Mechanizmy ewolucyjne delfinów
Delfin długoszczęki (Stenella longirostris) obejmuje sześć grup żyjących w poszczególnych siedliskach (ekotypach). W ramach finansowanego przez UE badania przyjrzano się mechanizmom ewolucyjnym kryjącym się za różnymi cechami przejawianymi w tych populacjach.
Celem projektu DOLPHIN ECOLOGY (Testing for ꞌꞌporousꞌꞌ genomic
boundaries between habitat specialist populations of the spinner
dolphin) było głębsze zrozumienie mechanizmów ewolucyjnych decydujących o
adaptacji do środowiska morskiego.
Badacze zainteresowali się zależnością między zmiennościami morfologicznymi, behawioralnymi, ekologicznymi i genetycznymi w populacjach delfina długoszczękiego. Celem było zidentyfikowanie tych części genomu pod różnego rodzaju presją adaptacyjną u delfinów żyjących w odmiennych ekologicznie siedliskach.
Do zidentyfikowania tysięcy polimorfizmów pojedynczego nukleotydu w genomie delfina długoszczękiego wykorzystano technologie sekwencjonowania nowej generacji. Wykorzystano je do zbadania sześciu morfologicznie i ekologicznie odrębnych populacji, które ewolucyjnie dostosowały się do życia w poszczególnych siedliskach oraz do testowania obecności porowatych granic genomowych między ekotypami.
Wyniki pokazały, że delfiny długoszczękie zasiedlające wody wybrzeża wschodniego Australii doświadczają innego rodzaju presji adaptacyjnej niż te w pobliskich lokalizacjach. Może to być spowodowane wyjątkowym charakterem rafy koralowej w tym regionie. Badanie dostarczyło także danych dotyczących poziomów izolacji genetycznej i różnorodności w odmiennych lokalizacjach geograficznych zasiedlanych przez delfiny długoszczękie.
Dane uzyskane w ramach projektu są bardzo ważnym elementem pozwalającym zrozumieć wpływ działalności człowieka, jako że wiele populacji many delfinów długoszczękich na całym świecie jest zagrożonych ze względu na rybołówstwo i zniszczenia siedlisk. Wyniki projektu pomogą organom zarządzającym zdefiniować i ocenić podatność gatunków na uszkodzenia, wspomagając tym samym ich ochronę.
Wyniki projektu DOLPHIN ECOLOGY dostarczają dowodów na to, że rozbieżne ekologicznie i morfologicznie cechy mają podstawy genomowe. Ponadto stworzone w ramach projektu protokoły laboratoryjne i bioinformatyka przyniosą korzyści naukowcom pracującym genomiką i filogenomiką populacji.
opublikowano: 2016-01-14