Globalne wskaźniki zmiany klimatu
Współpracujące ze sobą uczelnie ze Szwecji i USA zrekonstruowały historyczne zmiany w górskich lodowcach Azji Środkowej, aby ustalić dawny i przyszły kształt zmian klimatycznych.
Poza regionami polarnymi, w Azji Środkowej znajduje się wiele lodowców, będących ważnymi źródłami wody. Zrozumienie historii lodowców w Azji Środkowej jest szczególnie ważne, by można było przewidzieć, jaki wpływ będzie miała zmiana klimatu na dzisiejsze regiony lodowcowe.
Celem finansowanego ze środków UE projektu CHANGING GLACIERS było zrekonstruowań danych i aktualnych zmian zachodzących w lodowcach górskich Azji Środkowej, a w efekcie uzyskanie danych na potrzeby modeli zmiany klimatu.
W ramach projektu CHANGING GLACIERS naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie i Purdue University w USA posłużyli się datowaniem metodą izotopów kosmogenicznych, aby zbadać dawny zasięg lodowców. Izotopy kosmogeniczne tworzą się pod wpływem bombardowania skał powierzchniowych wysokoenergetycznym promieniowaniem kosmicznym, dzięki czemu możliwe jest określenie, kiedy dana skała znalazła się po raz pierwszy na powierzchni Ziemi.
Naukowcy zebrali także próbki geologiczne w Chinach i Mongolii i wykorzystali mapowanie teledetekcyjne do ustalenia wzorca i rozkładu czasowego dawnego zlodowacenia w Azji Środkowej.
Ponadto opracowano współdzielone międzynarodowe moduły edukacyjne online przeznaczone dla studentów z UE i USA. Przygotowano też program szkoleniowy dla doktorantów z zamiarem skuteczniejszego informowania o wynikach badań oraz nauczania i opracowywania materiałów edukacyjnych dla dzieci w wieku szkolnym.
Dzięki podniesieniu poziomu badań w uczestniczących w projekcie CHANGING GLACIERS instytucjach udało się lepiej poznać wpływ zmiany klimatu na regiony Azji Środkowej.
opublikowano: 2015-07-21