Światowe biblioteki wirusa

Bezprecedensowe wysiłki zostały podjęte w celu skoordynowania metod przechowywania i dostępu do kolekcji wirusów w skali światowej. Fundusze unijne wsparły rozwój łatwo dostępnego archiwum wirusów, w którym zgromadzono duże kolekcje dzięki globalnej sieci.

Skuteczna walka z wirusami wymaga wyjaśnienia mechanizmów ich działania, a do tego niezbędny jest dostęp do konkretnych szczepów wirusów. Działając pod szyldem projektu EVA (European Virus Archive), jego partnerzy z powodzeniem stworzyli dużą sieć renomowanych ośrodków, posiadających zaplecze odpowiednie do bezpiecznego przechowywania wirusów.

W ramach projektu EVA opracowano procedury spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa podczas pracy z wirusami, a odpowiednią jakość zapewniają wytyczne dotyczące najlepszych praktyk oraz audyty. Zasoby ośrodków włączonych do sieci są wykorzystywane do namnażania i długoterminowego przechowywania wirusów. W tym momencie kolekcja obejmuje już 50% z 500 rozpoznanych ludzkich patogenów.

W witrynie projektu działa przyjazny dla użytkownika katalog EVA z dostępem do baz danych, których przybywa wraz z przyłączaniem się kolejnych laboratoriów. W trakcie transportu wirusów oraz produktów pochodnych, takich jak segmenty genów, obowiązują najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Projekt EVA został zintegrowany z siecią Global Outbreak Alert and Response Network działającą w ramach Światowej Organizacji Zdrowia (WHO/GOARN) z myślą o lepszej kontroli chorób wirusowych w krajach rozwijających się. To umożliwi dostęp do wysoko patogennych wirusów, stwarzających zagrożenie biologiczne poziomu 4 dla projektu ERINHA (European Research Infrastructure on Highly Pathogenic Agents). Mowa tutaj o wirusach Ebola i gorączki Lassa. Projekt Eva ma również powiązania ze Światową Organizacją ds. Zdrowia Zwierząt (OIE), ponieważ do sieci dołączyło kilka instytucji weterynaryjnych.

W witrynie stworzonej specjalnie z myślą o projekcie zamieszczane są najnowsze informacje na temat ognisk chorób wirusowych, szczególnie gdy wirus pojawia się w nowej dla siebie lokalizacji geograficznej.

Jednym z przykładów może być pojawienie się wirusa Chikungunya w St Martin na Karaibach w 2013 roku. Wcześniej wirus ten występował wyłącznie w Afryce, Azji, Europie oraz na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Oprócz informacji z dziedziny filogenetyki, projekt EVA dostarcza również szczepy wirusów, w tym nowe izolaty, do badań.

Na początku projekt tworzyło 9 partnerów europejskich. Z czasem rozrósł się i dzisiaj w jego skład wchodzi około 20 partnerów stowarzyszonych z Afryki, Australii, Chin, Europy, Rosji i USA. Dzisiaj EVA to wyjątkowy zbiór materiałów biologicznych o zasięgu globalnym, działający na zasadach non-profit, oferujący wsparcie instytucjom badawczym i uniwersyteckim. Laboratoria w krajach rozwijających się otrzymały tym samym dostęp do nowoczesnych ośrodków i mogą wnieść swój wkład w powiększanie puli wirusów i odczynników. Działania te powinny pomóc w bardziej skutecznym radzeniu sobie z zagrożeniem, jakie stanowią choroby wirusowe.

opublikowano: 2015-08-24
Komentarze


Polityka Prywatności