Wyjaśnienie, jak pracuje mózg, umożliwi naukom medycznym diagnozowanie i leczenie różnych chorób i zaburzeń, od starzenia po depresję. Neuroobrazowanie wydaje się pod tym względem obiecujące, szczególnie że zaburzenia neuropsychiatryczne dotykają ponad jedną trzecią populacji i kosztują Europę ponad 800 miliardów euro każdego roku. W tym kontekście uczestnicy finansowanego przez UE projektu
BRIDGE (Brain & behaviour interdisciplinary research) działają na rzecz rozwoju badań i szkoleń dotyczących nauk o mózgu i behawiorystki, skupiając się na metodach neuroobrazowania procesów kognitywnych i afektywnych w mózgu.
Aby osiągnąć te cele, przeprowadzono konkurs na stypendia dla młodych naukowców po doktoracie na zbadanie unikalnych zagadnień poprzez łączenie różnych dyscyplin. Uczestnicy interdyscyplinarnego badania skupiają się na neuronalnych i psychologicznych podstawach zachowania ludzi, funkcji psychicznych oraz procesów afektywnych, jak również wykorzystują najnowsze innowacje z zakresu neuronauki kognitywnej.
Jak dotąd uczestnicy projektu BRIDGE ogłosili trzy zaproszenia do składania wniosków na projekty badawcze, oferując stypendia 29 badaczom z 11 krajów. Kilku z nich pracuje obecnie nad różnymi zagadnieniami związanymi z ludzkim mózgiem i umysłem, takimi jak komunikacja społeczna, ekspresja motoryczna, złość, nastrój i regulacja emocji.
Wyniki projektu pozwolą wprowadzić nowe metody diagnozy i leczenia, dostarczą nowego spojrzenia na ludzką naturę oraz umożliwią dokonanie odkryć dotyczących umysłu mających znaczenie w przemyśle, edukacji i na rynku pracy. Liczne wyniki projektu zostały spopularyzowane wśród odpowiednich grup interesariuszy poprzez czasopisma naukowe i międzynarodowe konferencje, a kolejne zostaną opublikowane jeszcze przed końcem projektu. Wygenerowana w ten sposób wiedza będzie bez wątpienia wartościowa dla badań i innowacji w Europie.