrzeby badawczo-rozwojowe pięciu badanych przedsiębiorstw w dużym stopniu pokrywają się. Najpoważniejszą trudnością okazał się brak konkurencyjności kosztowej europejskich produktów biotechnologii przemysłowej.

Ceny europejskich rozwiązań biotechnologicznych dla przemysłu są nieopłacalnie wysokie w porównaniu zarówno z podobnymi produktami z innych części świata, jak i z odpowiednikami ropopochodnymi. Wynika to przede wszystkim z sytuacji rynkowej, podaży i cen surowców oraz niższej wydajności produkcji w biotechnologii przemysłowej.

Opracowano wstępny plan zalecanych działań w celu przezwyciężenia zidentyfikowanych trudności oraz ramową strukturę definicji, jednostek i standardów dla ułatwienia gromadzenia danych i prowadzenia dalszej dyskusji. Badacze przygotowali też zestaw narzędzi do gromadzenia danych, który pozwoli oceniać wpływ socjoekonomiczny i ekologiczny biotechnologii przemysłowej. W witrynie projektu stworzono platformę partnerstwa, która pomaga łączyć zainteresowane strony, promować okazje do pozyskania finansowania, organizować spotkania i szukać dostępnych posad.

Projekt BIO-TIC zajął się stworzeniem pozytywnego środowiska dla innowacji w europejskich biotechnologiach przemysłowych. Zwiększenie konkurencyjności i szybsze tworzenie nowych produktów będzie oznaczać nowe miejsca pracy dla obywateli UE i mniejszy wpływ działalności przemysłowej na środowisko.

opublikowano: 2015-04-01
Komentarze


Polityka Prywatności