Rolnicy toczą nieustanną walkę ze szkodnikami i chorobami roślin, które wraz ze zmianami klimatu mogą stać się częstsze i bardziej nasilone. Dostępność chemicznych środków ochrony roślin jest ograniczona koniecznością ochrony środowiska i ludzkiego zdrowia. Alternatywą jest wykorzystanie przyjaznych środowisku, zrównoważonych produktów.
Celem projektu
PROLARIX (Botanical
plant protection agent from Larix by-products) było wykorzystanie badań
nad zastosowaniem bioekstraktów z produktów ubocznych leśnictwa do
stworzenia realistycznego modelu biznesowego dla małych europejskich
przedsiębiorstw z sektorów leśnictwa i rolnictwa. Inicjatywa ma pomóc w
komercyjnym wykorzystaniu ekstraktów z drzew z rodzaju Larix jako
produktów ochrony roślin (PPP).
W projekcie FORESTSPECS, w ramach siódmego programu ramowego (FP7), wykazano, że składniki produktów ubocznych przetwarzania drzew z tego rodzaju (modrzewi), tzw. laryksyny, mają działanie grzybobójcze. Są bardzo skuteczne w zwalczaniu istotnych chorób roślin uprawnych i mają niewielki wpływ na środowisko naturalne. Mogą też stanowić potencjalną wartość dodaną dla przemysłu drzewnego i dla branży inteligentnych technologii ochrony roślin w Europie.
Wprowadzenie na rynek potencjalnych PPP wymaga znaczących inwestycji w postaci rejestracji i dostosowania do wymogów rynkowych. Z tego powodu, niezbędne jest zapewnienie informacji pozwalających przewidywać wielkość tej inwestycji i czas potrzebny na rejestrację nowych PPP zgodnie z przepisami UE.
Badacze określą, jakie formuły ekstraktu modrzewiowego będą użyteczne ekonomicznie i technicznie, aby móc wprowadzić na rynek finalny produkt. Ekstrakt z modrzewiu zostanie przetestowany w różnych warunkach na winogronach, aby poznać jego możliwości i ograniczenia w realistycznych warunkach. Wykorzystanie go w ekologicznych winnicach dostarczy też informacji o łatwości stosowania i możliwości porównania z dobrą praktyką rolną pod względem ochrony upraw winogron.
Ponadto, oceniając skuteczność ekstraktu modrzewiowego na kolejnych uprawach docelowych badacze będą w stanie zidentyfikować kolejne możliwości rynkowe w postaci różnych upraw i chorób roślin. Informacje uzyskane dzięki projektowi PROLARIX będą podstawą planu działania na rzecz rejestracji i wprowadzenia ekstraktu z modrzewia na rynek.