Choroby zapalne wywołane przez zaburzenia układu odpornościowego (IMID)
dotykają około 5-8 % populacji europejskiej. Najbardziej znanym
zaburzeniem IMID jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (JIA),
które rozwija się w dzieciństwie i powoduje duże problemy zdrowotne oraz
długotrwałą niepełnosprawność.
Obecnie brakuje bezpiecznego i taniego leku na JIA oraz inne młodzieńcze choroby IMID, a żadna z dopuszczonych terapii nie nadaje się do stosowania u dzieci. Długoterminowe rokowania dla tych młodych pacjentów można by znacząco poprawić nie tylko poprzez zastosowanie nowatorskich terapii, ale również dzięki udoskonalonej diagnostyce i opracowaniu narzędzi do prognozowania skuteczności leczenia.
Naukowcy z finansowanego przez UE projektu
EUTRAIN (European translational training for autoimmunity & immune manipulation network) rozpoczęli prace nad poprawą diagnostyki i terapii chorób IMID. EUTRAIN to interdyscyplinarny program, mający na celu ustanowienie trwałej, ogólnoeuropejskiej, interdyscyplinarnej sieci naukowej, w której będą kontynuowane badania dotyczące chorób IMID celem wdrożenia do praktyki klinicznej.
Działania w ramach projektu pozwolą zidentyfikować odpowiednie biomarkery i wyjaśnić regulację immunologiczną zapalenia. Z perspektywy edukacyjnej, program projektu EUTRAIN jest koordynowany przez
Eureka Institute for Translational Medicine. Projekt koncentruje się na medycynie translacyjnej, doradztwie zawodowym i umiejętnościach uzupełniających. Uczestnicy odbywający szkolenie w ramach projektu uczestniczyli również w dodatkowych kursach zorganizowanych w Europejskim instytucie obrazowania molekularnego (EIMI) w Münster.
Cała sieć translacyjna i dane naukowe uzyskane w ramach projektu EUTRAIN ułatwią prowadzenie dalszych badań w dziedzinie chorób IMID przez odpowiednio przeszkolonych badaczy. To z kolei zapewni opracowywanie innowacyjnych, nowych podejść do diagnozowania i leczenia chorób IMID.