Niewielkie ilości pierwiastków śladowych, takich jak witaminy, cynk, selen czy przeciwutleniacze, są niezbędne dla normalnego funkcjonowania organizmu. Dane dotyczące dokładnej roli, metabolizmu i wpływu na zdrowie mikroelementów są jednak rozproszone po wielu bazach i publikacjach na całym świecie, a dostęp do nich nie jest łatwy.
Poprzez współpracę z 16 renomowanymi uczelniami i instytutami badawczymi z całego świata finansowany ze środków UE projekt MICROGENNET ma na celu stworzenie społecznościowej bazy danych dotyczących badań nad pierwiastkami śladowymi. Program jest ściśle powiązany z innym portalem informacji na temat mikroelementów, Micronutrient Genomics Project (MGP), poświęconym ocenie zależności między pierwiastkami śladowymi a zdrowiem.
Narzędzia wiki umożliwiają wykorzystanie wiedzy, jaką dysponują partnerzy konsorcjum, do budowy ogólnodostępnego portalu i zestawu narzędzi informacyjnych, pozwalających na gromadzenie i analizę publicznie dostępnych danych. Wszyscy partnerzy mogą otwierać i edytować strony wiki, tworząc w ten sposób interaktywne środowisko w ramach społeczności badań nad mikroelementami.
Aby wesprzeć transfer wiedzy w Europie, w ramach projektu utworzono projekt wymiany dla młodych badaczy, którzy mogą odwiedzać partnerskie placówki w różnych krajach.
W dalszej perspektywie uczestnicy projektu MICROGENNET chcą opracować zalecenia dotyczące ilości przyjmowania poszczególnych mikroelementów. Dzięki temu możliwe będzie skuteczniejsze zapobieganie ostrym schorzeniom, jak i chorobom przewlekłym.